Липсата на практическа насоченост е един от основните проблеми в българската образователна система. Трябва да знаем какво ще е нужно в живота на децата ни след двадесет години, за да ги научим на това. Мнението е на един от водещите преподаватели по немски език в Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали Нигяр Наим. Тя е съавтор на учебници и помагала, а също един добър пример в образованието на билингви. Казва, че не се чувства различна заради потеклото си. „Това е моята страна, както е твоята. Това, че ти имаш име Галя не те прави с някакви повече права от мен, т.е. аз имам същите права, но имам и същите задължения. По-скоро се дразня, когато ме карат да се чувствам различна“, казва Нигяр. Тя гостува в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали.
Връща се със спомени в годините назад към родното село Комунига, където е завършила началното си образование в училището, в което баща й е бил учител.
„Баща ми винаги е бил много специален за мен“, разкрива Нигяр и подчертава, че точно той е изиграл най-решаваща роля за формирането й като личност. В разказа й изплуват спомени от детството за любовта към книгите. „Аз се удивлявам какви книги сме чели в това време в едно село. Да, имали сме тази възможност. Да, нямали сме интернет, нямали сме какво друго да прави, но това са световни автори, които никой не е предполагал, че някой на село чете“, казва Нигяр. Най-важният урок, научен от баща й е да бъде себе си. „Беше партиен член, но той никога не изневери след промените на себе си. И много хора го ценяха точно за това“. Пак по препоръка на баща си кандидатства и става ученичка в първия випуск на Езиковата гимназия в Кърджали.
В семейството й днес, което е смесен брак, всеки от тримата – синът й Георги-младши, самата Нигяр и съпругът й Георги, има право да се самоопредели какъв е като етнос и изборът на всеки се уважава.
Нигяр Наим е съавтор с д-р Иван Попов от Софийския университет на учебник за обучение на чужд език. В дидактическата част на модула „Езикът чрез литературата“ е автор на упражненията. „Аз винаги съм искала да бъда учителка. На мен ми харесва …Трябва да си намериш пътя към учениците“, разкрива рецептата за успех в работата преподавателката по немски език.
Счита, че е добре учители, които влизат в часовете реално, да участват в създаването на учебници, помагала, но също и в програмата за изучавания материал. Добре би било също, ако не се задължават да се придържат стриктно към съдържанието в учебниците, а да има възможност за въвеждане на собствени иновации в преподаването. „В образованието основно проблемите ни са в това, че ние взаимстваме уж най-доброто, но не съумяваме да си създадем наш модел“, коментира образователната ни система учителката. По оценката й лошото в нашето образование е, че е прекалено теоретично. „Мисля, че трябва да знаем какво след двадесет години ще трябва на децата, за да ги готвим за това“, категорична е Нигяр Наим.
Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..
Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..
Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478