Фестивал „Магията на Родопите“ проведе в рамките на Фестивала на плодородието в Кирково Местната инициативна група – Кирково-Златоград (МИГ).
От 2018 г. МИГ изпълнява местна стратегия, разработва условия за кандидатстване, одобрява и финансира проекти, съобщи експертът Юлия Бойчева. Стратегията работи по осем мерки, тя е многофондова, разполага с бюджет от 6 млн. 400 хил. лв. Основният източник е Програмата за развитие на селските райони.
От ресурса на МИГ може да се възползва само местен бизнес. „За разлика от на национално ниво, тук, на местно ниво, вероятността да бъдат одобрени кандидатите е много по-голяма, защото състезанието е на местно ниво“, каза Бойчева.
В рамките на изложението местни производители представиха продукцията си – пресни плодове и зеленчуци, както и обработени в лютеница, гозби и сладкиши.
В конкурса за най-вкусна лютеница спечели Народно читалище "Васил Априлов" , с. Чорбаджийско.
С титлата Майстор сладкар 2022 на Фестивала се окичи младият Димитър Чаушев, представител на семеен хотел в с. Горно Къпиново, за пълнена тиква с плодове. Журито – известният кулинар и тв водещ Ути Бъчваров, кметът на община Кирково Шинаси Сюлейман и видната авторка на готварски книги Росица Генчева, не се поколеба нито за миг преди да постави на почетното първо място сладкиша.
Нурхан Сали, читалищен секретар в Народно читалище „Възраждане“, с. Бенковски, сподели трудностите в производството и реализацията на реколтата от чушки. Тази земеделска култура трябваше да е алтернатива на тютюнопроизводството в региона, като основен поминък.
Следващият празник под надслова „Магията на Родопите“ ще бъде в Златоград, в рамките на Дельовите празници.
Подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..
Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478