Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десетгодишният младеж знае три езика, иска да учи арабски и османска история

Четвъртокласникът Манол гради мостове между българи и турци

3
Манол Гаренов
Снимка: Галина Стефанова

Във всеки лош човек има добро. Възрастните да се обичат един друг, а не да учат и децата си да се мразят и да разделят хората. Мъдрото послание е на десетгодишния Манол Гаренов от Кърджали. Той е син на енорийския свещеник на централния храм „Св. Георги“. Ученик е в IV„а“ клас на СУ „Отец Паисий“ с природоматематическа насоченост, в класа на госпожа Бабаева.

Манол стана, най-неочаквано за самия него, „медийна звезда“,  след като съвсем спонтанно дари спестяванията си за пострадалите в Турция от катастрофалното земетресение на 6 февруари. Четвъртокласникът беше първият дарител в Районното мюфтийство в областния град.

„Всъщност, аз изобщо нямам никаква представа защо идваха телевизии и вестници. Аз просто исках да си даря парите, само че за мен не е извънредно, защото преди (време, б.а.) още няколко пъти съм помагал“, коментира ситуацията Манол в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали, където гостува заедно с майка си Ирена.

Манол знае турски език. Говори много добър литературен език по оценката на депутати от Меджлиса, гостували неотдавна в Кърджали и на които десетгодишният младеж е бил преводач в някои от срещите им. Знае още, разбира се, български език и в момента учи гръцки.

В училище най-много обича часовете по „Човек и общество“, където учат и история. „Само че, донякъде не ми харесва, защото историята така е написана, че просто много лошо, всичко го правят много лошо за турците. Малко невярно историята е написана“, споделя момчето. Затова има препоръка към авторите на учебниците: „Бих искал да им кажа да не ги пишат така, защото тука, все пак, сме съседни държави и както има и лоши, и добри турци, така и българи има и много лоши, и много добри“.

Манол е с разностранни интереси – полиглот, еколог, обича да си строи – колиби. Интересува се от история на Османската империя. Иска да научи още арабски език, а също да стане свещеник и професор по история.

Четвъртокласникът е абсолютно убеден филантроп. Вярва, че „във всеки лош човек има и нещо добро“.Посланието му към възрастните е: „Просто да се обичат един друг, а не да учат и децата си да се мразят и да разделят хората – тия са турци, тия са българи, тия са мюсюлмани и така да ги разделят. И също така на децата искам да кажа и те да се държат добре един към друг, да не замърсяват природата“.


Манол и майка му, презвитера Ирена - гости в студиото на

Лекотата, с която откликва на всеки призив за доброта ме радва най-много, защото това говори, че има добро сърце, а от добро сърце произлизат много други добри неща“, споделя Ирена, майката на Манол. Вероятно една от причините за милосърдността  му е, че расте и е възпитаван в свещеническо семейство и от рано попива християнските ценности и добродетели. Вярата в Бога дава основата на тази състрадателност. „Много е важно децата от малки да разберат кое е добре да правят, от кое да се въздържат, как да се държат помежду си, как да се държат с другите хора, за да израснат наистина ценностни и стойностни хора“, категорична е майката.

Все повече бездуховност и материализъм, отчуждение и апатия към чуждата болка, завладяват живота ни, казва презвитерата. В последните дни обаче вълната от съпричастност след земетресението в Турция сякаш опровергава тези наблюдения. „Видяхме, че човешкото все пак е останало у хората и това дава голяма надежда“, уверена е майката.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00