Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст от 5 процента при заложени 3 до 4 на сто очакват за икономиката на страната тази година

Китайците очакват спокойствие от Заека

Риба и много дълги спагети са традиционни за новогодишната трапеза

Тодор Радев
Снимка: Личен архив


За първи път след тригодишно прекъсване заради пандемията китайците празнуват истински Новата си година. Около 5 млрд. пътувания се очакват за целия период около Китайската Нова година, която започна на 22 януари и е до 9 февруари.

В големите градове се съобразяват с наложената забрана и не могат да се видят традиционните фойерверки. В малките населени места обаче все още се допускат празничните гърмежи и социалните мрежи тези дни изобилстват от подобни публикации.

Журналистът в Китайската медийна група в Пекин Тодор Радев разказа в предаването „На чаршията, в чата“ в ефира на Радио Кърджали подробности за очакваните празненства.

Въпреки предупрежденията на властите особено към тези, които скоро са изкарали ковид, да ограничат пътуванията си, вижда се, че китайците най-после могат да празнуват така, както трябва“, каза Радев. По думите му китайците са се научили да се пазят и въпреки отпадналите противоепидемични мерки продължават да спазват поне най-елементарните, включително да носят маски, където преценят, че е нужно. „Действително официално ограниченията за пътуване паднаха, не се изискват никъде здравни кодове за влизане в обществени сгради, няма ограничения за събиране и други подобни, но китайците не са безразсъдни в това отношение“, коментира българският журналист. По негови наблюдения около края на декември миналата година и началото на януари тази година, много голяма част от жителите на Пекин, където той живее, са преболедували коронавируса. Тази вълна обаче се характеризирала с това, че макар да е много по-широка, болните успявали да се преборят с вируса за два-три дни, до седмица.

Имаше период, може би от две-три седмици, в който липсваха основни лекарства за простудни заболявания по аптеките, но постепенно ситуацията се нормализира и в момента здравните власти, поне в Пекин, казаха, че пикът на епидемията в града е преминал. Сега, разбира се, пътуванията ще утежнят някъде обстановката, но не се очаква мащабна епидемия в цялата страна в следващите два-три месеца“, каза още Радев.

След отмяната на голяма част от ограничителните мерки „една голяма част от международните икономически институти и рейтингови агенции обявиха, че очакват  през тази година китайският икономически ръст да достигне от порядъка на 5 процента, при положение че самото китайско правителство беше заложило между 3 и 4 процента“, съобщи журналистът. Според наблюденията, веднага след разхлабването и премахването на мерките вътрешното потребление се е оживило чувствително, „а то е един от големите двигатели на китайския икономически растеж“, поясни той.

Според Тодор Радев не може да се отрече, че и в далечната източна държава има инфлация, но тя категорично не може да се сравнява с тази в западните страни и конкретно в България.

Инфлацията в Китай в последните няколко месеца, може би половин година, нараства с между около 1 до 4 процента максимум на тримесечие, което е сравнително ниска. Тя е най-висока при храните и особено при сезонните храни“, подчерта журналистът. Той поясни, че това се дължи на факта, че Китай не зависи от вноса, защото е държава, която в голяма степен сама произвежда всичко, което й е необходимо.

Радев припомни, че 2023 година е годината на Водния заек в китайския календар. Заекът в китайския фолклор е миловидно, но в същото време умно животно. Хората, родени под този знак притежават чар, бистър ум и благодарение на това знаят как да постигат успехи и да завързват приятелства. От годината на Заека се очаква като цяло да бъде спокойна и да носи енергия, която ще помогне на онези, които търсят по-балансиран живот. „Важното е, както казват и самите китайци, вътрешно да сме стабилни и да не се поддаваме на външни влияния. Това е едно послание, което носи годината на Заека“, обясни журналистът.

Сред задължителните ястия на новогодишната трапеза в Китай е рибата, защото произношението на думата на китайски означава също „изобилие“. „Всичко в китайската култура има някакъв символ. Китайците също обичат по време на Нова година да ядат едни много дълги спагети, които символизират пък дълголетие“, разказа още Тодор Радев.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
 Десислава Лазарова

"Градски приказки" снима филм за кукерите от Ивайловград

Къде летуват кукерите? В търсене на отговор на този въпрос Десислава Лазарова и Ева Димитрова от ютуб канала "Градски приказки" започват да снимат филм за кукерите от Ивайловград.  Двете дами тръгват по следите на кукерите от Ивайловград още от януари, по време на празника Сурва в Перник.  Идеята е на Десислава и е стара, отпреди 5-6 години, но..

обновено на 27.03.24 в 21:03
д-р Диана Вълчева

Д-р Вълчева: Туберкулозата е лечима, но профилактиката ѝ е изключително важна

Леко увеличение в заболеваемостта от туберкулоза сочат данните за първите три месеца на тази година в сравнение със същия период на миналата. От януари досега новорегистрираните с това заболяване са 8 души, като четиримата са от едно семейство. Сред тях са 17-годишна майка и едногодишното ѝ бебе. В началото на миналата година новите случаи са били..

публикувано на 27.03.24 в 15:14
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Навършват се 111 години от Одринската епопея, почитаме българските бойци и тракийските бежанци

На 26 март се отбелязват 111 години от битката при Одрин, щурма на българската армия и падането на смятаната за непревземаема Одринска крепост. Едновременно с това честваме и Деня на Тракия. На тази дата си спомняме за героизма на българските воини, загинали през Балканските войни (1912-1913 г.), както и за страданията на хилядите тракийски..

публикувано на 26.03.24 в 18:26
Димитър Неделчев

Димитър Неделчев: Бивши кукери няма

Бивши кукери няма, това ти е в кръвта. Запалиш ли се един път и няма отказване, категоричен е Димитър Неделчев. Той е кукер и син на основателя на кукерската групо в кв. "Лъджа" в Ивайловград Иван Неделчев. Тя е създадена през 1980 г., тогава е и първото ѝ участие на фестивала в Перник. Там иваловградчани печелят наградата на журито за автентично..

публикувано на 26.03.24 в 16:23
Красимир Премянов

България чества подвига на тракийци

Денят на Тракия ще бъде отбелязан в цялата страна на 26 март с поклонение пред паметниците, свързани със съдбата на тракийци, включително и паметниците на Кап. Петко Войвода, като патрон на нашата организация, каза пред Радио Кърджали Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България. Навсякъде тракийските дружества са..

публикувано на 26.03.24 в 08:55
Владимир Колев

Владимир Колев: Българските деца са сред най-добрите по английски език

Българските деца са сред най-добрите в изучаването на английски език. Това сочат наблюденията на директора на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България Владимир Колев. Организацията съществува от 16 години. В момента в нея има 178 активни членове – средни и частни училища, както и езикови центрове от цялата страна. „Членуват всички училища,..

публикувано на 22.03.24 в 17:14
Неделино

Регионалният съвет за развитие решава за спа, туристически и фестивален център в Неделино

Повече за концепцията за интегрирани териториални инвестиции от област Смолян и то в частта, касаеща община Неделино можем да чуем в интервюто на Радка Петкова с кмета на Неделино Боян Кехайов.

публикувано на 20.03.24 в 14:27