Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наистина ли проектът за воден цикъл в Смолян е довел до поскъпването на водата?



От началото на годината жителите на планинската Смолянска област плащат една от най-високите цени на водата в страната.

КЕВР одобри стойността за един кубик вода да е 4,62 лв., което прави цената третата най-висока след Силистра и Разград. Поскъпването среща съпротивата на хора от различни населени места в областта, а във Фейсбук групите скокът в цената вече се обвързва с реализацията на проекта за водния цикъл в Смолян, финансиран по европейската оперативна програма Околна среда.

ТВЪРДЕНИЕ: Реализирането на проекта за водния цикъл на Смолян е причината за резкия скок в цената на водата в областта

Реконструкцията, подмяната и изграждане на ВиК инфраструктура, т.нар. "воден цикъл" е проект, който се финансира основно по оперативна програма "Околна среда", а местното участие е около 10%

Решението на КЕВР от края на миналата година цената на водата за района да поскъпне до 4,62 лв. за един кубик с ДДС е обжалвано от кмета на Смолян Николай Мелемов в Административния съд - София град.

Омбудсманът Диана Ковачева се противопостави срещу драстичния скок на цената на водата в Смолян. С подписка и писмо до областния управител жителите на община Доспат заявиха готовност за ефективни протести. Хората от девинското село Осиково пък с писмо до главния прокурор обявиха гражданско неподчинение и отказват да плащат водата.



Последва посещение на главният прокурор Иван Гешев, а Окръжната прокуратура в Смолян възложи на КЕВР и Регионалната здравна инспекция да извършат проверки. Изискани са документи от ВиК - Смолян, съобщи на брифинг говорителят на прокуратурата Станчо Станчев:

"След получаване на материалите от така възложените проверки ще бъде извършена преценка от страна на Oкръжна прокуратура - Смолян за по-нататъшни действия, какви следва да бъдат предприети в тази насока. Но искам да уверя, че прокуратурата ще направи всичко възможно да бъдат изпълнени законовите изисквания по отношение качеството на водата в село Осиково и няма да пожалим и усилия в тази насока".

ВиК Смолян е изцяло държавно дружество, чийто принципал е министърът на регионалното развитие. Компанията обслужва 10 общини в областта - Баните, Девин, Борино, Доспат, Златоград, Мадан, Неделино, Рудозем, Смолян и Чепеларе.

В цената на водата се калкулират три компонента - доставяне на питейна вода, отвеждане и пречистване на отпадъчни води. Всеки от компонентите има своя цена, обясни модела на ценообразуване управителят на ВиК – Смолян Румяна Янчевска. Тя заяви, че цената за доставянето на питейната вода е 2,57 с ДДС, за отвеждане на отпадъчните води е 71 стотинки. Най-голям е скокът за пречистването на отпадъчните води - 1,34 ст. Причината е, че там най-силно се е усетило поскъпването на тока.

Тя беше категорична, че в община Доспат няма населено място, което плаща цена 4,62 лв.:

"Там има 8 населени места, половината плащат цена 2.57 само за доставка на питейна вода и 3.28 в населените места, където се плаща и канализация. Там (в Доспат) нямаме цена 4,62 лв. Такава има в Борино, където от миналата година вече работи пречиствателната станция за отпадни води".

Така оказва се максимално скъпа цена на водата 4,62 лв. заплащат жителите на населени места с пречиствателни станции - Смолян, Мадан, Рудозем, Борино и Златоград.

На 30 декември КЕВР одобри размера на цената за тази година. По думите на Румяна Янчевска фактор за увеличението е и поскъпването на строителните материали, които се използват при отстраняване на авариите.

По проекта за воден цикъл на Смолян стойността на безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма „Околна среда“ е 70 млн. лева. Парите са предназначени за проектиране, изграждане, реконструкция, рехабилитация или подмяна на канализационни мрежи. По него е предвидено да се подменят и изградят общо 22 км водопроводи и 46 км канализация в областния град.

От своя страна ВиК участва с около 10% съфинансиране, отделно е ДДС-то, което ще се възстановява.

Управителят на ВиК - Смолян Румяна Янчевска обясни, че, за да се осигури съфинасирането от страна на дружеството по проекта за воден цикъл, има сключени три договора с Европейската банка за развитие, като единият от тях е безлихвен. Тя определи като стечение на обстоятелствата, че тази година са първите плащания на главници по тези кредити и затова скокът е по-голям, но в плана за следващите години това няма да е така.

"Не трябва да се сърдим на Европейския съюз. Напротив, трябва Смолян да бъде благодарен за това, което се случва с всички плюсове и минуси в процеса на строителство, които сме ги коментирали - забавяне на асфалтиране и други неща, но в крайна сметка ние ще получим една много подобрена и разширена инфраструктура, която иначе не биха могли нито общината, нито ВиК да си я позволят.....Приходите, които идват от един район, не могат да покрият разходите, които са необходими, за да може нормално да функционира ВиК мрежата. Значи имаме 3 общини, които запазват баланса. Естествено град Смолян, който балансира цялата група, Девин покрай минералната вода и Чепеларе в някои от годините също, там малко по-различно. Може би като курортен град всъщност това също има значение, защото има и външни посетители и съответно повече консумация на вода, говоря за миналата година, грубо. Т.е., ако не е градът Смолян с неговото потребление, няма да могат да се покрият нуждите на останалите общини и населени места...".

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Твърдението, че реализирането на проекта за водния цикъл на Смолян е причината за резкия скок в цената на водата в областта е ПОДВЕЖДАЩО. Оскъпяването е мотивирано от нарастващата инфлация, водеща до значително повишаване на цените на основни стоки и материали в областта на строителството.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 4.5 кг златни изделия по телата на двама шофьори откриха на Капитан Андреево

Митническите служители задържаха 4.593 кг контрабандни златни изделия на обща стойност 750 904 лева, укрити по телата на двама шофьори на микробус, излизащ от страната.  В превозното средство, което пристига на пункта на 12.05.2025  г. около 01:40 часа, пътуват водачът, втори шофьор и още 7 пътници от Украйна през България за Турция. В зоната за..

публикувано на 14.05.25 в 15:44
Министърът на регионалното развитие и благоустойрството Иван Иванов

МС предоставя допълнителни 750 милиона лева за реализиране на общински проекти

Допълнителен трансфер от 750 милиона лева по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството одобри правителството. Средствата са за реализирането на общински проекти и ще се предоставят своевременно при наличие на готовност за тяхната незабавна реализация. Регионалният министър Иван Иванов подчерта: "Тук искам да подчертая, че..

публикувано на 14.05.25 в 15:41
Деница Сачева

НС задължи няколко ведомства да изготвят в 6-месечен срок Пътна карта за промени в пенсионната система

Със 131 гласа "за", 55 "против" и 15 "въздържали се" депутатите задължиха в 6-месечен срок министрите на финансите и на труда и социалната политика, Националният осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да изготвят Пътна карта за промени в съществуващата пенсионна система. Против решението гласуваха..

публикувано на 14.05.25 в 15:14
Румен Гечев

Румен Гечев напуска БСП

Бившият министър на икономиката Румен Гечев обяви във фейсбук, че прекратява членството си в БСП.   Той е написал, че причината за решението му е несъгласие с партийното ръководство, което не подкрепи предложения от президента Румен Радев референдум за еврото. “Решенията на управляващите органи на партията може да са легитимни, но те се разминават..

публикувано на 14.05.25 в 14:50
Ивелин Михайлов

"Величие" ще иска вот на недоверие към правителството по темата "екология"

Парламентарната група "Величие" ще иска вот на недоверие към кабинета Желязков по темата "екология". Това обяви в кулоарите на Народното събрание председателят на парламентарната група на партията Ивелин Михайлов, като уточни, че мотивите към вота са от 1244 страници: "Вотът на недоверие е по тема екология, замърсяване на почвите, водите и околната..

публикувано на 14.05.25 в 13:27
Росен Желязков

100 приоритета в управленската програма на правителство

В управленската програма на правителство са включени 100 приоритета, разпределени в 19 сектора с визия за пълен четиригодишен управленски мандат. Това заяви министър-председателят Росен Желязков, който представи отчет за свършеното от правителството по неговата управленска програма.  В резултат от изпълнението на програмата се очаква да бъдат..

публикувано на 14.05.25 в 13:15

16-годишен е настанен за лечение в болница след инцидент с тротинетка

За лечение в хасковската болница е настанен 16-годишен след инцидент в Хасково. Вчера малко след 17 часа на булевард  „Г.С.Раковски“, момчето от село Клокотница се е движило по тротоара  с тротинетка, на която е загубил управлението и е паднал на тротоара. Транспортиран е в МБАЛ Хасково без опасност за живота. Съставен е акт.

публикувано на 14.05.25 в 12:09