Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какво да се храним през лятото?



В разгара на горещия сезон сме и термометърът често надвишава 30 градуса, което ни кара да посегнем към леки храни за лятото и да следим за хидратация на организма си. За лятото предпочитаните храни трябва да са млякото, млечните продукти, плодовете и зеленчуците. Това каза диетологът д-р Валентин Колев.

Той е категоричен, че през летните месеци трябва да се ограничат зимните храни, като тлъстите меса. Според него панираните и пържените храни, по принцип не са подходящи за лятото.

Организмът през топлото време не изпитва голямо желание за такива силно омазнени храни и приготвени по такава технология, обясни специалистът и препоръча като най-подходяща за лятото леката храна в определен баланс. Тя помага на организма да не се натоварва излишно през летния сезон.

Ледените смутита и сладоледът може да ви изглеждат като логичен избор, когато искате да се разхладите в летните жеги, но всъщност те ще ви осигурят само краткотраен ефект на охлаждане. Това е така, защото консумацията на храна води до повишаване на температурата, тъй като процесът на храносмилане винаги генерира топлина.

Това, в комбинация с бързото охлаждане от студени храни и напитки, кара тялото да компенсира чрез допълнително повишаване на основната температура. Така че дори може да ви стане още по-горещо след последната хапка сладолед.

Около 400 грама пресни плодове и зеленчуци е хубаво да се приема в летните жеги казва диетологът. Зелените листни зеленчуци допринасят значително за нашата хидратация, тъй като имат високо съдържание на вода. В допълнение, те се нуждаят от малко или никакво готвене и могат да се консумират сурови, което е идеално за горещ летен ден. Консумирането на нещо горещо през топлия летен ден може да не ви се струва много добра идея, но всъщност е от полза за регулиране на телесната температура казва Колев.

Въпреки, че лятото е наистина важно да се консумират много течност, тук не включваме алкохлоът, понеже през жегите особено той е най-опасния диуритик.Изучавайки ефекта на различни алкохолни напитки върху човешкото тяло, достатъчно е само да се уверим, че алкохолът е диуретик, тъй като отвежда течността от клетките и го премахва активно чрез бъбреците заедно с урината.

Дехидратацията, след злоупотребата с алкохол се проявява много бързо. Наред с урината излизат и всички водоразтворими витамини, така че хората, които са пили от вечерта, чувстват слабост в тялото и суха уста през нощта. Такива минерали като магнезий, калций, цинк и калий се губят, много е трудно да ги възстановите.

Освен всичко това, летните жеги са и особено подходящо време за набавяне на витамин D. Витамин D e изключително важен витамин, които участва в редица процеси в човешкият организъм. За това е много важно да не изпадаме в дефицит.

Тъй като витамин D e известен като слънчевия витамин, веднага възниква въпросът „Не можем ли да си го набавим от слънцето?“. Отговорът му е еднозначен – разбира се! Но, повечето хора не прекарват достатъчно време на открито и на слънце, за да мога да набавят достатъчното количество витамин D. За да си набавим витамина чрез слънчевите лъчи се препоръчва всеки ден да се излагаме на слънце между 15 и 30 минути в диапазона между 10 сутринта и 12 на обяд, казва Д-р Валентин Колев

Следващият въпрос, който логически възниква е „Можем ли да си набавим витамин D от храната, която ядем?“. Отговорът и тук е еднозначен – разбира се, че можем. Има разнообразни храни, които са богати на слънчевия витамин. В това число са яйцата, гъбите, сьомга, херинга, риба тон, черен дроб от треска. С храната обаче трябва винаги да имаме едно наум, защото не всяка такава е чиста.

Отделно от качеството на самата храна няма как да не споменем, че всеки човек е различен и не всеки може да усвоява всички храни. В този ред намисли трябва да кажем, че можем да си набавяме някакво количество витамин D от храната, но не можем да разчитаме само на това.

Лятно време са препоръчителни дори „термогенните“ храни и подправки като лют червен пипер, които също повишават телесната температура, тъй като забързват много метаболизма. Това отново насърчава изпотяването и допринася за охлаждащ ефект.

Започвайте деня с една или две чаши топла вода. Откажете се от рафинираните сокове в кутии и ги заменете ги с прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове. Така не само ще се чувствате бодри и енергични, но и ще подобрите метаболизма си и ще стопите натрупаните през зимата килограми.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Комисар Сергей Заимов

Имаме само 2 минути, за да се спасим при пожар

От началото на годината до края на месец ноември на територията на област Кърджали са регистрирани 416 пожара, като 103 от тях са с нанесени преки материални загуби. Загиналите са двама , а пострадалите са осем души, повече отколкото за същия период на миналата година, когато загиналият е един, а пострадалите – двама. Пожарите са главно в бита...

публикувано на 02.12.24 в 23:04

1655 лв. е средната заплата в Кърджали през 2024

През третото тримесечие на тази година средната работна заплата в страната е 2 275 лева, което представлява нарастване с 13,8% в сравнение със същото тримесечие на предходната година. Въпреки това, заплатата отбелязва спад от 0,9% спрямо второто тримесечие на текущата година. В периода юли - септември се наблюдава намаление с 1% на броя на наетите по..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

„Подай ръка“ – дар за децата

От 01 декември 2024 г. стартира традиционната коледна дарителска акция "Подай ръка" за събиране на дрехи и лакомства за децата сираци. Дарителската акция се провежда всяка година от женски клуб при читалище "Юмер Лютфи" - Кърджали. За първи път "Подай ръка" бе организирана от "Клуб на младата интелигенция" към читалище "Юмер Лютфи" в Кърджали през..

публикувано на 02.12.24 в 16:44

150 години отбелязва църквата „Св. Николай“ в Арда

На 6 декември Арда отбелязва 150 г. от построяването на църквата „Св. Николай“ и храмов празник. На Никулден родопското село празнува годишнина от първата служба в църквата, издигната от арденски християнски родове, отстоявали през вековете българщината и православната вяра. В 9:30 часа е празничната литургия, която ще оглави отец Димитър Куцев в..

публикувано на 02.12.24 в 16:22
Трактор разчиства след буря на о-в Родос.

Наводнени и затворени са пътища след буря в Гърция

Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода приземни етажи...

публикувано на 01.12.24 в 13:15

Голяма част от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 11:45

С най-голям скок в цената тази година са маслото и олиото

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..

публикувано на 29.11.24 в 17:16