Възпитаници на СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали дискутираха въпроси за посредничеството при защита правата на детето с детския омбудсман на Исландия Салвьор Нордал и нейния правен консултант. Това се случи по време на годишната среща на Националната мрежа за децата (НМД), която се проведе в Трявна. Област Кърджали беше представена от Росица Средкова, председател на Управителния съвет на Сдружение "Инициатива за развитие - Кърджали решава" ("СИР - Кърджали решава"), която е и член на Управителния съвет на НМД, в партньорство с представителния екип на училището – десетокласничките Мелвин Сюлейман, Гергана Карамоллова и подкрепящият възрастен Нешка Шопова, педагогически съветник. Добро сътрудничество отбелязаха неправителствената организация и училището тази година, включително работата по националната програма "Мегафон". Сред общите им успехи е наградата „Златна ябълка“ в категория „Училище/детска градина“, която беше присъдена на славейковци.
Ключовата дума за успеха е „устойчивост“ във всичко, което правим, коментира директорът Милко Багдасаров. В СУ „П. Р. Славейков“ учат децата не само на знания, но и да бъдат добри човеци, каза Росица Средкова. Едногодишната работа в програма "Мегафон" е изключително полезна за интелектуалното развитие и формирането на гражданска позиция у подрастващите, беше категоричното мнение на Нешка Шопова. Участието на Мелвин и Гергана в организационния екип на програма "Бележник" на НМД показа голямото израстване и комуникационните способности и на двете, допълни тя. Всички прояви през годината се отразяват благотворно на начина на изразяване, поведението, общата култура, способността за създаване и поддържане на контакти по здрав и учещ начин, беше оценката на възрастните. Всеки човек има свое мнение и трябва да има възможността и смелостта да го изказва и защитава, категорична бе и участничката в програмата Мелвин.
Национална мрежа за децата присъжда наградите „Златна ябълка”, за да отличи приноса на публични личности, обикновени хора и организации, които с работата си са допринесли към подобряване на живота и благосъстоянието на българските деца. Целта на наградите е да популяризира необходимостта от специално внимание към децата и спазването на техните права на всички обществени равнища, както и да поощрява добрите практики във всички сфери на детския живот и благосъстояние. От тази година номинации могат да правят всички, които желаят.
Всички номинации се правят за конкретна дейност/инициатива на номинираната личност или конкретна практика на номинираната организация. При оценката обаче се взима предвид и цялостната дейност на номинирания. Важно условие за номинираните личности е, че те трябва да бъдат номинирани за дейности, които излизат извън техните професионални задължения. Същото условие важи и за номинираните институции – практиките, за които са номинирани да не влизат във формалните стандарти за тяхната работа.
При обсъждането на номинациите се имат предвид няколко основни критерия. На първо място се има предвид начинът, по който конкретната инициатива и цялостната дейност на номинирания спомагат за прилагането и утвърждаването на детските права. Важни са и постигнатите конкретни резултати и значението им за децата и техните семейства. От значение е новаторството, както и вдъхновението, което идеята носи. Критерии са и устойчивостта и ефективността на инициативата.
Целият разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..
Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..
Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..
На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478