Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път училищният звънец в Кърджали бие на 12 декември 1913 година

Светла Михайлова, уредник в отдел нова и най-нова история в РИМ Кърджали
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

За първи път училищният звънец в Кърджали бие през 1913 година, когато се открива първото българско светско училище в Източните Родопи. Първата учебна година започва не на 15 септември, а на 12 декември с осем ученици.

След Балканската война, пред административната тричленна комисия в Кърджали стоят два много сериозни проблема за решаване – здравният и училищният. Трудности не липсват, няма сграда за училище, а и броят на учениците е малък. Въпреки това председателят на тричленната комисията Сава Недялков и председателят на училищното настоятелство Али Сюлейманов отиват в София да ходатайстват пред министъра на Народното просвещение да разреши откриването на училище в Кърджали.

Не след дълго, на 31.10.1913 г., в Кърджали пристига новоназначеният околийски училищен инспектор Кирил Ванков. Инспекторът е изпратен да проучи условията за откриване на българско училище в Кърджалийска околия. 

Кирил Ванков - първият училищен инспектор в Кърджали

Малко след инспектора в Кърджали пристига и неговата съпруга Параскева Ванкова - първата учителка в Източните Родопи. Родом от Вълчедръм, Монтанско. Едва на 21 години, тя поставя основите на образованието в региона.

Много тържествено се открива първата учебна година в първото българско светско училище в Кърджали, която започва на 12 декември 1913 година с осем ученици, но завършва с двадесет и шест. 

Параскевеа Ванкова - първата учителка в Кърджали

Параскева Ванкова е учител в Кърджали само две години. През това време съпругът ѝ инспектор Кирил Ванков създава и първото читалище в Кърджали – „Обединение“. С настъпването на Втората световна война, училищният инспекторът е мобилизиран във Варна и учителката Ванкова заминава с него. След неговата смърт, тя се прибира и работи, като учител в родния си край. После се мести да живее при голямата си дъщеря в София, където през 1966 година, случайно, чува репортаж по радиото, за първото училище в Кърджали и така възобновява връзките си с Кърджали.

”Тя чува мили и топли думи за нея в репортажа, по радиото, и така решава да пише до ръководните кадри на града по онова време. Те с радост ѝ отговарят на писмото. Пращат ѝ чисто нова кола „Волга“, за да я докара в Кърджали за откриването на учебната година в училище „Отец Паисий“, където е посрещаната топло и сърдечно от учители и ученици, това разказва Светла Михайлова, уредник в отдел нова и най-нова история в РИМ Кърджали.

Параскева Ванкова е отличена с най-високото отличие в Царство България - орден

Параскева Ванкова е отличена с най-високото отличие в Царство България - орден "Св. Св. Кирил и Методий първа степен. Орденът може да се види в Регионалния исторически музей в Кърджали, където се пазят и фотографии на първата учителка в Източните Родопи, дала четмо и писмо на първите осем ученици в региона и на съпругът ѝ Кирил Ванков, поставил основите на първото читалище в града.

Чуйте още в прикаченя звуков файл. 


Печата на Кирил Ванков - първият училищен инспектор в Кърджали
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06