За 80 на сто от всички 1067 язовири на територията на област Кърджали няма пълна документация. Това сочат данните при 90% приключила класификация на тези съоръжения. Това е една от основните причини да не могат да бъдат прехвърлени на държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ (ДПУСЯ).
76 от язовирите са класифицирани в първа категория, т.е. с висока степен на потенциална опасност. С втора, значителна степен, са 93 броя, а в трета, ниска степен, са 653 язовира. Такива, които не подлежат на контрол, са 245 броя. 37 са язовирите с неизяснена собственост, съгласно кадастралната карта на всички общини. Ако не бъдат открити собствениците им, ще бъде потърсено съдействието на Министерски съвет за изясняване на собствеността, каза за Радио Кърджали Сергей Хаджиев, експерт в областна администрация, Кърджали.
Комисия от специалисти веднъж годишно проверява съоръженията по язовирите от първа и втора степен на потенциална опасност, а при тези от трета степен – на три години, уточни Хаджиев. Проверката включва оглед и даване на предписание за премахване на саморасла растителност в района на стената на съответния язовир, също проводимостта на мястото, където е заустен преливника и др.
„Всички съоръжения, които съществуват на даден язовир се проверяват дали са в изправност, а също така нивото и съдържанието на обема на язовира. По принцип правим предписания язовирите да са под нивото на преливане, за да осигури собственика на язовира свободен обем при проливни дъждове тази вода, която се освободи от водосборната зона и влезе в язовира да има място или обем, който да приема тази вода, за да не прелее през стената, тъй като има опасност преливника да не поеме това количество вода и да прелее през стената и да се получат неприятности. Това проверяваме“, поясни Хаджиев. Към момента са проконтролирани всички язовири на територията на общините Ардино, Джебел, Кирково, Крумовград, Черноочене, остават тези, в община Кърджали, допълни той.
„Единствените проблеми са, че 80% от язовирите, без значимите и без тия, които се стопанисват от „Напоителни системи“, са без необходимите строителни книжа, без документация. Липсва такава, тъй като те са изградени по времето на социализма. Изграждани са от различните предприятия навремето и тъй като тези предприятия вече не съществуват и няма никаква документация.Тези язовири са отразени в кадастралната карта на област Кърджали“, съобщи още експертът от областната администрация.
Малко са язовирите в областта, които се използват за напояване, тъй като повечето от приспособленията им са разрушени или не работят.
Една част язовирите са частна собственост – на фирми или на физически лица. Повечето са на общините. Тези, които са с неуточнена собственост са малки, някои даже са пресъхнали. За тях се водят преписки с Министерски съвет или съответните министерства за уточняване на статута им.
Само яз. „Амбарица“ е предаден от община Кирково за стопанисване и управление на ДПУСЯ. Причината да не бъдат прехвърлени на предприятието, което получава държавно финансиране за това да стопанисва язовирите, е липса на изрядна документация. „Една малка, елементарна документация за такъв язовир е геодезическо заснемане. А за да се направи едно геодезическо заснемане е от порядъка на 4-5 хиляди лева, зависи от площта на язовира. Една община, примерно община Кърджали, има около 120 язовира. Ако умножите 120 средно по 4000 лв. вижте какво се получава. Дали е във финансовите възможности на една община да осигури една минимална документация за такъв един язовир“, коментира Хаджиев.
Като „поредна ненадеждна коалиция“ определи новосформираното правителство политическият анализатор Слави Василев в коментар за Радио Кърджали. „Това е една доста разнородна коалиция . Голяма част от тези едни партии са винаги доста опозиционно настроени към друг. Но ето, че обстоятелствата ги събират заедно,..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната...
През изминалия месец декември 2024 г., и през настоящия януари, съдии от Районен съд – Кърджали продължават да ограмотяват ученици от Средно училище „П.Р.Славейков“ с уроци на правни теми- част от образователна програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. На 11 декември 2024 г...
"Надявам се това редовно правителство да е толкова дългосрочно, доколкото работи в полза на хората, доколкото е необходимо за решаване на стратегическите важни задачи пред страната". Това каза по повод новото правителство Ресми Мурад, областен лидер на "Демокрация, права и свободи – ДПС" около Доган. По думите му трябва да се започне с бюджета,..
Първата и най-важна задача пред новоизбраното правителство на България е да започне работа по бюджета. Това каза за Радио Кърджали Цвета Караянчева, депутат от Пловдив, но и областен председател на ГЕРБ-Кърджали, в първи коментар след гласуването на кабинета „Желязков“. Караянчева заяви, че основните приоритети на правителството са:..
Тристранната среща, организирана по покана на министъра на вътрешните работи на Република Турция Али Йерликая към министъра на вътрешните работи на България Атанас Илков и министъра на миграцията и убежището на Гърция Николаос Панайотопулос ще се проведе днес в двореца Долмабахче в Истанбул, предаде БТА. Днешната среща е първа по рода си в този формат...
Всички пътища в община Крумовград са отворени и училищата започнаха занятия без проблеми въпреки снега. Паднало дърво е забавило почистването на улица към пътя за село Подрумче, което е отстранено и пътят е отворен, и почистен, каза кмета на общината Себихан Мехмед.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478