Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Колев-Босия: Имам надежда за България

Снимка: Нахит Догу

Семейството и образованието трябва да се променят, ако искаме България да тръгне по правилния път. Своята „рецепта“ за излизане от кризата предложи в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали небезизвестният дисидент от близкото минало Николай Колев-Босия. Той гостува в студиото заедно с приятеля и сподвижника си отец Георги, който пък, по думите му, е строител на църкви и потомък на Дядо Добри.

Според Босия в България трябва да бъде сменен управленския модел – трябва да стане „демократичен, без задкулисие“. Той сподели своя идея за създаване на интернет кръгла маса, около която "да сядат" умните хора на страната ни, експертите, включително тези, които живеят и са се реализирали в чужбина, за да дискутират и намират правилните управленски решения.

Държавната администрация е прекомерна, а и некомпетентна, счита Босия.

Той разкри малко известен факт, прочетен в стари книги, че патронът на българския катедрален храм княз Александър Невски няколко пъти е променял религията си. Дисидентът обясни защо е писал многократно до клира с искане името на катедралния храм да бъде сменено.

Той разказа и за арестите си в годините на социализма, заради саркастичните си стиховете за управляващите и по-конкретно за Тодор Живков. „Още първият път, когато беше в домашен арест Живков и ме покани да се видим, аз имам близо 30 срещи с него, още първия път ми извади една папка, всички стихове, които съм му ги пращал, той ги пази“, разказа Босия.

Според него Живков е бил самокритичен. „Самият той оценяваше това, което е правил, негативно. Казва аз не исках да правя това, мен ме принуждават да правя това. И затова, казва, аз потърсих връзка, по една стара българска традиция, със Западна Германия, постепенно България да се отклони от Кремълския път. Затова беше и арестуван. Затова беше и свален от власт, тъй като той намали контактите с Кремъл и засили контактите с Германия. Той беше самокритичен в голяма степен. Тези решения, които сам взе, заради тях го наказаха. Сега такъв човек в България няма и не може да има, тъй като в България русофилството е една тежка болест и трябва поколения да минат, за да се стигне до истината“, каза дисидентът. Той допълни, че с това не казва, че българите трябва да са русофоби. „Макар че, добре би било в нашите учебници да влезе и книгата на Сергей Спиридонович Татишчев (б.а. руски дипломат, историк и публицист, работил в Азиатския отдел на Външното министерство на Руската империя) „История российской дипломатии“. Той е бил външен министър на Руската империя. Книгата е издадена през 1895 г. в Санкт Петербург, тогавашната столица на руската империя. В нея за България е написано дословно следното: България не трябва да съществува. Една широка ивица от Черно море до Горна Тракия, т.е. до днешен Пазарджик, трябва да стане част от руската империя, за да има империята пряка връзка по суша с новата столица Цариград. А останалите части, населени с българи, да се раздадат на нашите стратегически партньори Гърция и Сърбия. Това е едно към едно написано и това е било през цялото време и в Руската, и в Съветската империя, това е било истинското отношение към България“, коментира Николай Колев.

На въпрос какво да направим, за да престанем да се делим на всякакви -фили и да децата ни да израснат българофили, Босия беше категоричен: „Семейството и училището трябва да се променят“. Според него има надежда, защото днешните млади хора имат достъп до всичко чрез съвременните технологии и не могат да бъдат лъгани продължително време.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59