С почти две трети е намаляло населението на хасковското село Хлябово за последните няколко десетилетия. Причината е безработицата, категорична е кметът Надка Динчева. Младите хора си поддържат къщите на село, връщат се с удоволствие, но само за почивка. „Който излезе оттук завършва средно, завършва висше и си остава там. На децата им е хубаво, когато се приберат тук, но препитание, работа няма и затова са по градовете“, споделя тя.
В селото има и училище, и детска градина, но те са от т.нар. защитени. Цехът за плетени конци е единственото производство, което дава препитание на около десет жени.
Има имоти за продажба. „Купуват се за старини. Тихо е. Спокойно е. Въздухът ни е чист. Вода си имаме. Имаме два язовира, които се ползват за напояване. Произвеждаме си в градините. Всичко е много хубаво. Просто сме откъснати от големия град и затова сме така. Трудно става да стоиш тука и да ходиш на работа там. Главната причина е това“, обяснява Динчева.
Преди години Хлябово е било голямо и живо село. „Всяка събота имаше годежи и кръщенета. Всяка неделя имаше сватби. Центърът беше оживен. Красота. То беше на едно равнище с Тополовград тогава. Сега - няма. Сега можеш да чуеш, че някой е умрял, починал, няма го, изчезва от белия свят. Децата, които се раждат, са в градовете. При нас няма. Няма раждаемост. Няма млади хора“, не крие емоции кметицата.
Около селото има исторически и природни забележителности, които привличат туристи.
Хората гласуват, но коментират: „Стига вече с тези избори. Избори, избори, избори, а насреща няма нищо“. Доходите са изключително ниски. „Гласуваме за една партия, гласуваме за втора, гласуваме за трета – едни и същи хора се сменят в тия партии …“, споделя недоволството на хората Динчева.
Няма аптека. Няма стоматолог. Общопрактикуващият лекар, в чиято практика са записани повечето от жителите, не идва в селото. Това създава изключителни трудности, тъй като голяма част от хората са възрастни.
Всичко това „не е хубаво, България загива“, казва кметът на Хлябово Надка Динчева.
Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478