Лазарки огласиха с песни тази сутрин Кърджали. Деветокласнички от ЕГ "Христо Ботев" с ръководител Мария Митрева влязоха в дворове на къщи в града, за да възродят старата българска традиция. Момичетата Елица, Виолета, Михаела, Виктория, Кериме, Ачелия, Моника, Нехир, Андреа и Мария-Анна пяха традиционни песни за празника и наричаха за здраве и благополучие.
Първо влязоха в дома на своята учителка Мила Георгиева, преподавател по немски език. Тя ги посрещна с добре дошли благодари им, че са донесли на дома й добро, даде им по монета с пожелание да са здрави, като желязо и ги покани да извият кръшно хоро насами улицата. Минаваха автомобили, които търпеливо ги изчакваха и им се радваха. През цялото време момичетата бяха придружавани от двама кавалери Езхан и Ефе, които им бяха приготвили импровизирана люлка и стоически подлагаха мъжко рамо, за да се полюлеят момите, както повелява традицията.
Възрастни съседи наизлязоха да погледат и да се порадват на младостта. Те се умилиха и споделиха през сълзи, че съжаляват, задето в младите си години не са могли да отбелязват старите български обичаи. „Роден съм преди 87 години на Лазаровден“, сподели възрастния стопанин. „Да са живи и здрави, толкова ме зарадваха. Нека да продължават такива обичаи. Хубаво е. красиво е. вълнуващо е. нека да се запази“, допълни съпругата му.
В съседната къща, където, оказа се, има и момък, девойките бяха посрещнати от домакините. Една от тях, Кристина Димитрова, разказа на лазарките поверие за празника. А кошниците на добровестниците бяха напълнени с дарове.
Навсякъде, където влязоха лазарките, домакините посрещнаха с радост благопожеланията и ги одариха, като ги поканиха догодина да не ги пропускат пак.
Момичетата и момчетата минаха по централни улици на Кърджали и достигнаха до пазара. Хора излизаха от магазините и къщите си, за да се порадват на пъстрия момичешки букет. На пазара попяха, полюляха се на празнична люлка и потанцуваха. На хорото им се хванаха даже продавачи и купувачи, тръгнали на пазар в ранната съботна утрин, за да подготвят празничната трапеза. Навсякъде, откъдето минаха лазарките бяха посрещнати с одобрение, усмивка и пожелание да продължат традицията. „Цялата настръхвам. Такава хубава гледка е. аман с тази Америка. Нещо българско да остане. Давайте го по телевизията това, дето го казвам. Какво е това Хелоуин? Ние си имаме такива хубави традиции, останали от старо време. Развълнуваха ме до дъното на душата“, сподели кърджалийка. Навсякъде, щом се появеше пъстрата лазарска група, хората изваждаха телефоните си и ги снимаха.
През цялото време Юлияна, която от години живее в Лондон, съпровождаше момичетата. „Бях много емоционално заредена. Дори се разплаках на първото място, където спряхме, хората като излязоха. Очевидно при мен носталгията е доста силна. Децата ме накараха да се разчувствам. За мен е превъзходно, че традициите се възстановяват и то от млади хора. И сега, в момента, като говоря, очите ми се пълнят, защото, може би, душата има нужда от това“, не скри емоциите си гостенката.
Момичетата пуснаха венците си в реката, както повелява традицията, с пожелание за здраве и благополучие както на тях, самите, така и на всички кърджалийци.
Накрая обобщиха: „Беше много вълнуващо и забавно. Емоцията е неописуема. Едно изключително преживяване“.
„Всеки трябва да усети настроението за Великден още от Лазаровден, от Цветница. Хората им се радваха. И сега се вълнувам, защото видях сълзи от радост в очите на хората“, каза Мария Митрева в отговор на въпрос защо вместо да си стои у дома и да си почива във ваканцията си е направила труда да организира тази емоция на децата си.
В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..
Най-новото предаване на Радио Кърджали ще се подготвя изцяло от изкуствен интелект, съобщи в ефира на сутрешния блок директорът Красимир Ангелов. По думите му това ще е първото подобно предаване не само у нас, но и в Европа. То ще се казва „Метроном“ и ще се излъчва в часовете между 00.00 и 03.00 часа. Ще бъде нещо като дайджест от..
Парк Горубсо. Създаден преди близо 70 години. Красив и емблематичен за Кърджали. Сега доста поизоставен. Но, това е друга тема. Днес акцента ни е Младежкия дом…., който се намира в парк Горубсо. И той е на над половин век. Масивна сграда, дом на младите хора в Кърджали – в не чак толкова далечното минало. Не са малко кърджалийци,..
Процесите в България са пряко свързани с международната конюнктура. Тя дава отпечатък и не може да се абстрахираме от нея. България в момента е на границата на един конфликт, който изправи Изтока срещу Запада и това се вижда и в българския политически живот, заяви пред Радио Кърджали историкът и журналист Георги Кулов. За нашия голям брат Америка ние сме..
Само две от определените по Областна здравна карта девет лекарски практики за община Ардино са заети. Двамата общопрактикуващи лекари са в общинския център Ардино. Останалите седем практики в селата Бял извор, Жълтуша, Падина, Млечино, Горно Прахово, Чубрика и Боровица стоят незаети от години. Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар,..
С празнична програма през целия ден, кърджалийци ще отбележат днес 112 години от освобождението на града. От 11:00 часа по традиция цветя и венци ще бъдат поднесени първо пред паметника на генерал Васил Делов, като освободител на града. Програмата ще продължи с шествие на представителните блокове на учебните заведения, което ще постави..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478