Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Собственици на автохтонни породи очакват помощта на държавата, за да ги съхранят

6
Валери Калеканов, потомствен овцевъд
Снимка: Галина Стефанова

Собственици на автохтонни породи животни от Източните Родопи очакват отговор от Министерството на земеделието и храните за подпомагане на дейността им. Водена е кореспонденция със земеделското ведомство, съобщи Валери Калеканов, потомствен овцевъд, който представи свои животни на „Фармфест Момчилград 2023“ този уикенд.

Припомняме, че с предложените промени в стратегическия план субсидията за автохтонните породи животни не само е намалена спрямо предходния програмен период, но има вероятност да бъде премахната, ако броят на животните надхвърли 11 000.

Бойко Синапов представи на официалните гости изложените автохтонни породи

Обидно ми е към някои колеги, в частта господата от министерството, че България, ако навремето се е хвалела и се е гордеела с българско саламурено сирене, овче сирене и кашкавала, и агнешкото, се е гордеела благодарение на тия животни, дето са тука изложени. Обидно ми е, че държавата някак си ни пренебрегва. Макар че, каквото и да направи, тя не може да ни откаже. Ние сме толкова корави хора, родопчани, че няма кой да ни изплаши. И целта на занятието беше да покажем това, че още ни има и съществуваме. И дано да си вземат поука“, каза Калеканов. Той изрази надежда земеделският министър в новото, редовното правителство да обърне заслуженото внимание на животновъдите, отглеждащи автохтонни породи.

Около 50 стопани на местни породи домашни животни и производители на местни храни представиха продукцията си в първото издание на „Фармфест Момчилград 2023“. Организатори на събитието бяха Община Момчилград и Сдружението на "Обединени български животновъди" с подкрепата на Министерство на земеделието и храните.

Кметът на община Момчилград Илкнур Кязим откри феста

Кметът Илкнур Кязим изрази надежда фестивалът да стане традиционен и да подпомага популяризирането на произведената в региона продукция.

Председателят на сдружението на животновъдите Бойко Синапов припомни огромната работа, която е свършена, за да се издирят и възстановят старите местни породи.

Посетителите на събора имаха възможност да опитат планински мед, млечни и месни продукти, произведени в района.

Георги Батуров разкри столетна рецепта за домашно сирене

Сред представящите своя продукция имаше както промишлени производители, така и ентусиасти, които приготвят традиционни храни в домашни условия само за собствена консумация. Те бяха дошли на фестивала, за да демонстрират вкуса на домашната българска храна. Такъв беше 23-годишният Георги Батуров, който раздаваше на гостите, просто за да опитат, истинско домашно сирене. Младият човек разкри столетна рецепта за приготвяне на брънза сирене. Той сподели, че за да се изучи, се е наложило семейството му да се раздели с бизнеса си – отглеждането на животни, но изрази надежда, че ще има възможност да възстанови родовата си традиция.

Филип Синапов представи ръчно изработените от него шевици

Сред участниците във феста беше и авторът на Радио Кърджали Филип Синапов, който наскоро откри фолклорна къща Гърнатскине конаци, където представя стари занаяти. На щанда си беше подредил ръчно изработени от него, самия, български шевици, а баба му пък предлагаше на гостите на феста да опитат традиционни храни, сготвени от нея.

Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15