Готова е програмата за XII-ти Национален фолклорен фестивал “Кехлибарен грозд”, който ще се проведе на 17 и 18 юни в село Лозен, общ. Любимец. В двата дни на фестивала ще се представят песенен, словесен, танцов фолклор. Ще се представят още и народни обичаи и конкурс за народна носия.
В предишни издания на фолклорния фестивал е имало участници от Видин, Монтана, Кюстендил, Силистра, Добрич. Тази година някои от тях се завръщат отново. На сцената освен самодейците и индивидуални изпълнители от близките общини и областни градове участие ще вземат от Ямболско, Добричко, Силистренско, Старозагорско, Пловдивско, Смолянско и Бургаско.
Целта на фестивала е да популяризира изворния фолклор на България. Да стимулира представянето на местни традиции - издирването и изпълнението на песни, мелодии, танци, обичаи, характерни за местната култура, от която идват изпълнителите.
Организаторите на “Кехлибарен грозд” са НЧ “Просвета - 1925” с. Лозен, кметство Лозен, общ. Любимец, под патронажа и финансовата подкрепата на Министерство на културата, Института по етнология я фолклористика при БАН и медийното партньорство на БНР и Радио Кърджали.
Една от наградите, която връчва националната медия е звукозапис на песен.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения. Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478