Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоакадемията на БНР-Кърджали дава изява за млади журналисти

Валентина Апостолова
Снимка: личен архив

В ефира на Радио Кърджали в младежкото предаване "Голямото междучасие" дебютираха трима млади радиоводещи. Любомир Колев, Венета Димитрова и Сезин Фангърлиева са ученици в СУ "П.Р.Славейков" и участници в Радиоакадемията на Радио Кърджали.
Радиоакадемията на БНР-Кърджали съществува отскоро, от около месец. Към момента участниците в нея са основно от Кръжока по журналистика в училище "Славейков", но вече и други проявяват интерес към училището за радио.
"Това е една стара мечта, която сега доби форма. Редовните ни слушатели вероятно си спомнят, че до преди пандемията от Ковид-19 ученици от Кърджали имаха възможност за изява в Радио Кърджали - в предаването "Голямото междучасие". Два екипа от водещи се редуваха в ефир и представяха новини от живота на местните тийнейджъри. Тогава обаче нямаше радиоакадемия - мястото, което дава уроци и възможност за изява на младите хора", припомни Валентина Апостолова, кореспондент на БНР за Кърджали и лектор в Радиоакадемията. 
Интересът към обучението е голям в началото. "Още на първата среща дойдоха трийсетина ученици от горните класове - някои списват училищния вестник, други се опитват да правят видеоматериали, доскоро е имало и училищно радио. Разбира се, не всички останаха на следващите ни срещи, някои си тръгнаха, но тези, които и до днес са редовни, искат да се учат и най-важното - питат", казва Валентина Апостолова.
Питат и искат да се научат как се прави радио - как записаният звук излиза в ефир, как от 10 минути разговор стават три минути, защо трябва да си подготвен, преди да кажеш нещо. Вече са посетили студията и апаратните в Радио Кърджали и са усетили, че радиото е магия.
"Важно е да научат, че занаят без положени основи не може да има. Така е и в журналистиката. Не можеш да правиш интервю, ако не знаеш какво означава това. Същото е и с новини, с анкети", казва Валя Апостолова и уточнява, че още с първите лекции са започнали с теория: "Разказахме как е възникнал първият вестник в света, защо се казва газета, преминахме после към журналистическите жанрове - новини, анкети. Тази седмица ще правим интервю. но всичко е облечено в практика. Ето, например, миналата седмица децата правиха анкети помежду си и след това ги монтираха на компютър със специална програма за обработка на звук. Видяха, че пътят от направата на една анкета до готовия продукт е дълъг и изисква творчество."
Началото е положено. Оттук нататък лекциите ще вървят по план, по-смелите ще застават пред микрофона, по-плахите ще събират смелост, но любопитството ще ги води напред. 
Темите са подбрани от самите ученици и са близки до всекидневието на младите хора. В първото предаване например Любомир, Венета и Сезин са дискутирали за приложението Тик-Ток и за любовта и мястото им в живота на тийнейджърите.
Засега Радиоакадемията е с участници от "П.Р.Славейков", но вече и от Езиковата гимназия "Христо Ботев" са проявили интерес към училището за радио, което не само дава знания, но и подготвя младите хора за ефира и им предоставя възможност за изява в предаването "Голямото междучасие" всяка неделя от 10.15 до 12 часа.
В прикачения звуков файл може да чуете целия разговор на Станислава Георгиева с Валентина Апостолова, кореспондент на БНР за Кърджали и лектор в Радиоакадемията на Радио Кърджали.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младежи демонстрираха знания по граждански права и институции

Гимназисти от няколко училища в Кърджали се състезаваха по трудната тема за гражданските права и комуникацията с институциите в рамките на проект „Кърджали за теб – участвай, променяй, бъди активен гражданин!“, съобщи в ефира на Радио Кърджали Росица Средкова, председател на Управителния съвет на Сдружение „Инициатива за развитие „Кърджали..

публикувано на 27.06.24 в 23:11

Културни дейци ни канят да преживеем "С талант и любов към изкуството"

На 28 юни от 20.30 часа в пространството пред Дома на културата ще се проведе четвъртия заключителен концерт на съставите под надслов "С талант и любов към изкуството". Марияна Ликова, директор на културния интститут: "Ние всяка година сме изправени пред едно  такова предизвикателство и с нетърпение даже към нашите  изпълнители, възпитаници..

публикувано на 27.06.24 в 15:11

Възраждат за нов живот киносалон в Малка Арда

В банското село Малка Арда доброволци възстановиха киносалона в читалище "Христо Ботев -1958". Инициатор на кампанията е Кристина Патева и група млади хора с корени от Малка Арда. Ремонтните дейности продължават почти година. “За репетиции самодейците от читалището са използвали зала в детската градина, но след този ремонт те отново ще се върнат в..

публикувано на 25.06.24 в 10:45

В Старцево се проведе първи Еньовденски събор

В навечерието на Еньовден в Старцево отбелязаха първи Еньовденски събор. Еньовден е един необикновен празник. На този ден обичаят повелява да наберем свежи билки, защото според народните поверия тогава имат най-голяма сила. След набирането на билките, се сплитат венци, които момите пускат по течаща вода. За събора в местността "Равното" над Старцево..

публикувано на 24.06.24 в 15:50
Фолклорна група от с. Егрек, Крумовградско

Изчезващото фолклорно наследство на Егрек

Родопите впечатляват със своята природа, култура и фолклор. Всяко едно село пази своя фолклор благодарение на самодейните групи към местното читалище. Водени от любовта към народното пеене и традиции хората от крумовградското село Егрек са съхранили песните на своите деди, а те днес предават на малкото останали млади хора. Младите, както на всякъде..

публикувано на 24.06.24 в 14:03

Танцьори от СУ “Васил Левски“ – Крумовград със „Златен Орфей“ от "Евро фолк - Черно море 2024"

Учениците от група „Танцово изкуство“ по Национална програма  „Заедно в изкуствата и в спорта“ към СУ “Васил Левски“ – гр. Крумовград с художествен ръководител Даниела Бояджиева за пореден път представиха достойно училището и града с участието си в XX Международен фолклорен фестивал "Евро фолк - Черно море 2024", който се проведе в гр. Китен в периода..

публикувано на 24.06.24 в 13:03

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването , ще си говорим за вкусът умами, който обединява всички вкусове и се дължи на ферментацията на протеините. Мдааа, веднага ми стана туршиено и пробиотично. Всъщност, аналог на нашето кисело зеле е кимчито, корейско ястие, което азиатците похапват всеки ден. Иначе умами вкус имат всички отлежали сирена, сушени..

публикувано на 23.06.24 в 18:07