"Дрангово, освен с многото махали, е известно и с многото училища. Те са били седем на брой. Първото училище е открито през 1924 г. и се е помещавало в сградата на джамията в Дрангово. Второто е открито през 1938 година в Яковица", припомни Валери Ковачев пред сградата на разрушеното училище. В него пък първата година е имало 18 ученици от 7 до 14 години.
Стъпките на забележителностите на родния край отведоха малки и големи до местността "Синия вир", където има изключително бистра и чиста вода и малък водопад. И тайни и легенди, предавани от поколение на поколение. Като тази, че вирът пази знак към имането на Вълчан войвода, който знак той самият е оставил. Или пък тази, че под водата има вход към пещера, в която има злато. Или пък историята, че някога тук е минавал път към Беломорието и керванджиите слагали подковите на конете наобратно, за да не разберат разбойниците, дебнещи по пътя, накъде отива керванът.
Всъщност най-впечатлени от историите и природата бяха децата, за които всичко беше хубаво - и природата, и въздухът, и дърветата, и ходенето, и легендите.
Разходката не свърши с легендите за Синия вир и съкровищата, които никой не знае дали съществуват или не. Походът продължи към върха на планината и граничната бразда, където се намира паметната плоча на граничарите, опитали се в далечната 1923 г. да подбудят войниците на заставата да се включат в Септемврийското въстание. А на връщане всички видяха къде се е намирала граничната застава на Дрангово, днес беше разрушена и безполезна сграда. Децата, които участваха в похода, пък получиха "Лист на родолюбеца", за да знаят и пазят спомена за това къде са ходили и какви красиви места крие родният им край.
Инициативната група подготвя вече и земляческата среща на Дранговчани от близо и далеч, която ще се проведе през месец август.
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..
В епизод 51 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя най-западния департамент Финистер в регион Бретан. Ще чуете: Какво означава името на департамента? От коя епоха има човешко присъствие във Финистер? Как бретонците са се озовали на тази територия? Кой град е административен..
Новата дестинация в епизод 50 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е регионът Бретан. Ще научите къде е разположен този регион и кои са неговите департаменти. Ще чуете интересно интервю на водещия Нурай Садулов с французойка, родена и израснала в Бретан. Събеседничката ще представи любопитни факти за Бретан и..
В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478