Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малките групи „живеят“ трудно в народното събрание

Григор Захариев: Парламентът работеше под външен натиск

Григор Захариев
Снимка: Мехмед Реджеб


Като недобра оцени работата на отминалото 48-мо народно събрание депутатът от Кърджали от партия „Български възход“ Григор Захариев.

Сред трудните решения, взети от закрития вече парламент, той посочи свързаните със закупуването на втора ескадрила от F16. Екс депутатът призна, че на Комисията по отбрана се е наложило да направи неоправдана на пръв поглед сделка. Посочи и причината – „поради грешки и неща, които не са догледани в първата сделка, втората трябваше да бъде направена, за да бъдат доставени още осем самолета и въоръжение към първите осем. Това беше една сделка, която бяхме принудени да направим, защото, ако бяхме получили първите осем самолета, те нямаше да могат да изпълняват своите функции. … Аз, лично, подкрепих  идеята за вторите осем самолета, защото смятам, че това е пътят за модернизация на българската армия. Ние трябва да имаме  съвременно въоръжение и то да е функционално“, каза Захариев.

Не добра е оценката на депутата за работата на 48-то НС, като цяло. „Твърде много време се губи в „излишни“ дебати. Неща, които са ясни вече като гласуване и като законопроекти, се обсъждаха с часове. Нещо, което аз, лично, не го приемам за нормално“.

Народното събрание работеше под много силен външен натиск, имам предвид държави … чуждестранни интереси. Партия „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ въведоха много такива законопроекти, даже до последно гласувахме такива неща, които не са от дневния ред на българския народ“, каза екс депутатът. Като пример Захариев посочи гласуването за Гладомора в Украйна през 1932-1933 г. „Това не е нещо, което е на дневен ред за българския народ. Имаше много законопроекти, които  можехме да видим през това време и те да се отразят пряко на живота на народа, който ни е изпратил там заради това да се грижим за него“, категоричен беше той.

Захариев изрази надежда за по-голяма избирателна активност, за да има достатъчна представителност следващия парламент. „С новия Изборен кодекс, който приехме ударно и според мен пак под някакъв натиск, не мога да кажа какъв, би трябвало да се активизира народа да гласува по-масово“, каза екс депутатът.

Другото му очакване е, че „хората, които ще влязат в парламента, ще се занимават повече с дневния ред на българските граждани“.

По повод социологическо проучване, което сочи голям брой разочаровани избиратели на партия „Български възход“, Захариев коментира: „До голяма степен по-големите парламентарни групи ни потискат от гледна точка на това, че дори и част от нашите идеи те си ги присвояват“. Като пример той посочи възможността възобновяеми енергоизточници да се монтират в домакинствата. „Ние направихме така че това да не бъде с разрешителен режим от енергоразпределителните дружества, с които в един момент частникът става конкурент. Ние това го направихме, но по-големите партии казаха – ами, благодарение на нас стана. Малка парламентарна група трудно съществува в това пространство без да й бъде отнета възможността да има собствено лице“, категоричен беше Захариев. По оценката му най-голямото разочарование на избирателите на партията е дошло от гласуването за предоставяне на оръжие на Украйна. „Аз, лично гласувах против. Но и там нещата стояха малко по-различно. Ние казахме така: искаме да получи българската армия оборудване и въоръжение такова, каквото е необходимо и ние да дадем наше. Това обаче, първото, се пропусна и в края на краищата остана, че сме гласували за даването на оръжие на Украйна, което в този си вид, според мен не е добре за България“.

Акценти в предизборната кампания на партия „Български възход“ ще са проблемите на хората, „всичко, което касае народа пряко, неговото съществуване и оцеляване в тези тежки кризи, които са в момента в България, които се вихрят със страшна сила.

В 48-мия парламент групата на „Български възход“ „направихме всичко възможно да има диалог и този диалог да води не към разрушаване на мостовете между хората и между парламентарните групи, а към създаването дори и на нови мостове. Всички, които се опитаха да направят нещо, сме ги подкрепили, като сме си запазили своята самоличност и идентичност. Мисля, че в 49-ия парламент ще има по-голяма диалогичност“ изрази увереност Григор Захариев.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08

Бойкот на търговските вериги и магазини обявиха за 13 февруари

 След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе  Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..

обновено на 12.02.25 в 11:44

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02