Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключиха разкопките на крепостта край Храстово

10
Късноантичната крепостна стена
Снимка: Станислава Георгиева

Приключиха археологическите разкопки за тази година на късноантичната и средновековна крепост край крумовградското село Храстово. След 18 дни работа на терен археолозите - с ръководител доц. д-р Деян Рабовянов от Търновския филиал на Националния археологически институт с музей към БАН, успяват да датират крепостта, да разкрият част от много добре запазената късноантична стена и двете средновековни кули, както и да намерят средновековния некропол и да проучат шест гроба. 

Първото, което се вижда, когато човек приближава към крепостта край село Храстово, е високата пет метра стена от късноантичната епоха. Именно в този период е създадено укреплението - между 430 и 460та година след Христа. "Това е времето на управлението на император Теодосий II, когато империята се опитва дасе закрепи на Балканите и отново да защити населението си и създава тези многобройни укрепления. Това е може би най-голямата крепост в община Крумовград", разказва археологът доц. Деян Рабовянов. Той смята, че по-добре запазена е само тази при Гугутка и може би Устра и Вишеград край Кърджали. Крепостта е на място, заобиколено почти отвсякъде от местната река Кесибир, която е приток на Крумовица.

Преди специалистите да дойдат да проучват преди 18 дни, крепостта е била дългогодишен обект на иманяри, казва кметът на село Храстово Мустафа Ахмед. "Идват, копаят, виждат се. Наскоро, преди да почнат разкопките, също са били, два метра беше копано. Търсят монети. Говори се, че имало гърне горе на високото", разказва кметът.

"Това са глупави легенди за съществуването на тунел към злато. Те не съществуват, но това не им пречи да пробиват стени, скали. За съжаление, правят поражения", коментира доц. Рабовянов и нарича търсачите на съкровища "романтични иманяри". Пораженията от тях са сериозни и затрудняват работата ни. Въпреки това успяхме да възстановим историята на крепостта, което е най-важното, коментира още археологът. Той е категоричен, че резултатите от 18 работни дни на терен показват, че  си заслужава обектът да се проучва.

Едно от любопитните места е некрополът. "На дължина от десет метра шест гроба сме разкрили. Предполагаме, че в източна и западна посока този некропол продължава", разказа археологът от Регионалния исторически музей Милен Камарев. Погребенията са християнски, телата са изпънати и ориентирани в посока изток-запад. Гробовете са вкопани в скалата на 30-40 см. Археолозите не са открили находки в тях, а в единия дори няма и тяло. Заради големината му Камарев предполага, че това е детски гроб, но тепърва ще се анализират резултатите от разкопките на некропола.

В най-високата част на крепостта, площта на която е повече от 8 декара, интересът на археолозите е привлечен от двете средновековни кули. Неслучайно са там - първо, за да бъдат защитени и второ, за да има обзор към подстъпите, обяснява доц. Рабовянов. Сред находките в югоизточната кула са предмети на лукса, като интересни фигурки от шах. Намерени са още върхове на стрели, части от желязна броня на тежък кавалерист, която е със западноевропейски произход и е внос на Балканите през този период. Има и единични монети, някои от които сребърни, които са позволили много точно да бъде датирана крепостта. Интересна находка е и наличието поне на четири фрагмента от три различни кръста за процесии, което позволява да се правят изводи, че в кулите е имало религиозна утвар, която е била служебна. "А може би поне в едната кула е имало и малък параклис, който е обслужвал семейството на обитателя на крепостта - най-вероятно византийски аристократ", каза доц. Рабовянов.

Надеждите на археолозите са да продължат проучванията, а амбицията на община Крумовград, която финансира тазгодишните разкопки, е да превърне мястото в притегателно място за планински и исторически туризъм. На това се надяват и местните жители, които вярват, че районът ще "живне" и ще привлече много туристи.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Млади лидери взеха властта в "Йовков" в Деня на Европа

Кулинарни изкушения от всички 27 държави членки на Европейския съюз представиха в Деня на Европа възпитаниците на Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Това беше един от „вкусните“ акценти в Деня на Европа. Денят, който е символ на мира, обединението и човешките права, се чества традиционно в учебното заведение. Тази година..

публикувано на 09.05.25 в 19:35

И в Ардино почетоха 9 май

Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан, заедно с младежи, почете 9 май – Деня на Европа и Деня на победата – пред паметната плоча на Европейския съюз, разположена в центъра на Ардино. На тази дата Европа чества две значими годишнини – 80 години от края на Втората световна война и 75 години от историческата Декларация на Шуман. В своята декларация,..

публикувано на 09.05.25 в 17:29

20 дръвчета в чест на Европа засадиха в Хасково

20 нови дървета - явор и шестил, засадиха днес учениците от хасковските училища. Акцията е посветена на Деня на Европа- 9 май. За трета поредна година деца от различни хасковски училища се включват в инициативата на Община Хасково и Областен информационен център Хасково. „Обединени днес поставяме началото на нов живот. Така, както на 9 май, непримирими..

публикувано на 09.05.25 в 14:30

В Джебел отбелязаха Деня на Европа

Знамето на Обединена Европа се развя в двора на училище „Христо Ботев“ в Джебел.  То бе издигнато от най-малките европейци, възпитаници на школото, което тази година отбелязва своята 100-годишнина. На церемонията в Деня на Европа присъства кметът Неджми Али и представители на общинската администрация. Днес обединена Европа става на 75 години...

публикувано на 09.05.25 в 13:45
Нешка Мечтанова и Бурчин Кезим

Ученичка от Езиковата с първо място в национален конкурс за проза

Единайсетокласничката Бурчин Кезим от ЕГ „Христо Ботев“ в Кърджали спечели първо място в раздел „Проза“ на Националния литературен конкурс „Стамен Панчев“, съобщиха от учебното заведение. Творбата ѝ бе отличена сред 89 участници от цялата страна, уточниха от Езиковата гимназия.  Конкурсът се организира от Община Ботевград, Сдружение „Орханиец“ и..

публикувано на 09.05.25 в 13:39

Деца и ученици в Черноочене отбелязаха Деня на Европа

С кулинарен щанд "Вкусна Европа" и ученическо самоуправление СУ "Христо Смирненски" в Черноочене отбеляза 9 май - Деня на обединена Европа. По повод празника фоайето беше украсен със знамената на страните от Европейския съюз.  В рамките на инициативата бяха изготвени постери, табла и презентация, представящи страните членки на ЕС, тяхната история,..

публикувано на 09.05.25 в 13:31
Снимката е илюстративна, архив

Започват ремонти по автомагистрала "Тракия"

От 08:00 часа днес се променя организацията на движение между 108-и и 119-и км на автомагистрала „Тракия“ за превантивен ремонт на участъка.  Напълно ще бъде ограничено преминаването в платното за Бургас, като трафикът ще преминава двупосочно в платното за София, в което ще бъдат обособени една лента за пътуващите към Бургас и една лента за движещите..

публикувано на 09.05.25 в 11:59