Нов туристически маршрут в Гърция събира любители на приключенията. Той води по стъпките на капитан Петко и разказва известни и не толкова истории за живота на легендарния български хайдутин. Туристите имат шанса да посетят къщата музей в родното село на воеводата и знакови места на сраженията, в които е участвал. Маршрутът разказва и легенди, описани от Омир, които гърците са направили достояние на целия свят. Към новата дестинация вече има голям интерес, като почти всеки месец се организират посетителски групи.
Маршрутът е двудневен и с дължина над 300 километра. За да се посетят всички места, се тръгва призори. Първата спирка е Мароня, селище в днешна Гърция с древна история. Основано е през седми век преди новата ера от тракийското племе кикони. В него, векове по-късно, отекват стъпките на капитан Петко Воевода. Не случайно Мароня е известно като столицата на българския хайдутин. Мястото е знаково за него, защото в района той е водил някои от големите си битки, а и втората му жена е оттам. Тези и още любопитни данни изнесе екскурзоводът Георги Кючуков пред поредните туристи, избрали да извървят пътя на воеводата.
В годината на Освобождението на България – 1878-ма, Мароня е обявена за независима република, но статутът й продължава едва 3 седмици. 25 години по-късно в един друг район – Доган Хисар, също е обявена независимост. Това прави Димитър Маджаров, който казва: - "Нито сме със султана, нито сме с царя!" Но и тази република просъществува много кратко време. Днес село Доган Хисар се казва Есими. На трийсетина километра е от Александруполи, на границата между България и Гърция. Добре уредено село, с чисти улици и бели къщи. В него започва животът на българския хайдутин през 1844 година. Близо до родната къща на капитан Петко е построен малък музей. В него се пазят книги, документи, снимки и много носии, дарени от жители на крумовградското село Аврен. Там е поставен и бюст на воеводата. Музеят е изцяло частна инициатива, направен с парите на дарители от България, които и сега отделят средства за поддръжката му.
В края на двудневния маршрут остава време и за легенди. За места, от които гърците отдавна са научили, че могат да правят история. И умеят да я разказват. Едно от тях е пещерата, където според Омир е живял циклопът Полифем, измамен от Одисей. Тя се намира в Макри, а от високо се разкрива обширното Средиземно море. Може само да си представим оживялата легенда на Омир. Циклоп, разбира се, туристите не виждат, но както казват гърците, не са поискали. И това е тяхната философия за развитие на туризма – от всяко камъче да правят история.
Повече за новия туристически маршрут може да чуете в звуковия файл.
43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване..
Кулинарни изкушения от всички 27 държави членки на Европейския съюз представиха в Деня на Европа възпитаниците на Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Това беше един от „вкусните“ акценти в Деня на Европа. Денят, който е символ на мира, обединението и човешките права, се чества традиционно в учебното заведение. Тази година..
Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан, заедно с младежи, почете 9 май – Деня на Европа и Деня на победата – пред паметната плоча на Европейския съюз, разположена в центъра на Ардино. На тази дата Европа чества две значими годишнини – 80 години от края на Втората световна война и 75 години от историческата Декларация на Шуман. В своята декларация,..
20 нови дървета - явор и шестил, засадиха днес учениците от хасковските училища. Акцията е посветена на Деня на Европа- 9 май. За трета поредна година деца от различни хасковски училища се включват в инициативата на Община Хасково и Областен информационен център Хасково. „Обединени днес поставяме началото на нов живот. Така, както на 9 май, непримирими..
Знамето на Обединена Европа се развя в двора на училище „Христо Ботев“ в Джебел. То бе издигнато от най-малките европейци, възпитаници на школото, което тази година отбелязва своята 100-годишнина. На церемонията в Деня на Европа присъства кметът Неджми Али и представители на общинската администрация. Днес обединена Европа става на 75 години...
Единайсетокласничката Бурчин Кезим от ЕГ „Христо Ботев“ в Кърджали спечели първо място в раздел „Проза“ на Националния литературен конкурс „Стамен Панчев“, съобщиха от учебното заведение. Творбата ѝ бе отличена сред 89 участници от цялата страна, уточниха от Езиковата гимназия. Конкурсът се организира от Община Ботевград, Сдружение „Орханиец“ и..
С кулинарен щанд "Вкусна Европа" и ученическо самоуправление СУ "Христо Смирненски" в Черноочене отбеляза 9 май - Деня на обединена Европа. По повод празника фоайето беше украсен със знамената на страните от Европейския съюз. В рамките на инициативата бяха изготвени постери, табла и презентация, представящи страните членки на ЕС, тяхната история,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478