Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Девет украинчета и две сирийчета са записани в български училища в област Кърджали

Девет деца на бежанци от Украйна и две деца от Сирия се обучават в училища в Кърджали през тази учебна година. Четири от украинчетата са записани още от миналата година, а петте, които от 15 септември влизат в българска класна стая, досега са учили онлайн в украински училища. Това съобщи за Радио Кърджали Ангелина Костова от Регионалното управление на образованието. 

Децата се разпределят в български образователни институции от комисия в РУО, която се съобразява с желанията на родителите, които са подали предварително заявления, с възрастта на учениците и с това в кой клас са учили в отминалата година. Петте украинчета тази година са насочени в Професионалната гимназия по строителство и архитектура, в СУ "Отец Паисий", в "Петко Рачов Славейков" и в "Св. Климент Охридски". В "Охридски" са и двете сирийчета, обясни Ангелина Костова. 

"Още е рано да се каже дали се справят, но колкото до това как биха се справили, още при самото подаване на заявления родителите декларират нивото на владеене на български език на чуждестранните ученици и оттам, след насочването, извършено от нашата комисия, директорът на училището, което е приело децата-чужденци, им осигурява допълнително изучаване на български език", каза Ангелина Костова.

Рано е още за впечатления как се справят децата на бежанци в училище, каза за Радио Кърджали директорът на ОУ "Св. Климент Охридски" в Кърджали Маргарита Тодорова. Но учениците винаги посрещат радушно децата, които идват отвън, независимо откъде са те, и адаптацията е лесна, коментира тя. В нейното училище са насочени три деца - едно украинче в 4 клас, и две сирийчета - в трети и седми клас. 
"Тъй като паралелките са единични, ние фактически не делим деца, така че с адаптацията и социализацията се справяме много добре", каза Маргарита Тодорова. Според нея допълнителен плюс е, че училището работи по проект "Шанс" съвместно с общината за интеграция на деца.
"Сутринта минавах през всички класни стаи и видях, че са спокойни децата. Нашата цел сега е да се адаптират, да се социализират и с времето да усвоят български език", каза директорът на ОУ "Св. Климент Охридски" в Кърджали.
Повече чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Радостина Лулова

Радостина Лулова: Европейската титла идва с упоритост, постоянство и вяра

Резултат на много упоритост, постоянство и вяра е първата европейска титла по екипировъчен трибой на Радостина Лулова. Момичето от спортен клуб "Юнак" в Кърджали стана шампион в категория до 63 кг на първенството в Пилзен, Чехия. Радостта от победата се увеличава от факта, че шампион в своята категория стана съотборникът на Радостина Здравко Петров,..

публикувано на 13.05.25 в 14:27
Здравко Петров

Здравко Петров: Радвам се, че прославям България

"Радвам се, че успях да донесе радост на хората, които са ни гледали и че по някакъв начин съм бил част от това България да се прослави", това коментира в ефира на Радио Кърджали европейският шампион по екипировъчен трибой Здравко Петров. "Да чуя българския химн е момент, който съм чакал дълго време да се случи", коментира той. Двама бяха..

публикувано на 13.05.25 в 13:34

Д-р Гюнер Осман: Институциите са в дълг към професията на медицинската сестра

"Днес,12 май - Световен ден на медицинските сестри, поднасям своята дълбока признателност към всеки от вас, чиято всеотдайност, състрадание и професионализъм са в основата на грижата към пациента. Като лекар ви благодаря за всеотдайността, с която вдъхвате сила, сигурност и надежда. Продължавайте да бъдете светлина и стабилност в най-трудните моменти от..

публикувано на 12.05.25 в 13:16

Д-р Марин Мухтаров: Зеленчуците могат да бъдат опасни или как помага една супена лъжица сол

Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..

публикувано на 10.05.25 в 17:57

Любомир Колев събира живи свидетелства за миналото

Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..

публикувано на 09.05.25 в 12:05
доц. Владимир Бозуков

Магнолии и палми са растели в Източните Родопи, когато са били архипелаг

Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..

публикувано на 08.05.25 в 14:49

Защо 9 май остава важен за България и Европа

На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..

публикувано на 08.05.25 в 10:35