"В ден като този да си пожелаем мир. Една думичка, която в последните години някак си бяхме изтрили от собствения си речник. Една думичка, която смятахме, че е даденост, на за съжаление разбираш, че не е точно така. Защото и днес в Европа бушува война", каза Илияна Йотова в ефира на Радио Кърджали. Тя припомни, че Обединена Европа я има не само заради Декларацията на Шуман, подписана пет години след края на Втората световна война, а и защото "зад тази декларация се крие не толкова обединението, а желанието на европейските граждани, след като раните от войната още не са зараснали, да се направи така, че в Стария континент да няма война".
Според вицепрезидента влизането в Европейския съюз е най-големият успех на България след 1989 г., "успех, който стана възможен, защото имаше обединение и национална кауза. И ако днес забравим конфронтациите и конфликтите помежду си и политическата класа осъзнава своята отговорност и място, България ще има всичкия потенциал да бъде решаваща страна за много политики, в това число в тази част на Европа". Илияна Йотова е категорична, че трябва да имаме самочувствието на държава-равноправен член, а не на страна от периферията. "Ако има политици с такова мислене, те не са за поста, който са заели", каза тя.
Нейно мнение е, че Европа без компромиси няма как да се развива напред, но тези компромиси не трябва да са безконтролни, безпринципни.
Не можем да се съгласим страни, които тепърва ще стават членове на Европейския съюз да нарушават ценностите, за които всички имаме основание да бъдем част от Европа, както става с Република Северна Македония, смята вицепрезидентът. "Извинявайте, какво е това - не само български представител в Европейския парламент, евродепутатът е човек, който представлява Европа. какво означава той да бъде вкаран в някакви списъци с неясни условия, да бъде спиран на границата да отиде да се поклони на военно гробище? Къде отиваме? За коя точно от тези "ценности" се борят нашите колеги от Република Северна Македония? Това е абсурдно, брутално, безпрецедентно. И аз очаквам следващия доклав за напредъка на Република Северна Македония тези неща да бъдат отбелязани", коментира вицепрезидентът. Според нея, след като са избрали антиевропейския път, те не могат да станат част от ЕС, докато имат такова поведение.
Според нея българската държава е в дълг и към наследниците на тракийските бежанци, защото години наред темата за справедливото решаване на техните имотни въпроси беше изоставена.
Държавата е в дълг и към Българското национално радио, смята Илияна Йотова. "Много се надявам скоро на стабилно мнозинство, стабилно управление, което да осъзнава какво означава журналистите и целият технически състав на БНР да работят в условия на добър стандарт", каза тя. Не само защото БНР е елемент на националната сигурност, а и защото "БНР е филтър на истинските новини. В епоха, в която сме заливани от дезинформация и сензации, БНР е онзи филтър, с който си сверяваме часовниците". "Надявам се сега, когато бюджетът ще бъде разглеждан, всичко това да бъде взето под внимание, за да работят журналистите в БНР нормално и стабилно. Няма как да искаме национална обществена медия с влияние, ако не осигурим на колегите журналисти този минимум за работа", коментира вицепрезидентът.
Тя сподели, че ѝ липсва понякога времето зад микрофона: "Улавям се напоследък в нещо странно, когато имам срещи с политици, улавям себе си, че не ги питам като вицепрезидент, а ги питам като журналист. И те се сепват, може би защото съм пряма, откровена и питам директно в целта, така, както навремето беше в националната телевизия."
В прикачения звуков файл може да чуете целия разговор на Галина Стефанова и Димитър Димов с вицепрезидента Илияна Йотова и генералния директор на БНР Милен Митев, които гостуваха в предаването " По стъпките на историята"
Парк Горубсо. Създаден преди близо 70 години. Красив и емблематичен за Кърджали. Сега доста поизоставен. Но, това е друга тема. Днес акцента ни е Младежкия дом…., който се намира в парк Горубсо. И той е на над половин век. Масивна сграда, дом на младите хора в Кърджали – в не чак толкова далечното минало. Не са малко..
Процесите в България са пряко свързани с международната конюнктура. Тя дава отпечатък и не може да се абстрахираме от нея. България в момента е на границата на един конфликт, който изправи Изтока срещу Запада и това се вижда и в българския политически живот, заяви пред Радио Кърджали историкът и журналист Георги Кулов. За нашия голям брат Америка ние сме..
Само две от определените по Областна здравна карта девет лекарски практики за община Ардино са заети. Двамата общопрактикуващи лекари са в общинския център Ардино. Останалите седем практики в селата Бял извор, Жълтуша, Падина, Млечино, Горно Прахово, Чубрика и Боровица стоят незаети от години. Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар,..
С празнична програма през целия ден, кърджалийци ще отбележат днес 112 години от освобождението на града. От 11:00 часа по традиция цветя и венци ще бъдат поднесени първо пред паметника на генерал Васил Делов, като освободител на града. Програмата ще продължи с шествие на представителните блокове на учебните заведения, което ще постави..
Около 350 подписа са събрани за разкриването на нова жп спирка в кърджалийския квартал Веселчане. Подписката стартира преди около месец по инициатива на кърджалийката Соня Кирева. Всичко започва от един пост в социалната мрежа Фейсбук с призив кърджалийци, а и всички които използват "Родопската гъсеница", както наричат железницта в региона, да се..
Д-р Фикри Гюлестан счита, че разцеплението в ДПС е оздравителен процес. Пирова е победата на "ДПС - Ново начало" при регистрацията, заяви той пред Радио Кърджали. Тази пирова победа няма да работи в дългосрочен план. За регистрацията на "ДПС - Ново начало" д-р Гюлестан казва, че мачът е бил свирен по-рано. И глухият, и всеки нормален гражданин знаят как..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478