Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горските служители се подготвят за лятото

Поставят аптечки за туристите в горите, работят за превенция на пожарите

4
Монтират горски аптечки по туристически обекти
Снимка: ЮЦДП-Смолян

Комплекти за първа помощ започват да поставят в гората служителите на Южноцентрално държавно предприятие – Смолян, по еко пътеки и натоварени туристически обекти, съобщи заместник-директорът инж. Асен Карабов. „Инициативата възникна по повод на инциденти, които в предишни години през туристическия сезон се случваха с хора навън, в гората, и нуждата от някаква по-адекватна помощ, която ние можем да предоставим. Затова решихме да идентифицираме най-посещаваните туристически обекти по горски стопанства и да поставим по тези маршрути такива аптечки, които да съдържат най-необходимите неща за превързване на рани“, обясни инж. Карабов. Той подчерта, че в аптечките няма да има лекарства, а само препарати за почистване на рани и превързочни материали. Те ще бъдат поставени на високи, недостъпни за деца места, но в същото време достатъчно видни, за да бъдат достигани от възрастни.

инж. Асен Карабов, зам.-директор на ЮЦДП-Смолян

В инициативата ще бъдат включени и ученици. Ще бъде използван поводът под формата на игри горски педагози "да им поговорят повече за гората, за дърветата, за животните, така че да ги приобщим към цялостната наша задача да се опазват горите и природата на България“, поясни зам.-директорът на ЮЦДП-Смолян.

В област Кърджали също ще бъдат поставени комплекти за първа помощ по най-известните маршрути, като Перперикон, Пещера Утробата,  по пътя за крепостта Моняк, Каменните гъби, Каменната сватба и др.

Горските служители се подготвят за предстоящия летен сезон, който е и пожароопасен. „Миналата година на територията на предприятието имаше 74 пожара, които засегнаха почти 17 000 декара гори. Това са доста големи числа. По-специално за Кърджалийска област мога да кажа, имахме 25 горски пожара и там бяха засегнати около 9 000 декара гора“, съобщи инж. Карабов. Той припомни най-сериозният пожар, който вилня в областта повече от две седмици, този при границата с Гърция в защитената местност Гюмюрджински снежник.  „Там ангажирахме над 500 човека в гасене на пожари. Две седмици почти го гасихме този пожар. Не говоря само за нашите служители, говоря за пожарникари, за доброволци. Много хора се включиха, много ресурс се изразходва. Беше си страшно, припомни си зам.-директорът.

Работата по превенция не е прекъсвала. Предприятието разполага с 32 специализирани противопожарни автомобила, подготвени за действие в такива случаи. „Както знаем, всеки голям пожар в началото е един малък пожар, който с кофа вода може да се угаси. И точно такова е предназначението на тези автомобилчета – да реагират много бързо и да хванат пожара, когато е още малък, не се е разраснал и няколко човека могат да го ограничат или дори да го спрат“, поясни горският шеф.

Оборудват се 121 противопожарни депа, в които има инструменти за гасене на огън, ако се наложи. Там, където има опасност от възникване и разпространение на пожар в горите, се правят минерализовани ивици.

Не бих казал, че има умишлени пожари. Имаме съмнение за единични такива. Повечето пожари възникват и се прехвърлят от земеделски територии при горене на остатъци в земеделски площи. Една част възникват от гръмотевици и много малка част от хора, които са оставили огън без наблюдение или не са предвидили сложността на ситуацията“, коментира инж. Карабов.

Той подчерта, че помощта на доброволците при пожар в гората е абсолютно необходима. „В нашата, Родопската област – Смолян и Кърджали, смело мога да твърдя, че хората проявяват такава загриженост за гората и винаги се включват в гасене на пожари. Много разчитаме на тях“, каза инж. Карабов и допълни, че предприятието е издало книжка – „С огъня шега не бива“, предназначена за деца. „Но тези деца след години ще бъдат възрастни хора. И ние се стремим да ги възпитаме в такъв дух да се опазват горите“, категоричен беше заместник-директорът на ЮЦДП - Смолян.

инж. Веселин Райчев, директор на ДГП-Момчилград

Комплекти за първа помощ ще бъдат поставени по натоварени туристически обекти – исторически места и природни забележителности, като в района на Момчилград такива са крепостта Устра, Татул, местността Дамбалъ, в която се събират доста хора, каза за Радио Кърджали директорът на Държавно горско стопанство - Момчилград инж. Веселин Райчев. Горските аптечки, които ще са от типа на автомобилните, ще бъдат поставени на поне десет туристически обекта. Обмисля се как да бъдат запазени от атмосферните влияния.

В ДГС в Момчилград вече се подготвят и за летния сезон, който е пожароопасен. Инж. Райчев изрази надежда тази година да няма сериозни пожари, въпреки че дъждовната пролет спомогна за избуяването на тревите, които когато изсъхнат в летните жеги стават предпоставка за възникване на огън в гората.

Повече по темата чуйте в прикачените звукови файлове.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимката е илюстративна

Оценката за дисциплина – от категорично „да“ до твърдо „не“

Темата за въвеждането на оценка за дисциплина се оказа голяма колкото света и противоречива почти още толкова. Това доказва мащабите на значимостта ѝ. Дискусията тепърва започва, убедени са представители на всички гледни точки.

публикувано на 22.01.25 в 13:16

Радост Николаева: "Направи ли ви впечатление, че в новия кабинет има само една жена министър?"

“Израз на недоумение и разочарование изпитах от факта, че в избраното на 17 януари правителство има само една жена министър, тъй като с този факт реално България се оказва на върха на неприятна класация в Европейския съюз, където ще делим 2-о място с Чехия. Там има само една жена министър на отбраната, също равностойна число и като следваме..

публикувано на 21.01.25 в 11:38

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30