Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с увреден слух в Кърджали са притеснени как ще преживеят зимата


Хората с увреден слух в Кърджали посрещат Международната седмица на глухите с песимистични настроения. Като се съберат в клуба, си говорят само и единствено за това колко е скъпо всичко, как инфлацията топи средствата им и колко трудно ще изкарат зимата. Повечето от тях се отопляват на дърва, но и те поскъпнаха, казва секретарят на Териториалната организация на глухите в Кърджали Янка Николова. И в същото време, остават и проблемите - ниските пенсии, трудното намиране на работа, която да отговаря на специфичните им възможности. Чуйте за проблемите на хората с увреден слух, от Янка Николова.

- Предстои Международната седмица на глухите. Банално е да кажем, че всичко е увеличено, инфлацията е висока, но с какви настроения посрещате седмицата? Има ли нещо организирано или някаква светлинка в тунела, идва зима?

"Засега нямаме нещо специално организирано за тази седмица, евентуално на една екскурзия може би ще заведем желаещите, който иска. Но това ще бъде една обща екскурзия от Хасково, Димитровград, цялата ни обща организация. Това е, което ще направим. А кризата тя се отразява на всички хора, но най-вече на глухите, защото те са с много малки пенсии, много от тях са само на пенсии. По-младите работят, някои от тях, обаче на по-възрастните им е трудно за работа".

"Напоследък в клуба само за това се говори /за кризата, б.ред/. Кой как ще си плати тока, като пазарува всеки ден, цените се вдигат. И аз мисля, че не само тази седмица трябва да се говори за глухите, трябва да се говори непрекъснато за глухите хора. И не само за глухите, а изобщо за инвалидите".

- Как се отопляват повечето хора?

"Повечето са на дърва. На младите им е по-лесно, защото са учили и по-лесно се интегрират. Малко по-лесно. Но на по-възрастните е много, много трудно. Дървата са много, много скъпи. Тази зима трябва да се обърне повече внимание на хората с увреждания, защото те като нямат работа, остават само на пенсиите. Трудно, трудно им е".

- Има ли самоотноживеещи, в труднодостъпни места....?

"Ние нямаме самотно живеещи. Ние сме 34 души цялата организация, нямаме толкова изпаднали. Имаме много малко възрастни хора, които живеят сами. Другите или са с родителите, или пък вече семейни, и деца имат. Имаме доста млади хора, семейства, и на тях им е много трудно, защото имат ученици, имат много разходи по тях, и изобщо разходи. Но самотните хора - те имат деца, поглеждат ги отвреме навреме. При нас ако дойдат, попълваме им документи за помощи, за дърва"

- Намират ли си работа хората с увреден слух и къде най-често успяват да се реализират?

"В шивашките предприятия. Големите хипермаркети предлагат работа, но нашите хора не могат да работят в тях. Не могат, защото трябва да работят на различни места. А те могат да бъдат само на определени места, нали, или да чистят, или да нареждат. Това са здрави, прави хора. Но обаче не могат да говорят. Техният език не е лесен език, той е като да знаеш един немски, френски...Просто винаги намират причина да ги отрежат от това, което предлагат като работа".

"После в Кърджали специално нямаме преводачи, нямаме преводачи и аз мисля, че е крайно време е общината да направи нещо и един преводач да има в общината. Проблем на кадри е, и той не е отсега. Няма преводачи, защото няма и доброволци, които да го изучават, ей така без заплащане. Всичко в крайна сметка, допира до парите. Много скъп и материален стана животът. Ние преди като се съберем в клуба, така ходим на екскурзии, събираме се, вестници, туй онуй. А сега само за това се говори - "днес вземах две неща, похарчих 50 лева".....Хората са обсебени от това как ще изкарат зимата".

- Промени ли се нещо, след като бе приет закона за българския жестов език?

"За съжаление, аз поне не виждам нещо да се променило чак толкова, че да се чувства. Младите малко повече го чувстват това. Младите трябва да се насърчават да учат, да може малко по-лесно да се интегрират.

"Пожелавам на всички глухи успех, много здраве и много много късмет".



По публикацията работи: Радка Петкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57