Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Кямуран Местан: Студът може да е опасен за възрастни и болни

д-р Кямуран Местан
Снимка: личен архив

Приема се, че студът е полезен за човешкото тяло, защото подобрява съня, изгаря мазнините, сваля килограми, подмладява кожата, намалява възпаленията в мускулите и потушава алергиите – почти. Но минусовите температури, които ни споходиха тази седмица, могат да бъдат сериозен проблем за здравето на всеки човек. Защо студът е опасен и кой е най-застрашен от мразовитото време? 

По време на еволюцията човешкият организъм се е приспособил да съществува в зимни и екстремни условия, но последните десетилетия хората се изнежиха, поради напредъка на технологиите, който съпътства живота ни, и минусовите температури започнаха сериозно да вредят, смята кардиологът д-р Кямуран Местан.

Традиционно вирусите са едно  от нещата, които ни вредят в зимните месеци. Хубавото е, че последните години вече има ваксини и много информация как да се предпазим от тях, обяснява специалистът. 

Освен болестите, чисто физиологически студът влияе на човешкия организъм, но тялото ни включва компенсаторни механизми, в които да преодолее ниските температури. Един такъв механизъм е намаленото отделяне на пот. Зимата се потим по-малко и така се пази топлината на човешкото тяло.

Топлината се запазва и при друг механизъм - свиването на кръвоносните съдове в кожата, което води до намаляване на циркулацията на кръв, казва д-р Местан.

 При хипертониците обаче, свиването на кръвоносните съдове, води до дискомфорт и проблеми с кръвното налягане, което започва да играе. Затова в много от случаите трябва да се регулират лекарствата им.

Сред зимните проблеми е и промяната на хранителния режим. Това е времето, когато се приемат по-тлъсти и консервирани меса. Те обаче съдържат много сол, а тя води до задържане на течности и вода и до повишаване на кръвното налягане отново.

Не бива да се пренебрегват през зимата и тревожно-депресивните състояния. Почти не им обръщаме внимание, но те се появяват през есенно-зимния сезон и са  свързани със скъсяването на светлата част от денонощието и със синтеза на серотонин или т.нар. хормон на щастието. Когато той се произвежда в по-малки количества, това води до отключване на тревожно-депресивни състояния и до "опашки" пред кабинетите на кардиолозите заради една фиксираност от страна на пациентите върху сърдечно-съдовата им система - те се оплакват от прескачане на сърцето, нестабилно кръвно налягане отново, казва д-р Местан.

Той уточнява, че най-уязвими от студа и минусовите температури са възрастните хора с хронични заболявания, особено на сърдечно-съдовата и дихателната система и някои ендокринни нарушения, като захарен диабет. А една от големите заплахи е измръзването, до което се стига, ако се включат защитните механизми на организма и кръвоносните съдове се свият, за да не губи тялото топлина. Това може да доведе до много бързо изстиване и охлаждане и след това до измръзване. Почти винаги то тръгва от периферията на тялото - ушите, върха на носа, пръстите на ръцете и краката. Затова човек трябва да се движи, ако е продължително време на студено навън, и да прави леки разтривки на най-уязвимите части на лицето и ръцете и краката.. Много е важно да не се заспива. 

Съветваме възрастните хора да излизат в светлата част на деня, да се обличат добре, да не се отдалечават много от дома си, винаги да имат телефон, казва д-р Местан. Той припомни, че малко количество алкохол може да помогне на измръзнал човек да се затопли и възстанови функциите на организма и разказа, че санбернарските кучета, които се използват като спасители в Алпите, имат вързано на врата си малко буренце с коняк. Така намереният в планината измръзнал човек отпива глътка-две, за да се сгрее.

Повече чуйте в интервюто на Станислава Георгиева с кардиолога д-р Кямуран Местан



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Областна ученическа конференция

Младежи от страната ще обменят опит като доброволци в Кърджали

Започва първата национална младежка конференция  за  доброволци под надслов "Аз съм млад млад и избирам живота". Домакин на събитието е  Общински съвет по наркотични  вещества и Превантивно информационен център (ПИЦ) Кърджали. Участниците в нея са от 11 Превантивно информационни центрове в страната. Това съобщи д-р Сезгин Бекир,..

публикувано на 20.05.24 в 10:00
Петя Цонева

Петя Цонева представя новата си стихосбирка в Кърджали

Премиера на стихосбирката на Петя Цонева - "Люлката на живота" събира средства за за издаване на сборник на английски език на поета Ивайло Балабанов. Поетичната книга на младата авторка, излезе миналата година с финансовата подкрепа на община Ивайловград. " Люлката на живота е една книга,  която е вдъхновена от  посещението ми в село Хухла,..

публикувано на 17.05.24 в 11:00
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23