Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отличиха над 40 млади математици в турнира "Перперикон"

Състезанието е вход за вуз за първенците

6
Носителката на купата на Областния управител - Елиф Али
Снимка: Личен архив

Над 40 медала завоюваха млади математици от цялата страна в XXI-ия  Областен математически турнир "Перперикон". Той е традиционен за Кърджали. Организира се от Регионалното управление по образованието, Пловдивския университет  "Паисий Хилендарски" и Съюза на математиците - секция Кърджали, под патронажа на областния управител, а председател на организационния комитет е кметът на общината домакин - Хасан Азис, съобщи председателят на Съюза на математиците в Кърджали Мария Митрева. 

Тази година участие в състезанието взеха над 800 млади математици от Кърджали, Смолян, Стара Загора, Хасково и София. Домакини на турнира за учениците от XI и XII клас бяха СУ „Отец Паисий“, а за по-малките – от III до X клас – ЕГ „Христо Ботев“. За най-големите  участието в турнира беше анонимно, тъй като класирането на призови места за много от тях отваря вратите на висше училище.

Висококвалифицирано жури в състав: председател акад. Сава Гроздев и членове проф. Росен Николов и доц. Тонка Милкова от ИУ – Варна,  проф. Веселин Ненков от Висшето военно-морско училище – Варна и доц. Генчо Стоицев от ПУ „Паисий Хилендарски“ оцениха по достойнство работите на младите математици.

Бяха раздадени 44 медала и много предметни награди на победителите. Всяко от висшите училища има своя скала, чрез която преобразува точките от турнира в оценка за прием във вуза, поясни Митрева. „Колегите от Съюза на математиците, които работят в различни училища в града и от Момчилград се включиха активно в организацията, провеждането, проверяването, оценяването и награждаването. Важно е да се отбележи, че в нашия математически турнир в един и същи ден се случват всичките неща – явяват се учениците, след това се проверяват писмените работи, след това се точкуват и в 15 часа се проведе закриването  в Културния дом при пълна зала с много награди, много медали“, поясни тя.

Спазена беше традицията. За поредна година Областният управител връчи купата за най-добре представил се дванадесетокласник, участник в турнира от област Кърджали и грамота на заслужил учител по математика. Носител на купата е Елиф Джеват Али от ЕГ „Христо Ботев“, а дългогодишният учител по математика в СУ „Отец Паисий“ Димитрина Валкарева беше удостоена с грамота и предметна награда, каза още Мария Митрева.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Делян Пеевски

НС отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за временна комисия за фондациите на Сорос

Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..

публикувано на 05.02.25 в 15:15
Икономиката и поскъпването на живота остават основен проблем за турските граждани, сочат анкета

В Турция не вярват, че има партия, която да се справи с проблемите в страната

Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..

публикувано на 04.02.25 в 14:49
Снимката е илюстративна, архив

70-годишна жена пострада при роднински спор за земя

 Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура.  По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена.  Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..

публикувано на 04.02.25 в 11:39

платена публикация
"Монек България" АД стартира изпълнението на проект за енергийна ефективност

На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД  в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД  подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..

публикувано на 04.02.25 в 10:44

БДЖ въвежда по-ниски цени за пътуване между Кърджали и Подкова

От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..

публикувано на 03.02.25 в 11:38

Настояват за извънреден конвергентен доклад от ЕК с петиция

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:30

Депутат от ПП пита екоминистъра за въздуха в Кърджали

До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..

публикувано на 30.01.25 в 15:55