„Прави впечатление, че тази година птиците са по-малко – както по отношение на числеността, така и на видовото разнообразие“, каза за Радио Кърджали Христо Христов от „По-диви Родопи“. За сравнение миналата година по време на преброяването са отбелязани 3354 броя водоплаващи птици от 24 вида. По думите на експерта това най-вероятно се дължи на изключително топлата зима.
Необичайното време е причина и за това тази година да липсват типични за северната част на Европа видове като тундров и поен лебед.
Като положителна тенденция през последните няколко години може да се посочи високата и постоянна численост на кафявоглава потапница на бреговете на Студен кладенец. Видът е световно застрашен вид, а тази година екипът ни регистрира над 600 птици. Експертите наблюдаваха и друг интересен вид – големите нирци. Дванайсет птици бяха преброени в язовирите Боровица и Кърджали.
"Смята се, че по време на ледниковият период птиците са формирали този начин на живот - да прелитат на юг. Обаче големият нирец се смяташе за характерен само за Норвегия и Швеция и тук идваха единици птици само в най-големите зими. Обаче изглежда някъде на Балканите е останала популация тогава, която не се е научила да мигрира на север и на юг по време на ледниковия период. Знаеше се, че ги има само в едно езеро в Сърбия малка популация, но сега, в момента, гнездят от няколко години на язовир Боровица и яз. Кърджали", обясни специалистът
И тази година най-многобройни се оказаха зеленоглави патици - 934 птици. За поредна година най-много птици са преброени в язовир Студен кладенец – над 1900 птици от 15 вида.
Изненадващо за екипа тази година не бяха регистрирани къдроглавите пеликани, които вече традиционно зимуват в язовир Студен кладенец. През изминалите години птиците бяха регистрирани в района на Студен кладенец, който досега се очертава като важен водоем за вида. "Нямаме обяснение защо ги няма. Единият вариант е да са отишли на север, където в момента е по-благоприятно за тях. Другият вариант е да са сформирали колония и да са загнездили по гръцките влажни зони, където има повече тръстика", коментира Христо Христов.
В чапловата колония в Кърджали, която е уникална в световен мащаб, заради това, че е може би единствената в центъра на оживен град, в момента няма много чапли, с изключение на малкия корморан, който не е чапла, но е част от колонията. По това време на годината птиците са на юг. Мястото е изключително популярно вече сред туристите, каза експертът. Той поясни, че в колонията в симбиоза и на различни "етажи" по дърветата живеят различни видове птици.
"Имаме нощна чапла, малка бяла чапла, гривеста чапла и малък воден бик, който гнезди най-долу. Също и малък корморан. Имаме наблюдения вече и на голям воден бик и на бяла лопатарка. Има ням лебед, зеленонога водна кокошка - зеленоножка, много видове шиварчета. Също има и двойка земеродни рибарчета, около 45-46 вида", даде примери Христо Христов.
В прикачения звуков файл може да чуете интервюто на Станислава Георгиева с Христо Христов, експерт във Фондация "По-диви Родопи"
В Родопски драматичен театър, в Смолян се проведе празничен концерт по повод 20 години от създаването на Гайдарски състав „101 каба гайди“. Любимите изпълнители получиха заслужени аплодисменти от публиката. По повод годишнината и с решение на читалищното настоятелство бяха връчени награди: Костадин Илчев бе удостоен със званието Будител на..
Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все..
Хасково отбелязва Деня на народните будители с редица събития, започвайки още от вчера, 30 октомври с концертът „Танцът Живот“ на Диана Дафова. На 31 октомври ще бъдат наградени победителите в Националния конкурс „Народни будители“ за 2024 г., в който участваха ученици от 5 до 12 клас. На 1 ноември (петък) от 15:00 ч. в „Младежки център“ – Хасково ще..
В Института по тютюна и тютюневите изделия в с. Марково, обл. Пловдив, ще се проведе събитие на Националната асоциация на тютюнопроизводителите – 2010 (НАТ-2010) по повод Световния ден на тютюнопроизводителите, който се отбелязва на 28 октомври. Събитието започва в 13:00 часа и ще събере тютюнопроизводители от цялата страна, търговски представители,..
Българската избирателна система работи безпроблемно и желязно , няма място за понятие справедливост, а за законно и незаконно . Така изборният специалист, бивш член на ЦИК и математик проф. Михаил Константинов коментира разпределението на мандатите на фона на различните резултати на двете формации, свързани с ДПС на изборите у нас и в..
Кирковското село Горно Къпиново се намира в края на България, то е последното преди границата с Гърция. "Тук не е краят, тук е началото на България", поправя ме дядо Весо, когото срещам в началото на селото. С приятели са заформили каре на карти в следобеда на изборния ден. Трудно е да се каже какво надделява в този пограничен край - отчаянието или..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478