"В ден като този да си пожелаем мир. Една думичка, която в последните години някак си бяхме изтрили от собствения си речник. Една думичка, която смятахме, че е даденост, на за съжаление разбираш, че не е точно така. Защото и днес в Европа бушува война", каза Илияна Йотова в ефира на Радио Кърджали. Тя припомни, че Обединена Европа я има не само заради Декларацията на Шуман, подписана пет години след края на Втората световна война, а и защото "зад тази декларация се крие не толкова обединението, а желанието на европейските граждани, след като раните от войната още не са зараснали, да се направи така, че в Стария континент да няма война".
Според вицепрезидента влизането в Европейския съюз е най-големият успех на България след 1989 г., "успех, който стана възможен, защото имаше обединение и национална кауза. И ако днес забравим конфронтациите и конфликтите помежду си и политическата класа осъзнава своята отговорност и място, България ще има всичкия потенциал да бъде решаваща страна за много политики, в това число в тази част на Европа". Илияна Йотова е категорична, че трябва да имаме самочувствието на държава-равноправен член, а не на страна от периферията. "Ако има политици с такова мислене, те не са за поста, който са заели", каза тя.
Нейно мнение е, че Европа без компромиси няма как да се развива напред, но тези компромиси не трябва да са безконтролни, безпринципни.
Не можем да се съгласим страни, които тепърва ще стават членове на Европейския съюз да нарушават ценностите, за които всички имаме основание да бъдем част от Европа, както става с Република Северна Македония, смята вицепрезидентът. "Извинявайте, какво е това - не само български представител в Европейския парламент, евродепутатът е човек, който представлява Европа. какво означава той да бъде вкаран в някакви списъци с неясни условия, да бъде спиран на границата да отиде да се поклони на военно гробище? Къде отиваме? За коя точно от тези "ценности" се борят нашите колеги от Република Северна Македония? Това е абсурдно, брутално, безпрецедентно. И аз очаквам следващия доклав за напредъка на Република Северна Македония тези неща да бъдат отбелязани", коментира вицепрезидентът. Според нея, след като са избрали антиевропейския път, те не могат да станат част от ЕС, докато имат такова поведение.
Според нея българската държава е в дълг и към наследниците на тракийските бежанци, защото години наред темата за справедливото решаване на техните имотни въпроси беше изоставена.
Държавата е в дълг и към Българското национално радио, смята Илияна Йотова. "Много се надявам скоро на стабилно мнозинство, стабилно управление, което да осъзнава какво означава журналистите и целият технически състав на БНР да работят в условия на добър стандарт", каза тя. Не само защото БНР е елемент на националната сигурност, а и защото "БНР е филтър на истинските новини. В епоха, в която сме заливани от дезинформация и сензации, БНР е онзи филтър, с който си сверяваме часовниците". "Надявам се сега, когато бюджетът ще бъде разглеждан, всичко това да бъде взето под внимание, за да работят журналистите в БНР нормално и стабилно. Няма как да искаме национална обществена медия с влияние, ако не осигурим на колегите журналисти този минимум за работа", коментира вицепрезидентът.
Тя сподели, че ѝ липсва понякога времето зад микрофона: "Улавям се напоследък в нещо странно, когато имам срещи с политици, улавям себе си, че не ги питам като вицепрезидент, а ги питам като журналист. И те се сепват, може би защото съм пряма, откровена и питам директно в целта, така, както навремето беше в националната телевизия."
В прикачения звуков файл може да чуете целия разговор на Галина Стефанова и Димитър Димов с вицепрезидента Илияна Йотова и генералния директор на БНР Милен Митев, които гостуваха в предаването " По стъпките на историята"
На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478