Поредна тежка нощ изкараха хората в наводнените села Богдан и Каравелово, все още не е възстановено електричеството в района. Предстои разчистването на тонове тиня и дървета, които прелялата река довлече остави в селищата.
Кризисният щаб на община Карлово се събира тази сутрин, за оглед на щетите в селата Богдан и Каравелово. Там предстои да започне разчистване на тонове тиня и дървесина, останали след наводнението в петък. Цяла нощ аварийни екипи дежуриха на място.
В карловските села Богдан и Каравелово - най-засегнати от прииждането на река Стряма, предстои разчистването на тонове тиня и дървесина, влачени от водната стихия. До късно вечерта продължи и подготовката на временния мост между Богдан и Московец, за да се осигури транспортна връзка с откъснатите от бедствието. Аварийните екипи останаха и тази нощ да дежурят на място.
В Каравелово вече събраха рано сутринта около 50 доброволци, предимно от самото село, които потеглят към неговата откъсната част, за да започне разчистването на домовете:
"С кофи, с лопати, за разчистване сме се подготвили. Много е зле. Къщи съборени, страшно е".
"Отивам на един приятел да помагам. Бутнати има една-две стени. Сега ще видим какво ще му помагаме".
"Можем да помогнем само на домовете на хората. Иначе инфраструктурата иска големи машини, иска голяма техника - багери, самосвали. Ние не можем да я разчистим с лопати. Техниката вече е тук. Очакваме я да започне и се надяваме да разчистят поне пътищата, шосето, за да се минава".
Кметът на селото Славка Червенкова координира с Кризисния щаб къде да се извозват огромните количества тиня и дървен материал., влачени от реката. Тя подчерта, че се очакват доброволци и от други населени места, защото местните хора няма да могат да се справят със собствени сили.
И тази нощ беше трудна за живеещите в откъснатия район.
Единствената добра новина е, че при това ужасно бедствие нямаше жертви, посочи Славка Червенкова и допълни:
"Нощта премина с много напрежение. Хората почти не спят. Водата все още тече покрай къщите им. Има тиня над 2 метра. На хората в откъснатите райони караме вода, храна, но хората са почти на предела на силите си. Очакват подкрепа и то от държавата и очакваме да получат финансова помощ. Има хора, които току-що си бяха закупили дърва. Дали са хиляди левове за дърва, които вече не знаем къде са, някъде из река Стряма. Коли, животни, мебели".
След организацията на почистването предстои да се направи такава и за огледите на щетите от бедствието.
Над 200 са наводнените къщи в шестте бедстващи села в Карловско. Справянето с пораженията ще отнеме около 2 месеца, прогнозира кметът Емил Кабаиванов.
"Нямаме хора, които са без храна, без подслон и без медицинска помощ. От тук нататък ни чака описване на щетите, кандидатстване пред Междуведомствена комисия и много работа заедно с кметовете и с населението, както и с доброволци, които ще се отзоват.
Пострадалите семейства няма да могат да се справят сами, за обществените сгради също ще трябва помощ:
"В момента реката се е оттекла в коритото, но селото представлява едно дере, потънало в кал и тиня. Всички е в окаяно положение".
"Читалището е в тиня. Салонът не може повече да се ползва, вътре има дървета. Нещо страшно е", посочи секретарят на читалището.
Още вчера започна и организацията на доброволците, най-напред хората от Каравелово, които живеят в незасегнатата част на селото.
"Имаме няколко активни групи във Фейсбук. Мисля, че можем да мобилизираме хора. Отделно, от много краища на страната по света имаме предложения за помощ. Питат ни какво ние е необходимо и това предполага, че ще се избистри, какво е най-неотложно, за кого и до каква степен общината може да го поеме и до каква степен да разчитаме на дарения".
Сериозна доброволческа помощ ще е нужна и в село Богдан, където има множество паднали дървета, съборени постройки и сгради, паднали електрически стълбове. Кризисният щаб и тази сутрин се събира. Непрекъснати обходи ще се правят и в двете най-пострадали села.
Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени към Националната система за спешни повиквания - 112 за миналата година. В половината от случаите се е налагало да бъде изпратена и Спешна медицинска помощ. Отбелязва се ръст на издадените заповеди за защита за миналата година спрямо 2023 г. За 2024 г. данните показват 5252 заповеди за защита, а..
Финансовото министерство събира спешно от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. От финансовото ведомство обясниха, че публикуваните на 31 януари 2025 г. данни за изпълнението на бюджета за 2024 г. са на касова..
На границата с Турция трафикът е интензивен на изход на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево'' и на ГКПП "Лесово" за товарни автомобили. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП). Информацията за движението по границите е към 13:00 часа. Временно преминаването през граничния пункт "Малко..
Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи договора с..
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през тази година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че ще бъде даден превес на мрежите от четвърто и пето поколение. Дейността на мобилните предприятия е да предоставят електронни съобщителни услуги при ползване максимално от всички български..
През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година по-видимо е..
"Продължаваме промяната - Демократична България" предлагат пълно премахване на символите на комунистическия режим. Това става ясно от внесен в деловодството на парламента законопроект. Ако бъде приет, три месеца след обнародването на текстовете, местните власти ще имат срок за премахване на символи като стари лозунги, знаци на режима, снимки и други..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478