В края на сезон 2022 екипът археолози на Перперикон успя да разкрие напълно най-запазения езически храм в Родопите. Вече е видима цяла тайнствена система от съоръжения за винени обреди и кървави жертвоприношения.
Храмът се намира само на десетина метра от прочутата зала с олтара в двореца-светилище, където Александър Велики (Македонски) получава предсказание, че ще завладее света.
На места великолепно изградените зидове са оцелели до почти 3 м височина. Това прави новооткритата сграда една от най-запазените постройки, намирани досега на Перперикон, коментира археологът проф. Николай Овчаров.
„Това е част от големия култов комплекс, който се е оформил около храма на Дионис, открит преди години”
На пода на храма имало много монети от втората половина на 4 век. На мястото има и предверие, в което се е влизало през тържествен вход. Вътре има корито за измиване на ръце, а в централната част са изградени три дълбоки вани, които вероятно са служели за правене на свещено вино.
С отделените от община Кърджали средства на обекта ще може да се работи най-много до първата седмица на септември. Това ще означава, че няма да успеем да приключим разкриването на храма и той ще остане да зимува в незавършен вид, казва проф. Овчаров.
Припомняме, че тази година средствата за разкопките са осигурени изцяло от местната власт в Кърджали, понеже Министерството на културата спря субсидиите за Перперикон.
100% от бързите влакове вече се обслужват от локомотивите Siemens Smartron. Това е поредна важна крачка към постигането на съвременен и екологичен железопътен транспорт. Това каза заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, който въведе днес в експлоатация три нови електрически локомотива Siemens Smartron...
Правителството изпълнява ангажимента си за правилното и навременно планиране и управление на водните ресурси. В следващите две години по Стратегическия план предстои приобщаването на близо милион декара земи за напояване, а по програмата с финансиране от държавния бюджет през следващите години площите ще достигнат до 2, 400 млн. дка. Това е много ясен..
Община Смолян разширява обхвата на „Синята зона“ за платено паркиране, като запазва досегашната цена от 1 лев на час. Това съобщи заместник-кметът Марин Захариев в интервю за Радио Кърджали. „По-скоро въвеждаме зона, която вече е работила. Ние на два етапа въведохме „Синята зона“ в предишните години. Вторият етап беше обжалван заради недостатъчно..
Eвропейската комисия предложи нов регламент, с който да защити фермерите в ЕС от потенциални негативни последствия от търговското споразумение с Меркосур. Предложението идва в контекста на засилващата се тревога, че вносът на евтини земеделски продукти от Южна Америка може да дестабилизира европейските пазари и доходите на..
На четири пъти днес и утре ще бъде спряно движението по магистрала Тракия в софийска област. Това се налага заради интензивния трафик, съобщиха от АПИ. В 12 ч., 14 ч., 16 ч. и 18 ч., за около 30-45 минути ще се спира изцяло движението на всички превозни средства, пътуващи от Пловдив към София. През това време в платното за..
От днес ще се налагат глоби на търговци, които не са обозначили на етикет цените на стоките и услугите в левове и в евро. Те трябва да бъдат изписани с еднакъв шрифт, размер и цвят, за да не се въвеждат потребителите в заблуждение. Касовите бележки също трябва да показват двойно обозначение - в левове и евро. При неспазване глобата е в размер от..
Кметът на Ивайловград Диана Овчарова спечели приза в категорията „Малка община“ в националния конкурс „Кмет на годината 2025“ . Отличието ѝ беше връчено на официална церемония в София от вицепрезидента Илияна Йотова. Признание получи и кметът на Хасково Станислав Дечев – в категорията „Спорт и младежки политики“ . За първи път тази година в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478