Собственици на автохтонни породи животни от Източните Родопи очакват отговор от Министерството на земеделието и храните за подпомагане на дейността им. Водена е кореспонденция със земеделското ведомство, съобщи Валери Калеканов, потомствен овцевъд, който представи свои животни на „Фармфест Момчилград 2023“ този уикенд.
Припомняме, че с предложените промени в стратегическия план субсидията за автохтонните породи животни не само е намалена спрямо предходния програмен период, но има вероятност да бъде премахната, ако броят на животните надхвърли 11 000.
„Обидно ми е към някои колеги, в частта господата от министерството, че България, ако навремето се е хвалела и се е гордеела с българско саламурено сирене, овче сирене и кашкавала, и агнешкото, се е гордеела благодарение на тия животни, дето са тука изложени. Обидно ми е, че държавата някак си ни пренебрегва. Макар че, каквото и да направи, тя не може да ни откаже. Ние сме толкова корави хора, родопчани, че няма кой да ни изплаши. И целта на занятието беше да покажем това, че още ни има и съществуваме. И дано да си вземат поука“, каза Калеканов. Той изрази надежда земеделският министър в новото, редовното правителство да обърне заслуженото внимание на животновъдите, отглеждащи автохтонни породи.
Около 50 стопани на местни породи домашни животни и производители на местни храни представиха продукцията си в първото издание на „Фармфест Момчилград 2023“. Организатори на събитието бяха Община Момчилград и Сдружението на "Обединени български животновъди" с подкрепата на Министерство на земеделието и храните.
Кметът Илкнур Кязим изрази надежда фестивалът да стане традиционен и да подпомага популяризирането на произведената в региона продукция.
Председателят на сдружението на животновъдите Бойко Синапов припомни огромната работа, която е свършена, за да се издирят и възстановят старите местни породи.
Посетителите на събора имаха възможност да опитат планински мед, млечни и месни продукти, произведени в района.
Сред представящите своя продукция имаше както промишлени производители, така и ентусиасти, които приготвят традиционни храни в домашни условия само за собствена консумация. Те бяха дошли на фестивала, за да демонстрират вкуса на домашната българска храна. Такъв беше 23-годишният Георги Батуров, който раздаваше на гостите, просто за да опитат, истинско домашно сирене. Младият човек разкри столетна рецепта за приготвяне на брънза сирене. Той сподели, че за да се изучи, се е наложило семейството му да се раздели с бизнеса си – отглеждането на животни, но изрази надежда, че ще има възможност да възстанови родовата си традиция.
Сред участниците във феста беше и авторът на Радио Кърджали Филип Синапов, който наскоро откри фолклорна къща Гърнатскине конаци, където представя стари занаяти. На щанда си беше подредил ръчно изработени от него, самия, български шевици, а баба му пък предлагаше на гостите на феста да опитат традиционни храни, сготвени от нея.
Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.
Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..
Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди". Голяма част от..
Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..
В епизод 48 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя, след дълга обиколка из долината на Лоара, последния департамент в регион Център Вал дьо Лоар, а именно Лоар е Шер. Ще чуете: Откъде идва името на департамента? Коя песен допринася за известността на департамента във Франция? Кои са..
След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер. А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..
През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..
И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478