Представяне на енциклопедия „Тракия“, изготвена от Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) и от Тракийския научен институт е едно от събитията, с които тази година ще бъде отбелязан 26 март – Ден на Тракия. Събитието ще е на 28 март в Националната библиотека „Кирил и Методий“. Това съобщи за Радио Кърджали председателят на СТДБ Красимир Премянов.
В честванията ще участва вицепрезидентът Илияна Йотова. Традиционно те се организират от СТДБ, от Столична община и от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Ще започнат на 26 март със заупокойна молитва в храма „Св. Никола“. След това ще бъдат поднесени венци и цветя наПаметника на Екзарх Антим Iи на Паметника на Одринската епопея в София.
„По-тъжен ще е празника тази година, защото преди няколко дни изпратихме в последния му път члена на Върховния комитет на СТДБ и свещеник на българските храмове в Одрин „Св. Георги“ и „Св. Св. Константин и Елена“ отец Александър Чъкърък“, каза Премянов. Той припомни, че преди около месец отец Чъкърък бе удостоен от президента с орден "Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен, по предложение на тракийци, за неговия принос в опазването на българщината и многостранната му дейност. „В тази връзка, възникна инициатива на централното ръководство на СТДБ, която ще обсъдим, тракийци да съберем средства и да му изградим бюст-паметник на мястото, където е погребан, в двора на църквата „Св. Георги“, съобщи председателят на Съюза.
Календарът на събитията на СТДБ предвижда до края на годината да се проведат традиционните прояви – национален тракийски събор в Одрин, свързан с 6 май, Гергьовден и на 21 май, „Св. Св. Константин и Елена“. „Ще участва и ще води службите членът на централното ръководство митрополит Киприян“, уточни Премянов.
Предстои отбелязването на националния младежки тракийски събор на Илиева нива. Той се организира всяка година в памет на загиналите там деца. След това е националният тракийски събор на Спасовден в Ямбол.
Тази година предстои и честването на 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание на историческата местност Петрова нива. Там ще участва по всяка вероятност президента, допусна Премянов.
През есента, както всяка година, предстои поклонението на Паметника-костница край Маджарово.
Предстоят няколко конференции, които ще са посветени на 110-годишнината от, по думите на Милетич, „разорението на тракийци“, което може да бъде наречено геноцид над тракийци, каза още Премянов.
„Тези събития напомнят нашата славна история, на българите, на тракийските българи, за единението на България и отправят своите възпитателни послания към младото поколение, което трябва да цени и да има самочувствието, че принадлежи на един героичен народ, има държава, която е извоювана с цената на много жертви и героизъм и трябва да правят всичко възможно тази България да бъде водеща и авторитетна държава, каквато винаги е била, когато е опирала до героизма на войните, които са се борили за нейната свобода“, каза в заключение Красимир Премянов.
„Момчилград е най-красивият град“, казва с вълнение мъжът срещу мен. Историята на Мюмюн Хасан започва в Момчилград, продължава към Измир, където живее вече 35 години. Но той всяка година се връща отново… у дома. Роден и израснал в Момчилград, напуска България през 1990-та година, но нито за миг не прекъсва връзката с родния си край. Казва, че..
Общински съветници от партия "Възраждане" входираха при областния управител жалба срещу увеличените двойно цени на Синята зона в Кърджали и 50-процентовия скок на абонамента за платено паркиране. Това съобщи областният лидер на "Възраждане" Анета Георгиева. От политическата сила искат областният управител да върне за ново обсъждане решението на..
Как се сбъдват детските мечти и какво е да се върнеш към цигулката 37 години след първите уроци? Това провери Светла Пенева - преподавател в езикова школа и хоби музикант, както самата тя се нарича. Когато е на пет годинки, Светла започва да учи цигулка в Школата към Дома на културата. За съжаление, след година прекратява уроците. По-късно изучава..
През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..
„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали. Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“ и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...
Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..
„В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане" Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478