Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Източните Родопи са горещо място на картата на биологичното разнообразие

Андреана Трифонова
Снимка: Радио Кърджали

На 22 май се отбелязва Международния ден на биологичното разнообразие. България се нарежда на едно от първите места в Европа по своето биоразнообразие.

Източните Родопи са специални в това отношение, защото са един от най-богатите в страната ни райони на животински и растителен свят. 

"Източните Родопи са едно горещо място на картата на България по отношение на биологичното разнообразие и на разнообразието от видове. И не го казвам заради това, защото ние работим активно на тази територия. Защото това са научно доказани факти и тези  факти са свързани с броя регистрирани видове растения и животни. Над половината от бройката на орхидеи диви орхидеи, които се срещат в България -  28 орхидеи се намират в Източни Родопи, множество земноводни и влечуги, в това число двата вида световно застрашени костенурки - шипоопашатата и шипобедрената костенурка. Да не говорим за лешоядите, които са пък емблемата на Източни Родопи - три от четирите вида лешояди се срещат и могат да бъдат видени в небето на Източни Родопи. Това са черният лешояд, белоглавият лешояд и египетският и бих могла да дам множество други примери, но кратичкият отговор на вашия въпрос е - действително Източните Родопи са един от най-богатите на биологично разнообразие места в България." Това каза в ефира на Радио Кърджали Андреана Трифонова, ръководител на екипа на Фондация "По-диви Родопи".

Тя обясни, че това богатство се дължи на комплекс от фактори и влияния. Районът е разположен на границата между Гърция и България. Влияе и близостта с Азия. Азиатското влияние на средиземноморския климат се комбинира много успешно с континенталния климат, който идва от вътрешността на страната. Тези фактори влияят и обусляват наличието на множество разнообразни местообитания, които от своя страна предоставят условия за живот на различни групи от растения и животни. 

Източните Родопи представляват една много добре представена трофична верига. "Ние го наричаме цикъла на живота. Това означава, че имаме представители на всяка една трофична група. Представено е всяко едно ниво от хранителната верига - от тревопасни до хищници, визирам вълка и чакала, до мършоядите или лешоядите. Всичко това представлява естествен кръговрат и аз даже бих нарекла Източните Родопи "Българският Серенгети", буквално това е богатството на района. Именно богатството на видове, които са взаимно свързани помежду си и които създават тази уникална характеристика на района", коментира Андреана Трифонова. 

Районът не попада национален или природен парк, за съжаление. "Казвам за съжаление, защото наличието на една такава административна структура до голяма степен подпомага с по-мащабен ландшафтен подход. За по-голяма защитена територия могат да бъдат планирани конкретни дейности, които да бъдат обвързани една с друга. Може да се кандидатства за финансиране, което да се получава било то от държавния бюджет или от различни други финансови източници. Затова казвам, че е за съжаление, защото  действително наличието голяма защитена територия би дала много възможности за развитие", каза още Андреана Трифонова.

"За нас всеки ден е международен ден на биологичното разнообразие, защото ние се стремим ежедневно да комуникираме темата, свързана с биологичното разнообразие и да центрираме върху важността от това да се  опазват растенията и животните и от това да ги познаваме и да образоваме хората, с които работим", обясни тя и съобщи, че тази седмица работят усилено да стегнат направената миналата година адаптационна волиера, защото очакват много скоро доставка на няколко черни лешояда от Испания.

Миналата година волиерата приюти първите 11 птици от Испания, които след престой и адаптация бяха освободени и вече летят свободно в небето на Източните Родопи. Те са част от програмата на фондацията за възстановяване на популацията на черните лешояди в този район.

повече може да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали"

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали" с младежки идеи за гражданска активност. Целта на проекта е да ангажира над 1000 млади хора от региона на Кърджали в различни културни дейности и обучения, свързани с гражданско участие.  Чуйте повече в прикачения звуков файл.

публикувано на 08.11.24 в 18:32
Иво Маев

Иво Маев: Съвсем скоро ще стане ясно дали да се готвим за пореден цикъл на политическата криза

" За Борисов е пределно ясно, че  първото мнозинство, което трябва  да се случи в следващото Народно събрание, е мнозинството за избор на председател.  Затова неговата първа малка, но и съществена стъпка, е да провери дали наистина такова мнозинство е налично за избор на председател на Народното събрание, излъчен от политическа партия ГЕРБ. Ако..

публикувано на 07.11.24 в 11:24
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева: В Парламента ще работя и за Кърджали

Въпреки че съм избрана за народен представител от Пловдив област, ще работя и за моите съграждани от Кърджали. В това увери народният представител от ГЕРБ-СДС Цвета Карянчева в ефира на Радио Кърджали: "Изборите минаха и аз мисля, че оттук нататък трябва всички народни представители да не бъдат вече народни представители на определена политическа..

публикувано на 04.11.24 в 11:47

Кърджалиецът Мустафа Мустафов: От свободното гмуркане, през маратона до връх Монблан

Какво е да си екстремна личност.  Да участваш в маратонско бягане, да практикуваш свободно гмуркане, да изкачиш върховете - Монблан и Елбрус.  Да се гмурнеш на дълбочина 21 метра само с маска и шнорхел, и то на един дъх. Да, има такива хора. Един от тях е кърджалиецът Мустафа Мустафов и е правил всичко това, което описахме...

публикувано на 03.11.24 в 13:46

Иво Никодимов: Победата на ДПС-Ново начало в Кърджали е символна

Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..

публикувано на 30.10.24 в 13:06

Беркант Барзат: Многото жалби и много добрата работа на СИК отличиха изборите на 27 октомври

Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..

публикувано на 29.10.24 в 14:36
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..

публикувано на 29.10.24 в 01:08