Людмила Павлова е родена в град Кърджали и е магистър по класическо пеене от класа на проф. Свилен Райчев, при НМА”Проф.Панчо Владигеров” София. Продължава обучението си при Маестра Александрина Милчева - една от изключителните български оперни диви, наричана от световната критика „българката с кралския глас”. Началото на певческата й кариера е дебютът й в ролята на Керубино от операта на Волфганг Амадеус Моцарт „Сватбата на Фигаро” в Бургаска опера през 2019 г., поставена от проф. д-р Александър Текелиев. Под режисурата на проф. Павел Герджиков, Людмила Павлова играе в ролята на Циганката в оперетата „Шумла Полка“ от Парашкев Хаджиев, която е поставена в Бургаската опера и в Шуменски Драматичен театър през 2020 г. Взема участва и в Националния оперен конкурс ,,Томас Кути‘‘ през юли 2022 г. в Русе. През февруари и март 2022 г., Людмила Павлова, съвместно с младото музикално дарование – пианистката Варта-Естер Каспарян и тенорът Ованес Каспарян, изнасят концерти в Художествена зала „Виваком”- София и Градска художествена галерия „Борис Георгиев” – Варна.
Пианистката Варта-Естер Каспарян започва да свири на пиано от шестгодишна възраст, а на 7 години постъпва като ученик на Елена Недева в подготвителните класове на Национално училище по изкуствата „Добри Христов” Варна. През 2018 г. завършва с трета степен професионална квалификация инструменталист-пианист и продължава обучението си в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров". Учи при проф. д-р Р. Йовчев, проф. д-р Ал. Василенко, х. ас. В. Василенко и изучава камерна музика в класа на д-р Росен Идеалов. От 2021г. продължава обучението си в Нов български университет в класа на Проф. Людмил Ангелов. В камерен състав с флейтиската Пламена Пенова, сонатното дуо е носител на трета награда от Х Академичен камерен конкурс към Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, посветен на творчеството на Бетховен. През 2021г. на Xl Академичен камерен конкурс, посветен на 100-годпшнината на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” съставът печели втора награда и специална награда за най-добро изпълнение на български композитор. Лауреати са от Международен Московски конкурс 2021г. в категория камерна музика- където сонатното дуо печели втора награда. През същата година, на VIII Международен музикален конкурс „ Наследници на Орфей“ Албена са удостоени с втора награда при неприсъдени първо и трето място. Съставът участва в редица концерти и изнася собствен рецитал през 2021 г. на Международния музикален конкурс „Звукът на времето“ - Велико Търново 2021 г., Варта-Естер Каспарян получава първа награда в категория индивидуални изпълнители.
След концерта, който изнесоха в Кърджали, Людмила Павлова и Варта-Естер Каспарян отделиха време и за слушателите на Радио Кърджали.
Как се запознахте и решихте да свирите заедно?
Людмила Павлова: Събра ни наш общ любим човек, братът на Варта-Естер (Ованес Каспарян). Заедно изнесохме един концерт в началото на тази година, а този е финалният от настоящия цикъл. През това време се сработихме и започнахме да се търсим една друга, за да развиваме качествата си заедно.
Варта-Естер Каспарян: Творческата ни работа ни събра на една сцена. Имаме много общи гледни точки в начина на работа и така решихме да работим заедно.
Какво Ви накара да изнесете концерт в Кърджали?
Людмила Павлова: Аз съм родена в Кърджали и съм дълбоко свързана с този град. Дори идеята за заглавието на концерта "Пътят на Орфей" бе моя. Естествено Варта също бе окрилена от тази идея.
Трудно ли е един млад музикант да се развива в България и то в музика, която не само у нас, се определя като елитарна?
Людмила Павлова: Определено е трудно. Но в последните години в България има много млади хора, които са целеустремени и големи инати, защото за да се занимаваш с това трябва да си голям инат и изобщо да търсиш всякакви възможности да приобщиш публиката и да и покажеш, че това изкуство не е елитарно, а просто е недобре разбрано в днешно време.
Какво крепи един млад творец в днешно време?
Людмила Павлова: Вярата, надеждата и най-вече желанието за успех.
Имате ли любими автори?
Варта-Естер Каспарян: Много обичам Бах, но всички автори и произведения работя с голямо желание. Може би има творби, които искам да изпълнявам и такива, които не бих искала.
Коя роля от голяма опера мечтаеш да изиграеш?
Людмила Павлова: Ами аз вече съм я изиграла. Това е Керубино на Моцарт.. Това е образа, който най-дълбоко е влязъл в душата и сърцето ми.
Репортаж от концерта чуйте в звуковия файл:
Как се сбъдват детските мечти и какво е да се върнеш към цигулката 37 години след първите уроци? Това провери Светла Пенева - преподавател в езикова школа и хоби музикант, както самата тя се нарича. Когато е на пет годинки, Светла започва да учи цигулка в Школата към Дома на културата. За съжаление, след година прекратява уроците. По-късно изучава..
Поредното събитие в рамките на Дните на приятелството ще се случи тази събота, 26 юли, на Археологическия комплекс „Перперикон”. Община Кърджали осигурява превоз за всички, които искат да се потопят в атмосферата на древния тракийски обичай, свързан с огъня и виното. Автобусите ще чакат хората до Дома на културата в 19 часа. А малко..
На 27 юли (неделя) от 21:00 ч. в двора на Регионалния исторически музей – Кърджали ще се състои концерт на Белослава. С него ще бъде отбелязан финала на фестивала "Дни на приятелството", организирани от Община Кърджали. Изпълнителката идва в Кърджали за втора поредна година по покана на кмета. Концертът ще се проведе пред сградата на музея, която е..
На 26 юли на Археологическия комплекс „Перперикон“ ще се състои поредното събитие от програмата на Дните на приятелството, организирани от Община Кърджали. Малко след 20:00 часа пред Културно-информационния център ще бъде представена възстановка на тракийски огнено-винен ритуал. В спектакъла „Пламъци на съдбата“ участват танцьорите от Представителния..
Със своите вдъхновяващи фотографии, изпъстрени с различни идеи и гледни точки над творчеството на Иван Вазов, клубът по фотография "От черно до бяло", с ръководител Антония Грозева, спечели първо място в Националния конкурс "Вазова България" в град Сопот. Първо място спечели и Елисавета Добрева от клуб "Медийно студио" , с ръководител..
Родопският град ще бъде домакин на над 50 филма от 25 страни. Темата тази година е „храната“ и в по-дълбокия смисъл на думата, каза Христо Бакалски, директор на фестивала. Точно затова и първото заглавие, което ще видят зрителите, е канадския филм „Алманахът на Агата“ на Амали Аткинс. Сюжетът на филма представя 90-годишна жена, която..
Фестивалът Хасково РОК 2025 започна с участие на младежки рок групи от региона. На сцената излязоха КАРАТ от Свиленград, ХАЛА от Димитровград, както и хасковските формации STATE OF MIND и RUNT. Кулминация на първата фестивална вечер беше съвместното изпълнение на HELLION STONE и DILIAN, съобщиха от пресцентъра на общината. Тази вечер се очаква на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478