Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Източните Родопи са горещо място на картата на биологичното разнообразие

Андреана Трифонова
Снимка: Радио Кърджали

На 22 май се отбелязва Международния ден на биологичното разнообразие. България се нарежда на едно от първите места в Европа по своето биоразнообразие.

Източните Родопи са специални в това отношение, защото са един от най-богатите в страната ни райони на животински и растителен свят. 

"Източните Родопи са едно горещо място на картата на България по отношение на биологичното разнообразие и на разнообразието от видове. И не го казвам заради това, защото ние работим активно на тази територия. Защото това са научно доказани факти и тези  факти са свързани с броя регистрирани видове растения и животни. Над половината от бройката на орхидеи диви орхидеи, които се срещат в България -  28 орхидеи се намират в Източни Родопи, множество земноводни и влечуги, в това число двата вида световно застрашени костенурки - шипоопашатата и шипобедрената костенурка. Да не говорим за лешоядите, които са пък емблемата на Източни Родопи - три от четирите вида лешояди се срещат и могат да бъдат видени в небето на Източни Родопи. Това са черният лешояд, белоглавият лешояд и египетският и бих могла да дам множество други примери, но кратичкият отговор на вашия въпрос е - действително Източните Родопи са един от най-богатите на биологично разнообразие места в България." Това каза в ефира на Радио Кърджали Андреана Трифонова, ръководител на екипа на Фондация "По-диви Родопи".

Тя обясни, че това богатство се дължи на комплекс от фактори и влияния. Районът е разположен на границата между Гърция и България. Влияе и близостта с Азия. Азиатското влияние на средиземноморския климат се комбинира много успешно с континенталния климат, който идва от вътрешността на страната. Тези фактори влияят и обусляват наличието на множество разнообразни местообитания, които от своя страна предоставят условия за живот на различни групи от растения и животни. 

Източните Родопи представляват една много добре представена трофична верига. "Ние го наричаме цикъла на живота. Това означава, че имаме представители на всяка една трофична група. Представено е всяко едно ниво от хранителната верига - от тревопасни до хищници, визирам вълка и чакала, до мършоядите или лешоядите. Всичко това представлява естествен кръговрат и аз даже бих нарекла Източните Родопи "Българският Серенгети", буквално това е богатството на района. Именно богатството на видове, които са взаимно свързани помежду си и които създават тази уникална характеристика на района", коментира Андреана Трифонова. 

Районът не попада национален или природен парк, за съжаление. "Казвам за съжаление, защото наличието на една такава административна структура до голяма степен подпомага с по-мащабен ландшафтен подход. За по-голяма защитена територия могат да бъдат планирани конкретни дейности, които да бъдат обвързани една с друга. Може да се кандидатства за финансиране, което да се получава било то от държавния бюджет или от различни други финансови източници. Затова казвам, че е за съжаление, защото  действително наличието голяма защитена територия би дала много възможности за развитие", каза още Андреана Трифонова.

"За нас всеки ден е международен ден на биологичното разнообразие, защото ние се стремим ежедневно да комуникираме темата, свързана с биологичното разнообразие и да центрираме върху важността от това да се  опазват растенията и животните и от това да ги познаваме и да образоваме хората, с които работим", обясни тя и съобщи, че тази седмица работят усилено да стегнат направената миналата година адаптационна волиера, защото очакват много скоро доставка на няколко черни лешояда от Испания.

Миналата година волиерата приюти първите 11 птици от Испания, които след престой и адаптация бяха освободени и вече летят свободно в небето на Източните Родопи. Те са част от програмата на фондацията за възстановяване на популацията на черните лешояди в този район.

повече може да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Корман Исмаилов: Това, което се случи с ДПС, е една брънка от целия процес

Това, което се случва в ДПС, е резултат от определен начин на мислене и поведение на политиците. Това заяви за „Радио Кърджали“ Корман Исмаилов - бивш лидер на Младежкото ДПС. Според Исмаилов в основата на всичко е Доган, който изгради една структурна организация на базата на очакванията и надеждите и я превърна в корпорация. Инсталира си..

публикувано на 28.05.25 в 15:12
Георги Дяков

Тръгна петиция за изграждане на околовръстен път на Кърджали

Петиция за изграждане на околовръстен път на Кърджали откриха Анета Георгиева и Георги Дяков. Тя е публикувана и във фейсбук, но може да бъде подписана както онлайн, така и на хартия. Само за по-малко от 24 часа от откриването под документа са се подписали над 70 души. Двамата общински съветници от партия "Възраждане" в местния парламент в..

публикувано на 28.05.25 в 14:13

Добър 3.53 получи държавата за грижата си към децата

Добър 3.53 е оценката, която държавата получи за грижата си за децата и семействата в „Бележник 2025“ на Национална мрежа за децата (НМД). Държавата е понижила успеха си при мониторинговия доклад на организацията в сравнение с миналата година, когато е била добър 3.59. Това коментира за Радио Кърджали Росица Средкова, член на Управителния съвет..

публикувано на 27.05.25 в 15:47
Цветан Филев

Изтича срокът за вписване в Регистъра на тютюнопроизводителите

В края на месец май изтича срокът за вписване в Регистъра на тютюнопроизводителите. До 6 юни пък се кандидатства за Кампания 2025 по всички интервенции в България, като за тютюнопроизводство е по Интервенцията "Преходно национално доплащане за тютюн". Важно е тютюнопроизводителите да внимават при внасяне на документите си в службите по..

публикувано на 27.05.25 в 11:40

Перперикон започва туристическия сезон с нов посетителски център и засилен интерес

С началото на новия туристически сезон Перперикон отново е сред най-посещаваните обекти в България. Интересът към археологическия комплекс е значителен, а тази година туристите ще бъдат посрещнати и с нова придобивка – завършен посетителски център в подножието на свещения хълм. „Има изключително голям интерес към Перперикон. Това е един от..

публикувано на 26.05.25 в 11:15
Костадин Хаджийски

Костадин Хаджийски: 24 май е празникът, който ни обединява

„Ако можех да напиша по една дума на всяко училище, на всяко читалище, бих написал думата светлина, защото мисля, че словото е светлина и не трябва да губим тази светлина“. Така Костадин Хаджийски, депутат от партия „Величие“ от Кърджалийски избирателен район, описа най-българския празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската..

обновено на 25.05.25 в 22:30
Красимир Премянов

Красимир Премянов: Традициите трябва да се поддържат, за да не ни изневерява паметта

Потомци на тракийци от цялата страна се включиха в националния тракийски събор по случай храмовия празник на църквата "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, който тази година се чества няколко дни след църковния празник, съобщи председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов. По традиция тракийци участват в..

публикувано на 25.05.25 в 17:48