Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракийци инициират изграждане на паметник на отец Чъкърък

Представят енциклопедия „Тракия“ за 26 март

Представяне на енциклопедия „Тракия“, изготвена от Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) и от Тракийския научен институт е едно от събитията, с които тази година ще бъде отбелязан 26 март – Ден на Тракия. Събитието ще е на 28 март в Националната библиотека „Кирил и Методий“. Това съобщи за Радио Кърджали председателят на СТДБ Красимир Премянов.

В честванията ще участва вицепрезидентът Илияна Йотова. Традиционно те се организират от СТДБ, от Столична община и от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Ще започнат на 26 март със заупокойна молитва в храма „Св. Никола“. След това ще бъдат поднесени венци и цветя наПаметника на Екзарх Антим Iи на Паметника на Одринската епопея в София.

По-тъжен ще е празника тази година, защото преди няколко дни изпратихме в последния му път члена на Върховния комитет на СТДБ и свещеник на българските храмове в Одрин „Св. Георги“ и „Св. Св. Константин и Елена“ отец Александър Чъкърък“, каза Премянов. Той припомни, че преди около месец отец Чъкърък бе удостоен от президента с орден "Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен, по предложение на тракийци, за неговия принос в опазването на българщината и многостранната му дейност. „В тази връзка, възникна инициатива на централното ръководство на СТДБ, която ще обсъдим, тракийци да съберем средства и да му изградим бюст-паметник на мястото, където е погребан, в двора на църквата „Св. Георги“, съобщи председателят на Съюза.

Календарът на събитията на СТДБ предвижда до края на годината да се проведат традиционните прояви – национален тракийски събор в Одрин, свързан с 6 май, Гергьовден и на 21 май, „Св. Св. Константин и Елена“. „Ще участва и ще води службите членът на централното ръководство митрополит Киприян“, уточни Премянов.

Предстои отбелязването на националния младежки тракийски събор на Илиева нива. Той се организира всяка година в памет на загиналите там деца. След това е националният тракийски събор на Спасовден в Ямбол.

Тази година предстои и честването на 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание на историческата местност Петрова нива. Там ще участва по всяка вероятност президента, допусна Премянов.

През есента, както всяка година, предстои поклонението на Паметника-костница край Маджарово.

Предстоят няколко конференции, които ще са посветени на 110-годишнината от, по думите на Милетич, „разорението на тракийци“, което може да бъде наречено геноцид над тракийци, каза още Премянов.

Тези събития напомнят нашата славна история, на българите, на тракийските българи, за единението на България и отправят своите възпитателни послания към младото поколение, което трябва да цени и да има самочувствието, че принадлежи на един героичен народ, има държава, която е извоювана с цената на много жертви и героизъм и трябва да правят всичко възможно тази България да бъде водеща и авторитетна държава, каквато винаги е била, когато е опирала до героизма на войните, които са се борили за нейната свобода“, каза в заключение Красимир Премянов.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24