Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два дни песните на Кичка Савова звучаха в роднотo ѝ село Сладун (снимки)

Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

Близо 100 групи и индивидуални изпълнители взеха участие в двудневния Международен фолклорен фестивал “С песните на Кичка Савова” в свиленградското село Сладун. Най-много бяха участниците от Хасковска област. Не липсваха самодейци от Пловдивско, Бургаско, Ямболско и Старозагорско. Там, в Сакарския край звуча и родопската песен и каба гайда благодарение на участниците от Смолянско и Кърджалийско. 

Всяка година фолклорен ансамбъл “Георги Чилингиров” изминава пътя от родното село Полковник Серафимово до Сладун, за да участва във фестивала. Тази година те бяха отличени със златен медал в категория “Певчески групи за автентичен и обработен фолклор под 18 години”.

Пламена Манолова и гайдарят Радостин Ислямов от кирковското село Дрангов участваха за първи път на фестивала. Двамата са възпитаници на Националното училище по фолклорни изкуства Широка лъка. Пламена впечатли журито освен с певческите си възможности и с автентичната носия с която беше облечена. Тя спечели златен медал и наградата на фондация Кичка Савова - “Майсторски клас” воден от Дарина Славчева Славова в Пловдив. Радостин спечели златен медал в категорията “Инструменталисти под 18 години”.

Носител на приза на фестивала “С песните на Кичка Савова” спечели тракийски хор “Яни Попов” от Ивайловград. Женската група за автентичен фолклор от ивайловградското село Свирачи спечели наградата на кмета на община Свиленград Анастас Карчев.

“Идваме за първи път в Сладун. Това ни е първото участие след пандемията. Ние винаги сме готови да участваме на фестивали, но проблем са средствата за пътуване. Защото всичко си плащаме ние, жените от групата, а всичко стана скъпо”, разказва Тянка Пехливанова, ръководителка на групата.

Камелия Койчева от Харманли спечели наградата на Радио Кърджали за звукозапис на песен в студио. Певицата изпълни песните “Марко Тодорка залюби” и “Хубава Минка”. Камелия Койчева е вокален педагог на шест деца в НЧ "Дружба - 1870" гр. Харманли.

На откриването на фестивала, дъщерята на Кичка Савова Стефка Здравкова представи сборник с 20 от най-популярните песни на майка ѝ, които са нотирани от диригента и композитор Георги Андреев. Той ще бъде предоставен на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство

"Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“, Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел и други музикални училища в страната.

За втора година фестивалът е с международен статут. Миналата година имаше по един участник от Гърция и Турция, а тази година участниците са само от Република Турция - две танцови групи от град Одрин и един индивидуален изпълнител - Севим Куртулуш от Бурса, която е с български корени.

Дванадесетото издание на Международния фолклорен фестивал “С песните на Кичка Савова” завърши с изпълнения на стари градски песни, които самата изпълнителка приживе също изпълняваше.

Чуйте още в прикачения звук. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младежи демонстрираха знания по граждански права и институции

Гимназисти от няколко училища в Кърджали се състезаваха по трудната тема за гражданските права и комуникацията с институциите в рамките на проект „Кърджали за теб – участвай, променяй, бъди активен гражданин!“, съобщи в ефира на Радио Кърджали Росица Средкова, председател на Управителния съвет на Сдружение „Инициатива за развитие „Кърджали..

публикувано на 27.06.24 в 23:11

Културни дейци ни канят да преживеем "С талант и любов към изкуството"

На 28 юни от 20.30 часа в пространството пред Дома на културата ще се проведе четвъртия заключителен концерт на съставите под надслов "С талант и любов към изкуството". Марияна Ликова, директор на културния интститут: "Ние всяка година сме изправени пред едно  такова предизвикателство и с нетърпение даже към нашите  изпълнители, възпитаници..

публикувано на 27.06.24 в 15:11

Възраждат за нов живот киносалон в Малка Арда

В банското село Малка Арда доброволци възстановиха киносалона в читалище "Христо Ботев -1958". Инициатор на кампанията е Кристина Патева и група млади хора с корени от Малка Арда. Ремонтните дейности продължават почти година. “За репетиции самодейците от читалището са използвали зала в детската градина, но след този ремонт те отново ще се върнат в..

публикувано на 25.06.24 в 10:45

В Старцево се проведе първи Еньовденски събор

В навечерието на Еньовден в Старцево отбелязаха първи Еньовденски събор. Еньовден е един необикновен празник. На този ден обичаят повелява да наберем свежи билки, защото според народните поверия тогава имат най-голяма сила. След набирането на билките, се сплитат венци, които момите пускат по течаща вода. За събора в местността "Равното" над Старцево..

публикувано на 24.06.24 в 15:50
Фолклорна група от с. Егрек, Крумовградско

Изчезващото фолклорно наследство на Егрек

Родопите впечатляват със своята природа, култура и фолклор. Всяко едно село пази своя фолклор благодарение на самодейните групи към местното читалище. Водени от любовта към народното пеене и традиции хората от крумовградското село Егрек са съхранили песните на своите деди, а те днес предават на малкото останали млади хора. Младите, както на всякъде..

публикувано на 24.06.24 в 14:03

Танцьори от СУ “Васил Левски“ – Крумовград със „Златен Орфей“ от "Евро фолк - Черно море 2024"

Учениците от група „Танцово изкуство“ по Национална програма  „Заедно в изкуствата и в спорта“ към СУ “Васил Левски“ – гр. Крумовград с художествен ръководител Даниела Бояджиева за пореден път представиха достойно училището и града с участието си в XX Международен фолклорен фестивал "Евро фолк - Черно море 2024", който се проведе в гр. Китен в периода..

публикувано на 24.06.24 в 13:03

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването , ще си говорим за вкусът умами, който обединява всички вкусове и се дължи на ферментацията на протеините. Мдааа, веднага ми стана туршиено и пробиотично. Всъщност, аналог на нашето кисело зеле е кимчито, корейско ястие, което азиатците похапват всеки ден. Иначе умами вкус имат всички отлежали сирена, сушени..

публикувано на 23.06.24 в 18:07