Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почистват войнишките паметници в Смолянско

Снимка: Областна администрация Смолян

Почистване на войнишките паметници и паметни плочи на територията на община Смолян стартира по идея на областния управител Стефан Сабрутев.

Инициативата тръгна от 9 май, когато трябваше да поднесем венци на паметника, който е в квартал „Райково“ и всяка година там се отбелязва Деня на победата, на Европа и бяхме изненадани, че не беше почистен от Община Смолян. Беше тревясало, с доста отпадъци покрай него. И тогава с моите колеги решихме да инициираме такова почистване на всички войнишки паметници. Извадихме ги по списък в община Смолян. Надявам се след нас хората да продължат и в цялата област. Оказва се има доста занемарени. Има такива, които са били паметни плочи и някъде са прибрани, защото вече са частни имотите. Мисля, че това е една добра инициатива, която може да възпитава нашето поколение, след това да можем да включим и местното население по райони, в които съответно са изградени паметници“ каза за радио Кърджали областният управител Стефан Сабрутев.

Над 40 са войнишките паметници само в община Смолян. До момента са почистени три като при последния, в село Арда, в дейностите са се включили и местните хора.

Всеки понеделник от областната администрация оповестяват паметниците, при които ще се работи, за да знаят жителите и да се включат, ако желаят. Определящи за избора на дестинация са атмосферните условия. Ако в уречения ден времето не позволява да се работи на съответното място,  датата се променя, но отново ще бъде съобщена чрез сайта на областната администрация, подчерта Сабрутев.

Той изрази надежда следващият областен управител да продължи патриотичната кауза и да я доведе до успешен края.

* Паметникът на полк. Серафимов и загиналите във войните: 1915 - 1918 г ., 1944 - 1945 г. и падналите във борбата против фашизма и капитализма, намиращ се в местността „Могилата“ в село Полковник Серафимово, община Смолян беше първият почистен обект.

* Паметникът на парашутистите, загинали във Втората световна война, издигнат от признателните родопчани преди село Бостина беше следващият обект, чието пространство бе облагородено.

* Паметникът на загиналите за свободата на родината 1923 г. - 1944 г., който се намира срещу центъра на село Арда е третият от почистените обекти. Пространството около паметника беше занемарено, неподдържано години, с високо избуяла трева. На високата част на паметника дори бе прораснало малко дърво. За отстраняването му бе потърсено съдействие от пожарникарите, разказа слушател, очевидец на акцията.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Никола Чанев: Пътищата в областта са изчистени до "черно"

В късните часове на вчерашния ден започнаха валежи от сняг със средна интензивност. Най-обилни са били снеговалежите в района на Паничково, съобщи на фейсбук страницата си областният управител на Кърджали Никола Чанев. Чанев съобщава още, че към момента снеговалежът в цялата област спира. Пътищата са обработени със сол и изчистени до..

публикувано на 17.02.25 в 09:03

Сняг и студ в Кърджали днес, с температури между минус 1° и 3°

Днес ще бъде облачно с валежи, които с продължаващото застудяване в почти цялата страна ще преминат в сняг. Ще се образува и увеличава снежната покривка, най-много в Северна България, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/. Ще духа до умерен вятър от север-североизток и на много места в Дунавската равнина и..

публикувано на 17.02.25 в 08:54

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията.  В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно..

публикувано на 16.02.25 в 16:55

Неделното училище при храм "Св. Йоан Предтеча" навърши 13 години

С празнична литургия миряни - деца и родители, отпразнуваха 13-та годишнина на прицърковното неделно училище при средновековен манастир "Св. Йоан Предтеча" в Кърджали. В Неделята на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Мъзкресение Христово, възпитаниците на неделното училище представиха програма от стихове, притчи,..

публикувано на 16.02.25 в 16:28

Колекционери от европейски държави се очакват за третото издание на „Дни на маданския кристал“

Колекционери на минерали от страната и Европа се очаква да пристигнат за третото издание на изложението „Дни на маданския кристал“, което ще се състои на 16 и 17 май в Мадан, съобщи пред БТА Ася Миланова, уредник в Кристалната зала в миньорския град. Това е  най-голямото изложение на кристали в България, според организаторите от Община Мадан.  „Дни на..

публикувано на 16.02.25 в 14:15

Няма опция Доган и Пеевски да се разберат, не се водят такива разговори

Няма опция Доган и Пеевски да се разберат и не се водят такива разговори.   Това каза пред БНР Хасан Адемов, депутат от ПГ на ДПС-ДПС. Нямаме страх от предсрочни избори, категоричен беше той и добави, че е "несъстоятелно внушението", че са в управлението, за да няма предсрочни избори.    "Гласуването на комисия за разследване на Делян Пеевски ни..

публикувано на 16.02.25 в 13:55
Снимката е илюстративна

Прогноза за проливни дъждове в голяма част от Гърция

Гръцката полиция приканва да се пътува само при необходимост, защото част от пътищата са наводнени от силни дъждове.  Със съобщения по мобилните телефони властите предупреждават жителите и туристите на Пелопонес и островите в Егейско море за рязка промяна на времето. Според прогнозите от днес силни дъждове ще засегнат голяма част от страната.Местните..

публикувано на 16.02.25 в 11:50