Внос на агнешко месо подбива пазара за фермерите от Кърджалийско. В навечерието на Великден хиляди животни остават в оборите заради дъмпингови цени. Това казва фермерът Владимир Хаджиев от крумовградското село Гулийка, който има 500 овце.
"Българските фермери не могат да изкарват пари. Оцеляват засега, на кой докогато му писне. Ако продължава така немного време, родно производство почти няма да има или ще се сведе до някакъв минимум."
300 агнета на Хаджиев чакат, но търговците ги няма.
"Ако те търсят, е рядкост. Трябва да звъниш, да питаш – каква им е цената, кога могат да дойдат, евентуално, да ти ги вземат. Предпочитат вносно евтино."
"Това агне, за да го произведе фермерът, то е яло. Живо тегло, както се купува по принцип, 10 лева му е нормалната цена на агнето. Но няма никой да ги получи тия пари - ще останат само мечта. Защото има вносно. Вносното е по-евтино. В магазинната мрежа, което е по-евтино, то ще върви. Де факто търговецът ще купува вносни агнета, ще ги разфасова и готово..."
Миналата година положението е било същото, спомня си фермерът.
"По-малко от месец, вносът от Македония беше дошъл вече. И ги продавахме на 8 лева. От миналата година до тая година, предвид всичките скъпи фуражи, които сме купували миналия сезон, не знам как би станало цялото това нещо."
В магазините килограм агнешко е над 20 лева. Ако животното е от ферма в Кърджалийско, цената трябва да е 28-30 лева, пресмята Владимир Хаджиев. По думите му обаче "няма никой да ги получи тия пари, ще останат само мечта".
Българските производители свалят цената, за да вървят продажбите. Иначе животните ще останат по оборите, "което въобще не е добре".
"10 лева живо тегло съм обявил", уточнява Хаджиев.
До момента Владимир Хаджиев е продал единици животни. Смята, че шансът се стопява заради вносното месо. Очаква загуба между 15 и 20 000 лева за един сезон.
"И просто потъваш, от един път", описва ситуацията в стопанството си фермерът Владимир Хаджиев от Крумовградско.
Изкупуването на тютюна от реколта 2024 започна. В Кирковското село Кран производителите не са доволни от изкупната цена. Три са фирмите, които са изпратили експерти на място. Днес те бяха в района на селата Кран и Малкоч. Тютюнопроизводителите са категорични, че достойната цена за килограм е около 15 лева. В момента фирмите плащат..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..
Единадесет бебета се родиха в Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) – Смолян от началото на годината, съобщи д-р Юлия Кисимова, началник на Неонатологичното отделение в областната болница. Според нея новата година започва ударно за Акушеро-гинекологичното и Неонатологичното отделение с повишен брой новородени. Първите за януари бебета са 6..
Около 300 нови бездомни кучета годишно преминават през временния приют в Кърджали, където биват кастрирани, чипирани, ваксинирани против бяс и им е създадено досие. Това каза пред БТА управителят на общинското предприятие „Озеленяване, благоустройство и чистота“, което отговаря за временния приют и безстопанствените кучета, инж. Раид Идриз. Той..
Труп на 66-годишен е намерен в землището на село Припек около 23,30 вчера. По първоначални данни местният жител излязъл от дома си да търси животните си и след като не се прибрал, негови близки сигнализирали в управлението. Полицаи и роднини на мъжа го намерили в местност в землището на Припек. Дежурна оперативна група е извършила оглед. Няма..
Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в областта. За гост лектор е поканен Павел Павлов от Варна, работещ в Центъра за..
Общо 37 замърсени с битови и строителни отпадъци терени в областите Хасково и Кърджали са почистени под контрола на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково, съобщиха от екоинспекцията в отчет за дейността на институцията през декември 2024 г. Терените са в седем общини в регионите - Тополовград, Кърджали, Свиленград, Кирково,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478