Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращите пътищари не източват хазната, а си искат парите за изработеното

Инж. Гинка Маринова: Ремонтите на пътищата са сигурност за живота

Инж. Гинка Маринова
Снимка: Личен фейсбук профил


Хората, които взимат решенията да чуят пътните строители, защото от това зависи живота на българите. Така може да бъдат обобщени исканията на пътищарите, които за пореден път излязоха на протест. Причините са неизплатени средства за извършени дейности и липсата на индексация по договорите за строителство. Демонстрациите са организирани от Браншовата камара "Пътища". Неразплатени са 720 млн. лв. към 80 фирми за извършени дейности.

Инж. Гинка Маринова е в мениджърския екип на една от най-големите пътностроителни фирми в Южна България, която е сред протестиращите. Компанията е с над 50 годишна история. Дружеството е специализирано в изграждането на инфраструктура. Изпълнява обекти на Агенция „Пътна инфраструктура”, както и на общини в региона и страната. Изпълнител е на основния ремонт на пътя Кърджали – Асеновград. Компанията е член на Международната пътна федерация /IRF/.

Почти целия състав на фирмата, над 300 души, се включиха в подновените протести на пътностроителните фирми в сряда.

До момента няма плащане по споразуменията, сключени миналата година. Да си изпълнят обещанието и да се разплатят за свършената работа е първото искане на протестиращите, посочи инж. Маринова. Второто е – да има ясна политика за развитие на този бранш. „Всички искаме да караме по отремонтирани пътища, а пък то е и задължително, защото е свързано с най-важното – безопасността на движението“, допълни тя. Определи като безвремие предстоящия период на служебен кабинет и нови избори, в което нищо няма да се случи.

Инж. Маринова изрази тревога и във връзка с предстоящия зимен сезон и ангажиментът на фирмата за поддържането на пътищата. До края на септември материалите – пясък, сол – трябва да са осигурени, а са поскъпнали тройно. Преди две години цената на пясъка е била 8 лв., в момента е 20 лв.

Хората, от които зависи развитието на този бранш да ни чуят и да разберат, че ние не сме някакви богати фирми, които източват хазната, напротив, категорична беше инж. Маринова. „В един тон асфалт 60 % от материала е битум, който се взима от рафинериите, всеки може да си направи равносметка за какво става дума“, каза в заключение инж. Гинка Маринова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гръцкият парламент не успя да избере президент на първо гласуване

Парламентът в Атина се събра днес, за да избере президент. Нито един от издигнатите четирима кандидати обаче не получи на първо гласуване необходимите 200 гласа в подкрепа на кандидатурата си. Според резултатите, начело със 160 гласа е бившият председател на парламента Константинос Тасулас, предложен от управляващата консервативна партия "Нова..

публикувано на 25.01.25 в 17:00

Moody’s очакват държавният дълг на България да нарасне умерено

Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Потвърждаването на рейтинга на България се балансира от три основни фактора - че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг. Второ,..

публикувано на 25.01.25 в 11:28

Красимир Вълчев в Кърджали: Образованието тук е пример за успех

Посещението на министъра на образованието Красимир Вълчев в Кърджали премина в дух на активен диалог с педагогическата общност в региона. Министърът подчерта, че тази година в област Кърджали ситуацията е значително по-добра в сравнение с други области, където има драстично намаление на паралелките. Срещата с учители и директори от региона се проведе в..

публикувано на 24.01.25 в 17:01

Момчилград почита Наим Сюлейманоглу с мемориален музей и международен турнир

На 23 януари 2025 г. отбелязваме 58 години от рождението на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу, известен по света като „Джобният Херкулес“. Той е роден през 1967 г. в село Птичар, Момчилградско, в семейство на български турци. Наим започва да тренира вдигане на тежести на едва 10-годишна възраст. Неговите първи стъпки в спорта са направлявани от..

публикувано на 23.01.25 в 16:20
Д-р Христо Бонев

Микс от вируси "шета" в Кърджалийско, грипът все още не е водещ

Острата респираторна заболеваемост бележи тенденция към завишаване, но не в такава степен, че да смятаме, че вълната е на прага. Това каза за Радио Кърджали д-р Христо Бонев, общопрактикуващ лекар с една от най-големите практики в областта. " Имаме микс от вирусни инфекции , като в началото бяха се позасилили инфекциите от грип А и грип В. В..

публикувано на 22.01.25 в 21:54
Д-р Виктор Кирчев

Грипът се очаква в Кърджалийско след около седмица-две, засега е спокойно

Ниска е все още заболеваемостта в област Кърджали, към момента тя е 33-ма на 10 000 души, което е далече от протокола за обявяване на епидемия. Засега няма индикации за рязко повишаване броя на заболелите от грип, очакванията са това да се случи след около две седмици в нашия регион, каза  пред Радио Кърджали д-р Виктор..

публикувано на 22.01.25 в 17:52

Клуб "Историка" от "Славейков" отбеляза 147 години от освобождението на Кърджали

Днес, 22 януари се навършват 147 години от освобождението на Кърджали по време на Руско-турската война. По този повод, ученици от клуб "Историка" към СУ 'П.Р. Славейков', заедно с техния преподавател Димитър Димов и директора на училището Милко Багдасаров поднесоха венци и цветя пред Паметника на руския воин в центъра на Кърджали. На 22 януари..

публикувано на 22.01.25 в 15:30