Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде отекват стъпките на капитан Петко?

5
Бюст на капитан Петко в къщата музей в с. Доган Хисар.

Нов туристически маршрут в Гърция събира любители на приключенията. Той води по стъпките на капитан Петко и разказва известни и не толкова истории за живота на легендарния български хайдутин. Туристите имат шанса да посетят къщата музей в родното село на воеводата и знакови места на сраженията, в които е участвал. Маршрутът разказва и легенди, описани от Омир, които гърците са направили достояние на целия свят. Към новата дестинация вече има голям интерес, като почти всеки месец се организират посетителски групи. 

Изглед от Мароня.

Маршрутът е двудневен и с дължина над 300 километра. За да се посетят всички места, се тръгва призори. Първата спирка е Мароня, селище в днешна Гърция с древна история. Основано е през седми век преди новата ера от тракийското племе кикони. В него, векове по-късно, отекват стъпките на капитан Петко Воевода. Не случайно Мароня е известно като столицата на българския хайдутин. Мястото е знаково за него, защото в района той е водил някои от големите си битки, а и втората му жена е оттам. Тези и още любопитни данни изнесе екскурзоводът Георги Кючуков пред поредните туристи, избрали да извървят пътя на воеводата.

Вековният чинар и чешмата на капитан Петко в Мароня.

В годината на Освобождението на България – 1878-ма, Мароня е обявена за независима република, но статутът й продължава едва 3 седмици. 25 години по-късно в един друг район – Доган Хисар, също е обявена независимост. Това прави Димитър Маджаров, който казва: - "Нито сме със султана, нито сме с царя!" Но и тази република просъществува много кратко време. Днес село Доган Хисар се казва Есими. На трийсетина километра е от Александруполи, на границата между България и Гърция. Добре уредено село, с чисти улици и бели къщи. В него започва животът на българския хайдутин през 1844 година. Близо до родната къща на капитан Петко е построен малък музей. В него се пазят книги, документи, снимки и много носии, дарени от жители на крумовградското село Аврен. Там е поставен и бюст на воеводата. Музеят е изцяло частна инициатива, направен с парите на дарители от България, които и сега отделят средства за поддръжката му.

Пещерата, където според Омир е живял циклопът Полифем.

В края на двудневния маршрут остава време и за легенди. За места, от които гърците отдавна са научили, че могат да правят история. И умеят да я разказват. Едно от тях е пещерата, където според Омир е живял циклопът Полифем, измамен от Одисей. Тя се намира в Макри, а от високо се разкрива обширното Средиземно море. Може само да си представим оживялата легенда на Омир. Циклоп, разбира се, туристите не виждат, но както казват гърците, не са поискали. И това е тяхната философия за развитие на туризма – от всяко камъче да правят история. 


Повече за новия туристически маршрут може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Валя Апостолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Момчилград почита Наим Сюлейманоглу с мемориален музей и международен турнир

На 23 януари 2025 г. отбелязваме 58 години от рождението на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу, известен по света като „Джобният Херкулес“. Той е роден през 1967 г. в село Птичар, Момчилградско, в семейство на български турци. Наим започва да тренира вдигане на тежести на едва 10-годишна възраст. Неговите първи стъпки в спорта са направлявани от..

публикувано на 23.01.25 в 16:20
Д-р Христо Бонев

Микс от вируси "шета" в Кърджалийско, грипът все още не е водещ

Острата респираторна заболеваемост бележи тенденция към завишаване, но не в такава степен, че да смятаме, че вълната е на прага. Това каза за Радио Кърджали д-р Христо Бонев, общопрактикуващ лекар с една от най-големите практики в областта. " Имаме микс от вирусни инфекции , като в началото бяха се позасилили инфекциите от грип А и грип В. В..

публикувано на 22.01.25 в 21:54
Д-р Виктор Кирчев

Грипът се очаква в Кърджалийско след около седмица-две, засега е спокойно

Ниска е все още заболеваемостта в област Кърджали, към момента тя е 33-ма на 10 000 души, което е далече от протокола за обявяване на епидемия. Засега няма индикации за рязко повишаване броя на заболелите от грип, очакванията са това да се случи след около две седмици в нашия регион, каза  пред Радио Кърджали д-р Виктор..

публикувано на 22.01.25 в 17:52

Клуб "Историка" от "Славейков" отбеляза 147 години от освобождението на Кърджали

Днес, 22 януари се навършват 147 години от освобождението на Кърджали по време на Руско-турската война. По този повод, ученици от клуб "Историка" към СУ 'П.Р. Славейков', заедно с техния преподавател Димитър Димов и директора на училището Милко Багдасаров поднесоха венци и цветя пред Паметника на руския воин в центъра на Кърджали. На 22 януари..

публикувано на 22.01.25 в 15:30

Не бива да се прибързва с оценката за дисциплина, смятат учители

Без да има добра дисциплина в училище не може да протече качествен учебен процес, но ако се въведе оценка за дисциплина, тя трябва да се прилага много внимателно. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали Нешка Шопова, заместник-директор на СУ "П.Р. Славейков" в Кърджали по повод предложението на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" незабавно..

публикувано на 21.01.25 в 11:56
Слави Василев

Слави Василев: Доган е принуден да работи за правителството на Пеевски

Като „поредна ненадеждна коалиция“ определи новосформираното правителство политическият анализатор Слави Василев в коментар за Радио Кърджали. „Това е  една доста разнородна коалиция . Голяма част от тези едни партии са винаги доста опозиционно настроени към друг. Но ето, че обстоятелствата ги събират заедно,..

публикувано на 21.01.25 в 01:06

Инфлацията в еврозоната се ускори до 2,4% в края на 2024 г., в България - до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната...

публикувано на 17.01.25 в 15:47