Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Димов: Няма засечени случаи на заразени със стрептококи тип А в Кърджалийско

Не може да се говори за епидемия и в Гърция, но все пак педиатърът препоръчва повишаване на родителското внимание

2
д-р Димитър Димов
Снимка: Личен архив

В България няма отчетени случаи на заразяване със стрептококи тип А, но все пак е необходимо хората да са внимателни и при температура, болки в гърлото и неразположение да се консултират с лекар, както и да се направят най-малкото кръвни изследвания, за да се назначи адекватна терапия. Това е съветът на педиатъра д-р Димитър Димов, който коментира за Радио Кърджали информация от последните дни за смъртни случаи на деца, заразени със стрептококова бактерия тип А в съседна Гърция.

Все пак и шест случая не са малко за Гърция, но и не е някаква драстична цифра, заради която да се говори за някаква епидемична ситуация. Възможно е това нещо, разбира се, да се увеличи във времето и съответно да се разнесе и към нас, предвид големия туристически поток,  който започна сега между нас и южната ни съседка. Стрептококите са един доста отвратителен микроб, който ние някак си позабравихме във времето. Те са били в миналото до антибиотичната епоха един много страшен микроб, който причинява много тежки заболявания, водещи до усложнение, често завършвали с летален изход, особено в детската възраст или с едно  хронично заболяване почти за цял живот“, коментира педиатърът.

Тъй като това не е вирус, а бактерия и се повлиява доста добре от антибиотиците, с появата им стрептококи за дълго време като че ли поизчезна, защото в България масово се употребяваше антибиотик при всяко заболяване безконтролно, обясни лекарят.

Трудно може да се препоръча превенция за тази зараза. Една възможност е да се избягват контакти с болни пациенти, например с температура, която е сред признаците на заболяването. Други симптоми са отпадналост, болки в гърлото, понякога кашлица. „За съжаление някой път първоначално нещата могат да изглеждат като една вирусна инфекция, тоест само с една температура и отпадналост. А пак повтарям, тук става въпрос за бактериална инфекция, а не за вирусна, когато се лекува съответно с антибиотик и за да не се стига до усложнения и фатални изходи, е хубаво при появата на такива симптоми от рода на отпадналост, на главоболие някакво, на болки в гърлото, съпроводени с температура, повръщане или нещо от този род, най-добре би било да се консултира от лекар пациентът и да се вземат кръвни изследвания, една кръвна картина поне, която ориентировъчно ще ни даде представа за вирусна инфекция ли се касае или за бактериална. И ако това е бактериална инфекция, има данни за бактериална инфекция, следва да се лекува с антибиотик. Когато се започне антибиотичното лечение съответно в рамките на два дни, ако имаме повлияване, то ще се довърши. Ако няма повлияване, ще мисли вече за корекция“, обясни д-р Димов.

На фона на случилото се в съседна Гърция, специалистът препоръча: „при една изява на температура хората по-сериозно да се отнесат към нещата и по възможно най-бързия начин да осъществят контакт с лекари и да си направят изследване, за да определят терапията, която ще се провежда, защото подлъгвайки се, че е някакво вирусно заболяване, ние може да изгубим два, три дни, които да се окажат после фатални“. Според него рискът за възрастните е по-малък, отколкото за малките деца, особено в най-ранна детска възраст, където рисковете от развитие на стрептококова пневмония и последици от нея е по-голям.  Ако диагностицирането на заболяването и лечението започнат навреме и се извършват както трябва, би трябвало да не останат никакви трайни последствия, допълни педиатърът.

В момента заболеваемостта при децата е в преходен момент на смяна на типичните зимни с летни болести. Заради по-хладната пролет тази година инфекциите на дихателните пътища продължиха малко необичайно дълго, посочи д-р Димов. Няма ги все още обаче и типичните за тази част от годината летни вируси.

Неотдавна в България имаше доста случаи на скарлатина, това е една детска шарка, която пак се предизвиква от стрептококова бактерия и имаше известни притеснения, защото както при всеки стрептокок,  той може да окаже същите тези негативни последици дори и с летален изход. Тази шарка, за разлика от всички други детски шарки, също е  бактериална инфекция, лекува се с антибиотици. При навременната диагностика и проведено лечение мисля, че нещата ще приключат съвсем нормално без проблеми“, каза д-р Димов. Според него към момента заболеваемостта от скарлатина е овладяна у нас. Случаите, които се появяват на различни места са по-скоро спорадични и не вървят като епидемия.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно..

публикувано на 23.07.25 в 12:56

МС днес няма да разгледа създаването на "Магазин за хората"

Точката за създаването на "Магазин за хората", като държавно търговско дружество е оттеглена от министъра на земеделието от дневният ред на днешното правителствено заседание. По-късно ще стане ясно по каква причина. Идеята бе "Магазин за хората" да е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и..

публикувано на 23.07.25 в 08:43

Единственият Музей на тютюна в България се намира в Ардино

В сърцето на Родопите, в град Ардино, се намира единственият по рода си Музей на тютюна в България. Той е разположен на втория етаж в сградата на Общинския музей. Музейната експозиция, носеща името „Тютюнопроизводство и манипулация на тютюн в Ардинско“, проследява целия път на тютюна – от обработката на земята и засяването на семената, през създаването..

публикувано на 22.07.25 в 16:00

Температурите в Гърция ще достигнат 45°

Гръцките власти издадоха предупреждение за днес за температури до 45 градуса. Увеличиха броя на дежурните болници. От 40 градуса вчера днес се очакват 45 градуса на много места в страната. Дори през нощта температурите не се очаква да спаднат под 30 градуса. Гражданска защита изпраща съобщение по мобилните телефони на туристите за риск от високите..

публикувано на 22.07.25 в 14:00

До 2000 лева на ден може да изкара опитен събирач на трюфели в Родопите

До 2000 лева дневно може да изкара опитен събирач на трюфели в Родопите, съобщи Емин Еминчауш от село Паничково, община Черноочене. Въпреки тежката суша, която тази година почти унищожи реколтата от традиционни гъби като манатарки и пачи крак, черният трюфел се среща в изобилие и е с много добро качество. Според Еминчауш, изкупната цена на черния..

публикувано на 22.07.25 в 11:58
Снимката е илюстративна

Два пожара в Смолянско, предизвикани от мълнии

Два пожара възникнаха днес на територията на Смолянска област, като по първоначална информация причината за тях са мълнии, паднали по време на гръмотевични бури. Това съобщи комисар Чавдар Кичуков, директор на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Смолян. „Към момента имаме два действащи пожара на територията на..

публикувано на 21.07.25 в 17:10

Безплатни изследвания за хепатит B и C в Кърджалийско

От днес в страната започва национална кампания за безплатни и анонимни изследвания за хепатит B и C, организирана от регионалните здравни инспекции. Тестването не изисква предварителна подготовка или хранителен режим. В Кърджалийска област инициативата стартира седмица по-рано и ще продължи до 28 юли – Световния ден за борба с хепатита. „Смятам, че е..

публикувано на 21.07.25 в 16:15