В понеделник ново земетресение разтърси Югоизточна Турция, причинявайки смъртта на един човек и ранявайки други 69 след срутване на няколко сгради, съобщиха турските власти, цитирани от Ройтерс.
Земетресението е факт три седмици след мащабните трусове от близо 8-а степен по скалата на Рихтер на 6-и февруари, при които загинаха над 50 000 души в Турция и Сирия.
Има данни за поне 20 разрушени сгради в района, който е сред силно засегнатите от двата катастрофални труса по-рано този месец.
Юнус Сезер, ръководител на Управлението при бедствия и извънредни ситуации на Турция (AFAD), заяви на пресконференция, че в пет сгради са изпратени екипи за търсене и спасяване на оцелели.
Земетресението, което удари югоизточната провинция Малатия, беше измерено от Европейско-средиземноморския сеизмологичен център (EMSC) с магнитуд от 5,2 по скалата на Рихтер, докато AFAD го определи от 5,6-а степен.
Трусът в понеделник беше на дълбочина от 5 км, отбеляза EMSC.
Турските сеизмолози са отчели над 10 хиляди вторични труса след мащабното земетресение по-рано този месец, като поне 45 от тях са били със сила между пет и шест по Рихтер.

По-рано днес стана ясно, че в Турция са арестувани 188 души, заподозрени в съучастие при срива на сгради заради мощните земетресения по-рано този месец.
Бързата и адекватна реакция на персонала на ДГ „“Здравец“ е изиграла съществена роля да няма пострадали при възникналия вчера пожар в детското заведение. Това каза за Радио Кърджали заместник-кметът Веселина Тихомирова. Тя подчерта, че всички 101-дно деца, които са били на градина в понеделник, са били евакуирани на време...
Новоназначеният генерален консул на Република Турция в Пловдив Емре Манав посети Кърджали, където се срещна с областния управител Никола Чанев и с кмета на общината Ерол Мюмюн. Това е първото му официално посещение в региона след встъпването му в длъжност. По време на срещите бяха обсъдени възможностите за развитие на икономическото, културното и..
Пожар в котелното отделение на детска градина в Кърджали възникнал вчера около 11,30 часа. Няма пострадали. Ръководството на градината и преподаватели незабавно извели децата от сградата. На място са били изпратени 6-ма огнеборци с два противопожарни автомобила от службата в Кърджали и три леки автомобила с 4-ма служители. Огънят, причинен от техническа..
Платформата „Ние, потребителите“ напомня, че от 1 януари 2026 година започва преходният период към еврото, а левът ще остане в обращение още един месец. След това търговците ще имат право да отказват плащания с повече от 50 броя монети наведнъж. От организацията съветват хората, които имат натрупани монети, да не чакат последния момент. Част от тях..
Регионалната инспекция по околната среда и водите – Хасково отчита активна контролна дейност през октомври, като основен фокус са били проверките на обекти в област Кърджали . Инспекторите извършиха оглед на инсталацията на „Велц“ след сигнали за неприятни миризми и обгазяване. При проверката не са установени нарушения – пречиствателните..
Днес православната църква почита паметта на св. великомъченик Мина. Посечен е с меч за вярата си през трети век. Приема се за покровител на семейството и пътуващите. Смята се също, че помага за намирането на изгубени вещи. С твърдост, мъжество и думите: "Христов съм и Христов ще бъда!" египетският воин Мина засвидетелствал вярата си и приел..
Днес ще бъде предимно облачно. На много места ще продължи да вали дъжд, като по-значителни ще са валежите в североизточните райони. Още преди обяд валежите от запад ще започнат да спират, а след обяд и облачността над западните райони ще се разкъсва и ще намалява. В цялата страна ще духа до умерен, а в Дунавската равнина и Горнотракийската низина и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478