Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст от 5 процента при заложени 3 до 4 на сто очакват за икономиката на страната тази година

Китайците очакват спокойствие от Заека

Риба и много дълги спагети са традиционни за новогодишната трапеза

Тодор Радев
Снимка: Личен архив


За първи път след тригодишно прекъсване заради пандемията китайците празнуват истински Новата си година. Около 5 млрд. пътувания се очакват за целия период около Китайската Нова година, която започна на 22 януари и е до 9 февруари.

В големите градове се съобразяват с наложената забрана и не могат да се видят традиционните фойерверки. В малките населени места обаче все още се допускат празничните гърмежи и социалните мрежи тези дни изобилстват от подобни публикации.

Журналистът в Китайската медийна група в Пекин Тодор Радев разказа в предаването „На чаршията, в чата“ в ефира на Радио Кърджали подробности за очакваните празненства.

Въпреки предупрежденията на властите особено към тези, които скоро са изкарали ковид, да ограничат пътуванията си, вижда се, че китайците най-после могат да празнуват така, както трябва“, каза Радев. По думите му китайците са се научили да се пазят и въпреки отпадналите противоепидемични мерки продължават да спазват поне най-елементарните, включително да носят маски, където преценят, че е нужно. „Действително официално ограниченията за пътуване паднаха, не се изискват никъде здравни кодове за влизане в обществени сгради, няма ограничения за събиране и други подобни, но китайците не са безразсъдни в това отношение“, коментира българският журналист. По негови наблюдения около края на декември миналата година и началото на януари тази година, много голяма част от жителите на Пекин, където той живее, са преболедували коронавируса. Тази вълна обаче се характеризирала с това, че макар да е много по-широка, болните успявали да се преборят с вируса за два-три дни, до седмица.

Имаше период, може би от две-три седмици, в който липсваха основни лекарства за простудни заболявания по аптеките, но постепенно ситуацията се нормализира и в момента здравните власти, поне в Пекин, казаха, че пикът на епидемията в града е преминал. Сега, разбира се, пътуванията ще утежнят някъде обстановката, но не се очаква мащабна епидемия в цялата страна в следващите два-три месеца“, каза още Радев.

След отмяната на голяма част от ограничителните мерки „една голяма част от международните икономически институти и рейтингови агенции обявиха, че очакват  през тази година китайският икономически ръст да достигне от порядъка на 5 процента, при положение че самото китайско правителство беше заложило между 3 и 4 процента“, съобщи журналистът. Според наблюденията, веднага след разхлабването и премахването на мерките вътрешното потребление се е оживило чувствително, „а то е един от големите двигатели на китайския икономически растеж“, поясни той.

Според Тодор Радев не може да се отрече, че и в далечната източна държава има инфлация, но тя категорично не може да се сравнява с тази в западните страни и конкретно в България.

Инфлацията в Китай в последните няколко месеца, може би половин година, нараства с между около 1 до 4 процента максимум на тримесечие, което е сравнително ниска. Тя е най-висока при храните и особено при сезонните храни“, подчерта журналистът. Той поясни, че това се дължи на факта, че Китай не зависи от вноса, защото е държава, която в голяма степен сама произвежда всичко, което й е необходимо.

Радев припомни, че 2023 година е годината на Водния заек в китайския календар. Заекът в китайския фолклор е миловидно, но в същото време умно животно. Хората, родени под този знак притежават чар, бистър ум и благодарение на това знаят как да постигат успехи и да завързват приятелства. От годината на Заека се очаква като цяло да бъде спокойна и да носи енергия, която ще помогне на онези, които търсят по-балансиран живот. „Важното е, както казват и самите китайци, вътрешно да сме стабилни и да не се поддаваме на външни влияния. Това е едно послание, което носи годината на Заека“, обясни журналистът.

Сред задължителните ястия на новогодишната трапеза в Китай е рибата, защото произношението на думата на китайски означава също „изобилие“. „Всичко в китайската култура има някакъв символ. Китайците също обичат по време на Нова година да ядат едни много дълги спагети, които символизират пък дълголетие“, разказа още Тодор Радев.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03

Забавянето на онлайн покупките не скъсява 14-дневния срок за отказ

" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението.  Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..

публикувано на 20.11.24 в 15:15

Байрам Байрам: Рухна митът за Ахмед Доган

Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..

публикувано на 20.11.24 в 13:52