Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задругата на фантастите си обеща да разшири "Булгакон"

Конвентът в бъдеще няма да бъде така бутиков и камерен

3
Дилян Благов-Гоа и Кирил Добрев /вдясно/
Снимка: снимка: Радио Кърджали



През уикенда около 60 запалени любители на фантастиката си дадоха среща в Кърджали. Писатели, художници, учени и фенове пристигнаха тук на 22-ото издание на Булгакон, за да си припомнят славните години, да поспорят, пофантазират и пошегуват. Традиционният конгрес или конвент на фантастите се провежда за втори път в Кърджали, затова за града ни това събитие е юбилейно, казва с чувство за хумор Кирил Добрев, председател на Клуба в Кърджали. Нека чуем повече за замисъла на конгреса от Кирил Добрев: "Спомних си първия Булгакон, който направихме 2002, и понеже сега минаха 20 години, един вид надграждаме това, което сме направили. Защо решихме да го направим малко по-интересен, необичаен и за пръв път, разбира се, в България? Булгакон е най-старият конвент, но неговият живот започна да позалязва. И аз реших с една задруга от хора, доброволци, фенове, отдадени на фантастиката, да го съживим. И се надявам, че от тази година и от всяка следваща той ще става все по-мащабно събитие, все по-отворено. И няма да бъде събитие на "старите клубари" и няма да има камерна форма".

Дилян Благов-Гоа, от клубовете в Пазарджик и в София припомни: "Булгаконът в този му вид съществува от 2000 година, по идея, май че на Генерала /Юри Илков, бел.ред./ и бат Емо - Емо Кръстев". "И оттогава започнаха да излизат фенове, които не се познавахме. Нещата тръгнаха от дир.бг и от клуб "Фантастика". Според Гоа  "фантастиката на български обединява и научната фантастика, и фентъзито и хоръра".


 
След обиколка на историческия музей и мистичния Перперикон, програмата на фантастите започна със спомен за кърджалийския фантаст Никола Кесаровски. Ето какво си спомни Кирил Добрев за Никола Кесаровски: Може би най-известният му разказ и сборник разкази е "Петият закон". "Бяхме ученици и го разглеждахме в "Дъга" и на мен ми направи най-голямо впечатление". 1997 година, беше ноември, мрачно и леко дъждовно.... И ние идваме, имаше едни сергии за книги, сестрата на Петя Караколева ги движеше и каза, че "Ще дойде Кесаровски, Никола". "През мъглата, почти мистично...дойде един човек с един шлифер, малко приличаше на Коломбо, с този тип шлифер, леко поомачкан. После човекът, с който се запознахме се съвсем благ, имаше специфична лицеструктура, физиономия. Но наистина много благ човек, той бе първият председател на клуб Фантастика в Кърджали". 


 
Романът "Лунен цинк" на Никола Кесаровски, остава  недовършен, за съжаление, допълни Кирил Добрев. Съдбата на ръкописа е неизвестна.

Последва онлайн панелът „Цената на смъртта като разменна монета в литературата: да колим масово или елегантно да пронизваме“ с участието на Елена Павлова.
Проведоха се и онлайн срещи с израелския писател Лави Тидхар, с британския Пол Маколи, и чешката фантастка Джули Новакова.
По мръкнало се състоя литературно четене, а преди това авторите се запознаха с книги и комикси на фантастична тематика, както и с юбилеен сборник на местния клуб.
В неделя бяха представени двама чуждестранни автори - Кристина Чодоровска с онлайн панела „Жените в полската фантастика“  и Александър Жиляк с „Кратка история на хърватската научна фантастика“.
В конгреса участва и илюстраторът Петър Станимиров, известен художник в детското списание "Дъга" и на корици на книги на светоизвестни писатели. Разговорът с Петър Станимиров бе за комиксите, илюстрациите и кориците на Стивън Кинг.
Заедно с Елена Павлова и Явор Цанев, той участва и в панела "Вграждане на фантастични елементи в книгите за деца и млада публика и защо да ги учим да четат такива щуротии“. А Николай Теллалов, автор на известната трилогия "Да пробудиш драконче" разсъждава на тема: „Фантастиката: прозрения, провокация или просто развлечение?“
Денят на фантастите ще завърши с наблюдение над нощното небе, а ако имат късмет, и на падащи звезди.
Програмата на конвента продължава до вторник включително.
Очаквайте интервю с Николай Теллалов, в предаването "Вкусен следобед" в неделя от 16 до 18 часа.
По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Никола Рахнев: Без природата сме загубени

В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..

публикувано на 29.11.24 в 14:56
Стада пашуват по дъното на яз.

Отглеждат дини на дъното на язовир

Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи.  А той, мостът, е..

публикувано на 28.11.24 в 17:54

Дами от клуб „Ахридос“ с благотворителна кампания за хора в нужда

В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..

публикувано на 27.11.24 в 13:44
Нешко Нешев

Юбилейният концерт на Нешко Нешев: Тържество на таланта, традицията и вдъхновението (ГАЛЕРИЯ)

На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...

обновено на 27.11.24 в 13:28

Идва Коледа! Да преоткрием важните неща под елхата

Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят  момчетата от група "Хоризонт", които..

публикувано на 26.11.24 в 17:28
Марияна Стоянова, Заместник-директор на СУ „Йордан Йовков“; Диляна Гюрова, Експерт програми и проекти във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“; Людмила Чаушева, Директор на СУ „Йордан Йовков“ и Ирина Илиева, Оперативен директор, Изпълнителен директор (2023-2024) във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (от ляво надясно)

Добра практика по предприемачество показаха йовковци на национален форум

Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..

публикувано на 25.11.24 в 19:39

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 24.11.24 в 17:51