Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Момчилград прави достъпна за туристи гора на 30 милиона години

Община Момчилград направи по-лесно достъпна за туристи Вкаменената гора, която е на 30 милиона години, като изгради екопътека, преминаваща по едни от най-атрактивните туристически забележителности в района. Финансирането на проекта, изготвен от общината, беше осигурено от Местна инициативна група "Момчилград-Крумовград” по Програмата за развитие на селските райони.

Екопътеката започва от съществуваща беседка в намиращия се край село Равен резерват "Боровец". Той е известен на природолюбителите, като място с над 100-годишни дървета черен бор, зимен дъб, благун, както и интересни екземпляри бял бор. По целия маршрут са поставени указателни табели и кошчета, изградени са дървени парапети, мостове и пейки. Екопътеката води до Вкаменената гора. Тя е уникална, защото е единствената в света, в която дърветата продължават да стоят изправени. Най-голямата вкаменелост е с диаметър около 4 метра и височина метър. Вкаменената гора заема площ около 75 акра и е изключително живописна. Според една от теориите вкаменелостите са се образували в резултат на вулканична активност. Предполага се, че дърветата са част от съществувала преди 30 милиона години гора, която се е намирала на брега на древно море. При вулканично изригване високата температура овъглила дърветата, а през обгорените дънери преминала вода, която носела със себе си кремъчно вещество. То запълнило кухините и в резултат се получили каменните дървета.


От вкаменената гора екопътеката продължава към древната астрономическа обсерватория Харман кая, известна още като българският Стоун хендж. Край древното светилище е съществувал древен тракийски град, който според археолози е най-големият в Родопите. Освен мегалитния комплекс в района могат да се видят древни скални изсичания, пещери, както и скали с причудливи форми.


Туристическият маршрут завършва до религиозния комплекс Елмалъ баба текке. Той е отворен за посещения на туристи. В комплекса може да се разгледа джамия, към която има библиотека. Самият религиозен комплекс е разделен на две части. В по-голямата има няколко гроба на духовни водачи. Според легендата в по-малката част на теккето са погребани ръцете и очите на Фатима - дъщеря на пророка Мохамед.

От Елмалъ баба текке туристите ще могат да се върнат към началната точка на маршрута с велосипеди, осигурени от община Момчилград.



По публикацията работи: Божидар Чолаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Димитър Митрев, управител на

Димитър Митрев: Слаб е интересът към базите на „Ученически отдих и спорт“

През последните години намалява интересът към ползването на базите на „Ученически отдих и спорт“. Организацията, която е под юрисдикцията на МОН, в област Кърджали предлага 22 морски и 9 планински бази. Причините за слабия интерес според управителя на дружеството Димитър Митрев са - от една страна намаляващия  брой ученици в..

публикувано на 16.07.25 в 17:19

По-чувствително поскъпват кашкавалът, сиренето и пилешкото

Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата.  Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните..

публикувано на 14.07.25 в 15:40

Протестът на горските служители приключи, пуснаха от ареста вицепрезидента на КНСБ

  Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..

публикувано на 14.07.25 в 15:00

Нов фонтан ще краси парк „Нилюфер“ в Ардино

Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан извърши оглед на строителните дейности по изграждането на новия фонтан в парк „Нилюфер“. Заедно с него бе и неговият заместник Неджми Мюмюнходжов. Новото съоръжение ще допринесе за осъвременяването на парковата среда, като включва иновативни технологични решения и елементи на дигитализация. „Работим..

публикувано на 14.07.25 в 10:50

Ансамбъл „Орфей” е на финал на Международния фолклорен фестивал в Прищина

Представителният танцов ансамбъл "Орфей" при Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова, се класира на финала на Международния фолклорен фестивал „Новороден” в Прищина, Косово. Кърджалийските танцьори ще се надиграват с още 10 ансамбъла за призови места. В този празник на фолклорното танцово изкуство..

публикувано на 11.07.25 в 13:03

Модернизират кабинета на Школата по етнография в ОДК

Общински детски комплекс в Кърджали получи добра новина  - а тя е, че са спечелили проект, с който ще могат да обновят кабинета на Школата по етнография и краезнание с ръководител Нели Карабашева.  Проектът е наименуван „Магията на традициите“ и е на стойност 19 977 лв. „ От класирани 48 проекта на центрове за подкрепа за личностно..

публикувано на 10.07.25 в 12:35

Тахов заминава в Будапеща за среща със земеделските министри на 4 държави

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия...

публикувано на 09.07.25 в 09:20