Част от средновековен некропол от X – XII век са четирите гроба – три на възрастни и един детски, които собственици разкриха в ливадата си близо до Неделино, в местността „Барица“, при извършване на строителни работи.
При зачистване на единия от скелетите археолозите са открили два бронзови пръстена. Изображението върху единия дава основание на експертите да направят точната датировка на гробовете. Това обясни за Радио Кърджали археологът от Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян д-р Николай Бояджиев.
Разположението на труповете – изток-запад, потвърждава предположението, че погребенията са християнски, поясни специалистът. „Обредът е християнки, както и начинът на изграждане на гробовете е типично средновековно – гробната камера е изградена от местни плочести камъни, които ограждат гробовете от всички страни и горе са похлупени с големи плоски камъни. Ориентацията на скелетите е изток-запад – глава на запад, крака на изток, като ръцете на покойниците са скръстени или на корема, или на гърдите, какъвто беше и нашият случай. Така че можем със сигурност да кажем вече, че се касае за средновековен некропол, от който на този етап, при тези изкопни работи, случайно се попада на четири гроба“, описа археологът.
Д-р Бояджиев допусна, че е възможно в непроучената все още част на местността да има още гробове. Има голяма вероятност наблизо да е имало селище, щом има некропол, считат специалистите. Към момента не са известни исторически източници, които да сочат средновековно населено място в близост. „През столетията се е свличала пръст и на повърхността не личи нищо. Теренът е ливада, по-рано вероятно е била обработвана като нива. Тоест гробовете са доста надълбоко“, поясни д-р Бояджиев.
В момента обектът е временно консервиран. Очаква се комисия от Инспектората за опазване на културното наследство към Министерството на културата да предпише по-нататъшни действия по опазване и проучване на обекта. „Не мога да се ангажирам със срокове, времето в момента не е благоприятно“, поясни д-р Николай Бояджиев.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
100% от бързите влакове вече се обслужват от локомотивите Siemens Smartron. Това е поредна важна крачка към постигането на съвременен и екологичен железопътен транспорт. Това каза заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, който въведе днес в експлоатация три нови електрически локомотива Siemens Smartron...
Правителството изпълнява ангажимента си за правилното и навременно планиране и управление на водните ресурси. В следващите две години по Стратегическия план предстои приобщаването на близо милион декара земи за напояване, а по програмата с финансиране от държавния бюджет през следващите години площите ще достигнат до 2, 400 млн. дка. Това е много ясен..
Община Смолян разширява обхвата на „Синята зона“ за платено паркиране, като запазва досегашната цена от 1 лев на час. Това съобщи заместник-кметът Марин Захариев в интервю за Радио Кърджали. „По-скоро въвеждаме зона, която вече е работила. Ние на два етапа въведохме „Синята зона“ в предишните години. Вторият етап беше обжалван заради недостатъчно..
Eвропейската комисия предложи нов регламент, с който да защити фермерите в ЕС от потенциални негативни последствия от търговското споразумение с Меркосур. Предложението идва в контекста на засилващата се тревога, че вносът на евтини земеделски продукти от Южна Америка може да дестабилизира европейските пазари и доходите на..
На четири пъти днес и утре ще бъде спряно движението по магистрала Тракия в софийска област. Това се налага заради интензивния трафик, съобщиха от АПИ. В 12 ч., 14 ч., 16 ч. и 18 ч., за около 30-45 минути ще се спира изцяло движението на всички превозни средства, пътуващи от Пловдив към София. През това време в платното за..
От днес ще се налагат глоби на търговци, които не са обозначили на етикет цените на стоките и услугите в левове и в евро. Те трябва да бъдат изписани с еднакъв шрифт, размер и цвят, за да не се въвеждат потребителите в заблуждение. Касовите бележки също трябва да показват двойно обозначение - в левове и евро. При неспазване глобата е в размер от..
Кметът на Ивайловград Диана Овчарова спечели приза в категорията „Малка община“ в националния конкурс „Кмет на годината 2025“ . Отличието ѝ беше връчено на официална церемония в София от вицепрезидента Илияна Йотова. Признание получи и кметът на Хасково Станислав Дечев – в категорията „Спорт и младежки политики“ . За първи път тази година в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478