Народът да се взема в ръце, а политиците да си събират багажа, защото са безотговорни, напълно са забравили хората. Така обобщава настоящето творецът Христо Дюлгеров.
Ицо Дюлгера, както ще чуете да го наричат в града му - Тополовград, е художник. Така го знаят, но по-точното е - артист, творец, създател на красота, защото не само рисува. Ръцете му вдъхват живот и на камък, и на дърво, и на метал.
Той е автор на скулптурата на Спасителя, Иисус Христос, която посреща още при влизане в Тополовград. Дори преминаващите транзит я виждат. Негов е и бюста на местния хайдутин Кара Кольо до манастира "Света Троица".
Носи името на дядо си Христо, който бил майстор – като започнел една къща, вдигал я от основи до покрив. Не го помни, отишъл си е рано, но пък е наследил „златните“ му ръце. Христо е художник, скулптор, иконописец, работи и дърворезба.
Учител му е скулптора Вълчо Кадиев, възпитаник на Италианската школа.
Дюлгеров започва да зографисва икони след 10 ноември, защото тогава „хората от партийните домове влязоха в църквите“. Вдъхновява се от църковна музика. Понякога е вярващ, понякога – не. Не вярва в Господ, когато се среща с несправедливостта в живота. „Като станат тези, лошите неща, не ми се вярва. Не може да не накажеш ти един човек, който е направил престъпление. Ако е изпитание, защо да не е за този, който прави лошото, ами ще е за нас…?“, разсъждава Христо.
Разочарован е от младото поколение. „Човек трябва да го влече едно нещо, да иска да се занимава, защото не искаш ли нещо, то и манджа да сготвиш, като не искаш, няма да стане“, споделя житейски наблюдения творецът.
С всички материали му е еднакво приятно да работи: „Материалът е Божа работа – дървото, камъка и желязото са нещо уникално. Това са истински материали".
Преди да започне да работи каквато и да е творба, първо си я представя, „ама, никога не става така, както си го представяш. И по време на работа започваш да го променяш, гледаш и докато не ти хареса … пък едно нещо, като не ти хареса на теб … аз почти не го показвам“, повдига завесата на творческия си процес художникът. Има редица случаи, когато творческата идея го събужда посред нощ, сама го „бута“ към материала.
Съвременните технологии не са му по сърце. Трудно му е и да поиска парите за труда си.
Когато започва да изобразява историческа личност, като Кара Кольо, например, чете, запознава се с нея, потапя се в епохата. Не вярва, че днес могат да съществуват самоотвержени хора, които да тръгнат да стават курбан за свободата и справедливостта. „Нищо не ми се приказва. Виждаме какво става – 30 години. Аз бях на 30 години, когато щяхме да се оправим и да е много добре. Сега съм вече на 60, на 70 ще стана – същата работа, по-зле, какво да мисля!? Няма какво да мисля. Зле! И така не се намериха такива хора, като Кара Кольо и като Индже Войвода, такива хора да се появят и да решат проблема“, не крие емоции творецът.
Какво би искал да каже на сегашните политици? - „Да отиват да си събират багажа и към Белене. Няма друго. За мен са безотговорни хора. Те са забравили, че има хора в България“.
Какво би казал на българския народ? - „Какво да му кажа – да се взима в ръце и … няма, ние сме си виновни … изглежда. Въпреки че нищо не зависи от мени и от … някой. Какво да зависи, като гласуваш – не знаеш за кого гласуваш и не знаеш какво ще направи. … Знам. Знам. 30 години стана – доказано, всяка година …“, гневно, но и тъжно казва Дюлгера.
И вече не гласува, защото: „Поне съвестта да ми е чиста!“
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Комисията за защита на конкуренцията санкционира две млекопреработващи предприятия заради наличие на краве мляко в овче сирене. Глобата е за над 1 млн лв. Производството е образувано след извършено предварително проучване на КЗК по повод публикации за несъответствия в съдържанието на овче сирене през 2023 година. От комисията уточняват, че..
Възпитаници на Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали отново бяха пионери сред учащите езика на Гьоте в цялата страна. В проведената неотдавна конференция на издателство „Клет България“ „Klett - Tag 2025“ за иновации в преподаването на немски език ученици и учители от Езиковата в Кърджали представиха новаторски проекти. На форума бяха..
С наближаването на Великден интересът към традиционните празнични продукти расте – най-вече към агнешкото месо, яйцата и козунаците. Проверка на Радио Кърджали показа, че цените в града варират в зависимост от мястото на покупка, а изборът е между вносно и местно производство. В големите хранителни магазини в Кърджали агнешката плешка се предлага по 20..
Необичайно увеличение на сигналите за ранени щъркели е отчетено в началото на април от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково. По думите на директора на инспекцията Марияна Вълчева, най-вероятно причината е свързана с изтощението на някои от птиците или с наранявания, получени по време на дългия прелет към страната,..
Активният сезон за борба с градушките започва официално днес, като символичното му откриване ще се състои в командния пункт на Регионална дирекция „Борба с градушките“ в село Голям чардак, област Пловдив. Противоградовата защита в страната се осъществява чрез два основни метода – ракетен и самолетен. С ракетен способ се покриват около 22 милиона..
Три са пътните произшествия в областта в петък с двама пострадали, информират от регионалния пресцентър на МВР в Кърджали. Около 11 часа в петък на пешеходна пътека в Кърджали е била блъснала 71-годишна жена от лек автомобил „Мерцедес“, управляван от 76-годишен, за което съобщи и Радио Кърджали. Пострадалата е била прегледана в Спешното приемно..
Две досъдебни производства са образувани в Районното управление в Кърджали след пожари в къща и лек автомобил, информират от регионалния пресцентър на МВР. През нощта на 12 април в Кърджали се запалил лек автомобил „Фолксваген“. Огънят унищожил задната броня на колата. Екип на на пожарната служба в града е бил изпратен на мястото на произшествието, но..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478