Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три-четири са случаите на агресия тази година срещу екипи на ЦСМП в Кърджали и филиалите в областта

За "трудните пациенти" в Спешната помощ и работата на медиците с тях

Дни след инцидента в Момчилград, потърпевшият фелдшер все още усеща притеснение

3
Снимка: Радио Кърджали

Дни след инцидента в Момчилград, при който агресивен пациент нападна в гръб фелдшер от филиала на Центъра за спешна медицинска помощ, пострадалият Юлиян Ангелов все още е притеснен от случилото се.
"Още съм като в шок, защото не очаквах. Досега не съм имал такъв случай в практиката. 44 години досега съм нямал посегателство", каза той за Радио Кърджали.
Юлиян Ангелов разказа, че няма ден, в който той или колегите му да нямат досег с жителите на село Багрянка, откъдето е нападателят. Викат линейка на адрес или идват на място във филиала и то за неща, които не са спешна медицина. "Те мислят, че спешната помощ е за всичко. Понеже нямат лични лекари и за всяко нещо звънят - главата ги заболи - хоп, искаме линейка. Коремът го заболял - хоп, искаме линейка. Или ще дойдат кръвно да им мерим."
"Много трудно се работи с трудни пациенти. Гледаме по най-безболезнения начин да ги предразположим, да бъдат спокойни, но на тях е просто вътре в характера. Трябва да буйстват, да посягат, така са свикнали. Като отидем на такъв адрес, те се събират и започват - един - мери на мен кръвното, друг - мери на мен кръвното. Ако не го измериш, казват, като се прибереш, пак ще те извикаме. Просто те задължават там, като отидеш, да минеш един профилактичен преглед", обяснява Юлиян Ангелов. Самият той се е замислил дали да продължава да работи след този случай, защото "аз съм на 67 години и ако още веднъж ми се случи нещо такова, напускам".
А дотогава той и колегите му тушират стреса с успокоителни. "Почти няма колега, който да няма в джоба си успокоителни. Даже си носим и хапчета за кръвно. Когато отидем на преглед и не трябва да правим манипулация и инжекции, от нашите лекарства им даваме, само мир да има", казва Юлиян Ангелов.
Три-четири са случаите на агресия срещу медици от Центъра за спешна медицинска помощ и филиалите му в област Кърджали от началото на годината досега. Повечето са вербални атаки. Съботният е първият за годината, в който е използвана физическа сила. Това каза за Радио Кърджали директорът на ЦСМП Кърджали д-р Атанас Митков.
"Не мога да си обясня що за същество трябва да бъдеш, за да нападнеш човек, от когото си потърсил помощ и който ти помага в момента", коментира д-р Митков.
В дните след случая атмосферата сред спешните медици не е ведра, но не може да се говори за страх. Има обаче опасение, че там, където отиват, могат да бъдат посрещнати от агресивни пациенти и техните близки, смята д-р Митков.
Той обясни, че по големия българо-гръцки проект, който Спешната помощ реализира, са включени семинари за справяне с личния  и професионалния стрес, стратегии за справяне с трудни пациенти, а обучението се води от клиничен психолог. Такива семинари бяха проведени това лято със спешните медици от област Кърджали. "Основното, което е, разчитаме на закона, тъй като живеем в правова държава и моите колеги, освен държава, имат и права", каза д-р Митков. Той изрази опасение, че подобни инциденти могат да доведат до напускания на лекари от Спешната помощ, а когато и един човек напусне системата, това води до стрес за самата система и може да дойде момент, в който "да се стигне дотам, че да няма кой да лекува пострадалите и пациентите, които наистина имат нужда от медицинска помощ".
 Д-р Митков е категоричен, че ръководството на Центъра няма да позволи спешните медици да бъдат използвани за "боксови круши".  

по темата работи Станислава Георгиева
По публикацията работи: Станислава Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36