Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обмисля се Джаз фестът в Кърджали да се разрасне

Джипси и класически джаз, фънк джаз и джаз рок слушаха посетителите на традиционния Джаз фестивал в Кърджали. Участниците – „Койчев джаз трио“, младата формация „FUNKILICIOUS“ и групата „Кеф бенд“ представиха програма от любими джазови, фънк и рок песни и авторски композиции, които вдигнаха публиката на крак. 

Първи на сцената се качиха Койчев джаз трио. Двете китари на Веселин и Петър и гласът на Светлина достигнаха до всеки меломан. И неслучайно: Веселин Койчев е име в българската джаз музика. Неговите дъщеря и син Светлина и Петър продължават традицията на баща си, въпреки че не са били насочвани като малки към музиката. Но както и двамата казват – „кръвта вода не става“. Триото е имало участия в региона, но за първи път свири в Кърджали. 


"Винаги ми е харесвало да съм в Кърджали, но сега е различно, защото участваме в събитие", каза Светлина Койчева. Петър я допълва: "За мен винаги е огромно удоволствие да музицираме и да комуникираме заедно на сцената точно това трио, защото ние сме и семейно свързани."

"Бяхме изненадани от обстановката - много непосредствена, много приятна. И в тази обстановка публиката може лесно да възприема, а изпълнителите могат лесно да контактуват с публиката", коментира Веселин Койчев.

Втората изненада за публиката на джаз феста се оказа „Фънкилишъс“ – българска фънк група, създадена преди около 2 години от седем млади музиканти. Присъствие, ентусиазъм, настроение и професионализъм демонстрираха в изпълненията си Иван, Йоана, Мартин, Цветан, Валентин, Ивайло и Гален. Групата свири фънк, защото за тях този стил олицетворява свободата. За първи път са в Кърджали. 


"Въпреки грешките и малките неща, които не сме успели да изсвирим, това, че публиката толкова ни хареса и се забавлява през цялото време, за нас го направи успешен концерт. Направи ни впечатление, че в Кърджали публиката беше много весела, много отворена към нашата музика и успяхме да се забавляваме заедно с тях", коментира китаристът на групата Цветан Маринов.

За разлика от гост-участниците, не за първи път в Джаз феста се включва кърджалийската група "Кеф бенд", която бе последна в програмата, но задържа музикалния градус на високо ниво. Не само – брас секцията на "Фънкилишъс" - Гален с баритон саксофон и Валентин с тромпет, не издържаха и също се включиха в представянето на "Кеф бенд", което прерасна в малък джем сешън за радост на публиката, която бурно и емоционално реагира на всяко изпълнение.


И този юни Джаз фестивалът в Кърджали продължи традицията на това да има джаз в Кърджали. Заради силния интерес, вече се обмисля или да се увеличи времетраенето му от един на два дни, или да се направи няколко пъти в годината. Това каза организаторът на феста Габриела Гавраилова:

"Равносметката е, че любителите на джаза в Кърджали никак не са малко, получи се прекрасно събитие. Може би групите бяха малко изненадани от емоционалния заряд на нашата публика. Получи се страхотна симбиоза между хората на сцената и хората отпред. Всички са доволни."

Според Габриела Гавраилова надграждане на фестивала може да има в посока удължаване на времетраенето му или по-чести издания. "Заражда се идеята следващата година да е разчупено, форматът да е по-богат  и освен музиканти, да се поканят и танцьори, които работят в сферата на джаза, фънка, суинга и дасе сглоби един спектакъл, който да продължи няколко дни. Мислим в тази посока и сме все по-мотивирани, като гледаме какъв е отклика и от страна на участниците, и от страна на публиката", коментира тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..

публикувано на 11.05.25 в 17:50

Майстори на народните танци с участие в „Полет над Родопите“

Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..

публикувано на 10.05.25 в 18:16

Млади таланти гостуваха в изнесеното студио на „Полет над Родопите“

Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..

публикувано на 10.05.25 в 17:26

България в решаващите дни на Втората световна - армия от почти половин милион

На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..

публикувано на 09.05.25 в 15:27