Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме Божията Майка на Голяма Богородица

Чудотворната икона "Златната ябълка" е в архийерейския храм в Хасково "Успение на Пресвета Богородица" за големия празник

Автор:
Снимка: БГНЕС

Народът ни нарича днешния ден Голяма Богородица и почита Божията Майка като покровителка на майчинството и на жените, като пазителка на семейното огнище. Всяка година на 15 август към църквите и манастирите в България, носещи името на Богородица, се стичат хиляди вярващи, а някои от богомолците в навечерието на празника остават да преспят в храмовете.
Всяка година, в средата на жаркия август чудотворната икона на Пресвета Богородица „Троеручица” привлича стотици поклонници в Троянския Балкан.  След Божествената литургия, от светата обител тръгва литийно шествие с чудотворната икона до малък параклис в местността "Могилата", където светинята била донесена за първи път от странстващи монаси. Там се отслужва водосвет, а после всеки от дошлите има възможност да се поклони пред образа на Божията Майка.Прочутата чудотворна икона на Св. Богородица „Троеручица” е смятана за покровителка на българите, а Успение Богородично е храмов празник на Троянския манастир.
По традиция големи Богородични тържества се провеждат и в Бачковския и Рилския манастир, където се намират другите две от най-известните чудотворни икони на Приснодевата у нас. В този ден морската ни столица Варна също отбелязва своя празник, а в редица села из страната се провеждат събори.
Успение Богородично (15 август) е най-големият от всички църковни празници, посветени на Божията майка. Той е свързан със т.нар."заспиване" на Св. Богородица. На 64 години тя се моли в Елеонската планина, когато й се явява архангел Гавриил, с палмова клонка в ръка, и й известява, че след 3 дни духът й ще премине в царството небесно. Преди да напусне земния свят тя пожелава да види още веднъж всички апостоли, след което ангелите прибират душата й. Погребана е в пещера до Гетсиманската градина, която на третия ден остава празна, защото Богородица възкръсва. Църквата отбелязва този ден още от първите векове на християнството.
Апостолите, които скърбели за раздялата с Иисус Христос, я почитали като своя майка, а всички вярващи гледали на нея с любов и благоговение. Тя останала да живее в Йерусалим на хълма Сион. Често ходела да се моли на местата, където страдал и издъхнал нейният Божествен Син. Предполага се, че по неин пример християните отдават почит на осветените от Спасителя места. Славата на Божията майка растяла и при нея идвали хора от далечни страни, търсейки утеха и спасение. В древно послание, приписвано на Св. Игнатий Богоносец се казва:
„В гоненията тя е благодушна, при сиромашия и лишения не скърби, на оскърбяващите я, не се гневи, но им прави добро, в щастие е кротка, към бедни е милосърдна и им помага, колкото може. Но не търпи въставащите против нашата вяра; тя е наставница на верните във всяко добро дело. А особено обича смирените, защото сама във всичко е смирена“.
Св. Богородица напуска земния свят с радост, озарена от сиянието на Божествения си Син. Без никакво страдание, сякаш унесена от сън, тя предала в ръцете Му безсмъртната си пресвета душа. За целия християнски свят тя остава нежна и любяща майка-закрилница, която седи до своя Син и се застъпва за молещите се с вяра. В съвременния свят преклонението към Богородица не стихва. Не случайно най-много са и чудотворните икони с нейния лик, за които се смята, че изцеляват дори безнадеждно болни. Образът й изпълва с надежда вярващите, че искрените им молитви са чути и Божията майка ще им помогне.
В Хасково за големия празник в архийереския храм е изложена чудотворната икона "Златната ябълка". А подробности за това как протича големия християнски празник в Кърджали очаквайте в Сутрешния блок на БНР Радио Кърджали "След първото кафе" от 9,15 до 12.00 часа днес.

По публикацията работи: Божидар Събев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илхан Кючюк: Битката не е между Пеевски и Доган, а между завладяната държава и свободният избор на хората

„След дългите години на политическа криза и липса на ясна посока на управление, това представляваше до голяма степен и тормоз върху Брюкселската администрация. А и големият отсъстващ от големите решения сме ние – България. Според мен въпроса по-скоро звучи по обратния начин – дали можеше да продължаваме да имаме такава политическа криза още години..

публикувано на 07.02.25 в 18:58

Спряха „Групата на Кърджали и областта“ с над 50 000 членове в социалните мрежи

Създадена преди 15 години, „Групата на Кърджали и областта“,  се оказа недостъпна за хилядите си членове. Причината – била е спряна от администраторите на социалната мрежа, в която е създадена. Става въпрос за цензура, коментира за Радио Кърджали Георги Кулов, журналист и администратор на групата. Това го установихме особено при..

публикувано на 07.02.25 в 17:42

Административният съд започва дело за дискриминация при заплащането на лечение за редки заболявания

Софийският административен съд започна разглеждането на делото, в което държавата и неправителствена организация обсъждат дали Законът за здравето създава дискриминация спрямо пациенти въз основа на възраст или вид увреждания при заплащането на лечение. Спорът касае пациенти с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, които след..

публикувано на 07.02.25 в 15:43

Борислав Гуцанов защити идеята за таван на надценките на хранителни продукти

Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че идеята за поставяне на таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е била обсъждана с партньорите в управляващото коалиционно правителство. Той добави, че не счита това за пряка намеса на държавата в пазара, въпреки опасенията, изразени по-рано от премиера Росен Желязков.  От..

публикувано на 07.02.25 в 15:16

Кметът на Ардино Изет Шабан представи приоритети за 2025 г. и предстоящото посещение в Бурса

Кметът на община Ардино, инж. Изет Шабан, проведе редовната си месечна работна среща с кметовете и кметските наместници от населени места. В събитието участваха и представители на различни институции и организации, сред които д-р Георги Грозев, директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали, както и ветеринарни лекари и животновъди..

публикувано на 07.02.25 в 15:10

Министър Вълчев одобри промени в план-приема за учебната 2025/2026 г. в Смолян

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев прие да промени предложената план-прием за учебната 2024/2025 г. от Регионалното управление на образованието в Смолян. Броят на паралелките в ЕГ „Иван Вазов“ и ППМГ „Васил Левски“ ще остане същият. Това стана ясно след среща с министъра, организирана от кмета Николай Мелемов. На срещата, проведена..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Нови правила за здравни изисквания в детските градини: "Контактната бележка" отпада

С измененията в Наредба 3, обнародвани в Държавен вестник, отпада изискването за предоставяне на "контактна бележка" при отсъствие на дете от детската градина за повече от десет дни или при постъпване в заведение на деца над 3 години. Бележката, която удостоверява здравословното състояние на детето и липсата на контакт със заразни болни, вече не е..

публикувано на 07.02.25 в 13:45