Електронните направления за хоспитализиране не облекчават процеса, а напротив - натоварват лекарите и им отнемат от времето за преките медицински дейности. Това мнение изказа в ефира на Радио Кърджали директорът на Многопрофилната болница за активно лечение - Свиленград д-р Димитър Ермов. Според него дигитализацията на системата „изяжда“ времето за лечение, а здравният туризъм край границата е мит.
„Електронното здравеопазване, което в момента се въвежда, с нищо не подобрява диагностицирането и лечението на пациентите“ коментира той. По думите му с въвеждането на електронното здравеопазване административната тежест за медицинския персонал, в частност на лекаря, става огромна. По-рано техническите, немедицински дейности при прием на пациент, са се извършвали от технически специалисти, т.нар. „кодировчици“, които са улеснявали процеса, пренасяйки информацията от хартия на електронен носител. Сега за тази работа се губи ценно медицинско време. „На всички лекари са извадени електронни подписи и всяка визитация, всеки декурс, който отбелязваме се потвърждава с електронен подпис, всяка консултация от лекар от друго отделение – също", обясни ръководителят. Увеличава се и финансовото натоварване на лечебното заведение със закупуването на електронни подписи на всички лекари, а също и на компютри.
Според д-р Ермов няма механизъм, по който лекари и болници, които не са в обхвата на Националния рамков договор да бъдат задължени да въведат и спазват изискванията на електронното здравеопазване. „Ние, като общинска болница, единствена на територията на четири общини, се изправяме пред въпроса за пациенти, които търсят директно помощ в лечебното заведение в почивен ден, когато общопрактикуващите лекари не работят и няма как да получат електронно направление. Тези пациенти не следва да бъдат приемани, а да бъдат насочвани от лечебното заведение към Спешна помощ, което само по себе си звучи абсурдно. Ние нямаме разкрити кабинети по Спешна помощ, тъй като Законът казва, че те могат да се разкриват само в областните болници“, не спести критика директорът.
Той посочи още, че до момента разяснения и указания за дейностите по електронното здравеопазване медиците са получили само от фирмата, разработчик на софтуера, а не от здравното министерство. Няма нормативна база за прилагане на дигитализацията в системата.
„Въвеждането на електронното здравеопазване не е истинската реформа в здравеопазването“, категоричен е д-р Ермов.
Поради близостта на границата, инцидентно болницата приема за лечение и граждани на други държави, но категорично не може да се говори за „здравен туризъм“. Единствено гърци идват да ползват стоматологични услуги, които са им много по-евтини у нас.
Както навсякъде в страната, в МБАЛ Свиленград също има затруднения с кадровото обезпечаване – няма наплив от млади лекари и медицински специалисти. „Имаме сестри и лекари, които са в напреднала възраст и пенсионерки, които работят. Може би след два-три години ще се изправим и ние пред тоя проблем да няма среден медицински персонал“, каза директорът.
„Ние си вършим работата, ние работим медицина, а здравеопазването е политика. Тя се прави от политическите субекти, които управляват“, каза в заключение д-р Димитър Ермов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Кабинетът ще се задържи известно време, защото в противен случай две от партиите рискуват да се маргинализират, коментира пред радио Кърджали политологът доц. Иво Инджов. Той смята, че правителството няма да се разпадне след няколко месеца, защото има една основна спойка – страхът от предсрочни избори. Според политологът, предсрочните..
След девет месеца без редовен кабинет и седем парламентарни избора, България отново има правителство. Кабинетът "Желязков", съставен от коалиция между ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България", "Обединена левица" и "Има такъв народ", бе подкрепен и от Демокрация, права и свободи - ДПС, които ще участват в парламентарното мнозинство, но..
Предложеното правителство на Росен Желязков няма да изкара дълго време, смята областният председател на Демократична България в Кърджали Радослав Милев. Според него противоречията и несъвместимостите в това, което предлагат политическите формации, са твърде големи, за да съществува този кабинет за дълъг период от време. "Струва ми се, че малко..
Като единствено възможен в тази ситуация на крайно политическо противопоставяне определи проекта за кабинет политологът Иво Маев в ефира на Радио Кърджали. "От гледна точка на идеологическия профил не бих казал, че това е най-добрия избор. По-скоро това е единственият възможен избор в такава ситуация на крайно политическо..
Две са селата със смущения в електрозахранването в община Крумовград - Ручей и Лимец, и две в община Кърджали – Орешница и Мургово. Това каза в ефира на Радио Кърджали Петър Костадинов, говорител на ЕВН. Той обясни, че около 70 екипа на дружеството работят средно на терен към момента. Достатъчно са и аварийните екипи, и техника, но..
Билял Чауш от село Токачка отглежда над 100 кошера пчели, от които добива до 1 тон мед годишно. Но, както сам споделя, пчеларството е всичко друго, но не и лесна работа. Освен с пчели, той се занимава и с дърводелство, изработвайки кошери както за собствените си нужди, така и за продажба. Какви са тайните на този занаят и какво изисква той, ще..
Цените в ресторантите няма да бъдат повишени засега. Това обясни Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали по повод връщането на 20 процента ДДС в бранша oт 1 януари. Косвеният налог беше намален заради Covid-пандемията и запазен няколко поредни години. По думите му от Българската..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478