Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Димов: Няма засечени случаи на заразени със стрептококи тип А в Кърджалийско

Не може да се говори за епидемия и в Гърция, но все пак педиатърът препоръчва повишаване на родителското внимание

2
д-р Димитър Димов
Снимка: Личен архив

В България няма отчетени случаи на заразяване със стрептококи тип А, но все пак е необходимо хората да са внимателни и при температура, болки в гърлото и неразположение да се консултират с лекар, както и да се направят най-малкото кръвни изследвания, за да се назначи адекватна терапия. Това е съветът на педиатъра д-р Димитър Димов, който коментира за Радио Кърджали информация от последните дни за смъртни случаи на деца, заразени със стрептококова бактерия тип А в съседна Гърция.

Все пак и шест случая не са малко за Гърция, но и не е някаква драстична цифра, заради която да се говори за някаква епидемична ситуация. Възможно е това нещо, разбира се, да се увеличи във времето и съответно да се разнесе и към нас, предвид големия туристически поток,  който започна сега между нас и южната ни съседка. Стрептококите са един доста отвратителен микроб, който ние някак си позабравихме във времето. Те са били в миналото до антибиотичната епоха един много страшен микроб, който причинява много тежки заболявания, водещи до усложнение, често завършвали с летален изход, особено в детската възраст или с едно  хронично заболяване почти за цял живот“, коментира педиатърът.

Тъй като това не е вирус, а бактерия и се повлиява доста добре от антибиотиците, с появата им стрептококи за дълго време като че ли поизчезна, защото в България масово се употребяваше антибиотик при всяко заболяване безконтролно, обясни лекарят.

Трудно може да се препоръча превенция за тази зараза. Една възможност е да се избягват контакти с болни пациенти, например с температура, която е сред признаците на заболяването. Други симптоми са отпадналост, болки в гърлото, понякога кашлица. „За съжаление някой път първоначално нещата могат да изглеждат като една вирусна инфекция, тоест само с една температура и отпадналост. А пак повтарям, тук става въпрос за бактериална инфекция, а не за вирусна, когато се лекува съответно с антибиотик и за да не се стига до усложнения и фатални изходи, е хубаво при появата на такива симптоми от рода на отпадналост, на главоболие някакво, на болки в гърлото, съпроводени с температура, повръщане или нещо от този род, най-добре би било да се консултира от лекар пациентът и да се вземат кръвни изследвания, една кръвна картина поне, която ориентировъчно ще ни даде представа за вирусна инфекция ли се касае или за бактериална. И ако това е бактериална инфекция, има данни за бактериална инфекция, следва да се лекува с антибиотик. Когато се започне антибиотичното лечение съответно в рамките на два дни, ако имаме повлияване, то ще се довърши. Ако няма повлияване, ще мисли вече за корекция“, обясни д-р Димов.

На фона на случилото се в съседна Гърция, специалистът препоръча: „при една изява на температура хората по-сериозно да се отнесат към нещата и по възможно най-бързия начин да осъществят контакт с лекари и да си направят изследване, за да определят терапията, която ще се провежда, защото подлъгвайки се, че е някакво вирусно заболяване, ние може да изгубим два, три дни, които да се окажат после фатални“. Според него рискът за възрастните е по-малък, отколкото за малките деца, особено в най-ранна детска възраст, където рисковете от развитие на стрептококова пневмония и последици от нея е по-голям.  Ако диагностицирането на заболяването и лечението започнат навреме и се извършват както трябва, би трябвало да не останат никакви трайни последствия, допълни педиатърът.

В момента заболеваемостта при децата е в преходен момент на смяна на типичните зимни с летни болести. Заради по-хладната пролет тази година инфекциите на дихателните пътища продължиха малко необичайно дълго, посочи д-р Димов. Няма ги все още обаче и типичните за тази част от годината летни вируси.

Неотдавна в България имаше доста случаи на скарлатина, това е една детска шарка, която пак се предизвиква от стрептококова бактерия и имаше известни притеснения, защото както при всеки стрептокок,  той може да окаже същите тези негативни последици дори и с летален изход. Тази шарка, за разлика от всички други детски шарки, също е  бактериална инфекция, лекува се с антибиотици. При навременната диагностика и проведено лечение мисля, че нещата ще приключат съвсем нормално без проблеми“, каза д-р Димов. Според него към момента заболеваемостта от скарлатина е овладяна у нас. Случаите, които се появяват на различни места са по-скоро спорадични и не вървят като епидемия.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Все още има шанс за правителство

Все още има шанс за сформиране на редовно правителство, "преговорите все още не са свършили“. Очакването изрази социологът, анализатор и създател на социологическа агенция "Мяра“ Първан Симеонов в ефира на Радио Кърджали. Той обаче специално подчерта, че изразената надежда е към ранния следобед в понеделник. Политиците ни напоследък ни дадоха..

публикувано на 06.01.25 в 18:06

Патриарх Даниил: Има надежда, че казусът със старостилната църква ще се реши

Подкрепата за Българската православна църква от страна на президента, от правителството и от политически формации дава надежда, че ще се намери начин казусът с Българската православна старостилна църква да бъде решен, каза пред журналисти в Радомир Негово светейшество Българският патриарх Даниил. Важно е със своите действия държавата да не дава..

публикувано на 05.01.25 в 16:35

Без редовен кабинет и без бюджет посрещна България 2025г.

България влезе в новата 2025 г. без редовно правителство и без бюджет, с въпросителни около плащанията от държавната хазна, в решаваща година за приемането ни в еврозоната. С по-високи сметки за бита, с хляб на цена от 2 лв., и с прогноза за последващо поскъпване.  КЕВР одобри средно с 8,5% по-висока цена на тока за битовите абонати. С..

публикувано на 05.01.25 в 12:41

Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ достигна Антарктида

Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 вече е в Антарктида. Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време, съобщиха членове на екипажа. Корабът ще осигурява Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ в рамките на трета поредна полярна експедиция. Предстои транспортираната..

публикувано на 29.12.24 в 11:30

В много райони на Гърция се шофира само с вериги заради екстремното време

Само с вериги се пътува в много райони на Гърция. Днес екстремното време продължава. Проливни дъждове засегнаха голяма част от островите в Егейско море. Има наводнени пътища и прекъсване на трафика в рискови участъци, съобщават от полицията. Сняг вяли в южната област Атика, където е задължително движението с вериги. Има затворени пътища около..

публикувано на 28.12.24 в 13:25

Събраха близо 2,9 млн. лева след края на благотворителния спектакъл "Българската Коледа"

Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на Президента на Република България продължава. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", съобщават от..

публикувано на 26.12.24 в 12:40
Изглед към центъра на Атина, 24 декември 2024 г.

Дъжд и сняг за Коледа в Гърция

В Гърция на много места изискват вериги за автомобилите. Вали сняг и има заледени участъци. Гърция посрещна Коледа със сняг, ниски температури и дъжд. По високите части на страната са задължителни веригите, ако колата няма зимни гуми, предупреждават от Пътна полиция. Пътищата се почистват, но има и заледени участъци. Сняг заваля и на остров Крит. Дъжд..

публикувано на 25.12.24 в 14:00