Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Момчилград прави достъпна за туристи гора на 30 милиона години

Община Момчилград направи по-лесно достъпна за туристи Вкаменената гора, която е на 30 милиона години, като изгради екопътека, преминаваща по едни от най-атрактивните туристически забележителности в района. Финансирането на проекта, изготвен от общината, беше осигурено от Местна инициативна група "Момчилград-Крумовград” по Програмата за развитие на селските райони.

Екопътеката започва от съществуваща беседка в намиращия се край село Равен резерват "Боровец". Той е известен на природолюбителите, като място с над 100-годишни дървета черен бор, зимен дъб, благун, както и интересни екземпляри бял бор. По целия маршрут са поставени указателни табели и кошчета, изградени са дървени парапети, мостове и пейки. Екопътеката води до Вкаменената гора. Тя е уникална, защото е единствената в света, в която дърветата продължават да стоят изправени. Най-голямата вкаменелост е с диаметър около 4 метра и височина метър. Вкаменената гора заема площ около 75 акра и е изключително живописна. Според една от теориите вкаменелостите са се образували в резултат на вулканична активност. Предполага се, че дърветата са част от съществувала преди 30 милиона години гора, която се е намирала на брега на древно море. При вулканично изригване високата температура овъглила дърветата, а през обгорените дънери преминала вода, която носела със себе си кремъчно вещество. То запълнило кухините и в резултат се получили каменните дървета.


От вкаменената гора екопътеката продължава към древната астрономическа обсерватория Харман кая, известна още като българският Стоун хендж. Край древното светилище е съществувал древен тракийски град, който според археолози е най-големият в Родопите. Освен мегалитния комплекс в района могат да се видят древни скални изсичания, пещери, както и скали с причудливи форми.


Туристическият маршрут завършва до религиозния комплекс Елмалъ баба текке. Той е отворен за посещения на туристи. В комплекса може да се разгледа джамия, към която има библиотека. Самият религиозен комплекс е разделен на две части. В по-голямата има няколко гроба на духовни водачи. Според легендата в по-малката част на теккето са погребани ръцете и очите на Фатима - дъщеря на пророка Мохамед.

От Елмалъ баба текке туристите ще могат да се върнат към началната точка на маршрута с велосипеди, осигурени от община Момчилград.



По публикацията работи: Божидар Чолаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Поредица от инициативи за Деня на Европа организират от ОИЦ-Кърджали

„Дни на Европа в Кърджали”ще се проведат в Кърджали по повод 9 май – Деня на Европа.  Техен инициатор е Областният информационен център, съобщи през журналисти неговият ръководител Мариана Димова. На 8 май ще бъдат засадени 10 броя дръвчета в двора на Професионална гимназия по селско и горско стопанство, чийто сграден фонд е обновен с..

публикувано на 07.05.25 в 16:58

Организират среща в памет на загиналия преди 20 години алпинист Христо Христов

Клубът по алпинизъм в Смолян организира планинарска среща в памет на загиналия преди 20 години на връх Еверест Христо Христов. Христов е роден на 20 октомври, 1977г. в Смолян. На 12 октомври 2003 г. Никола Леваков и Христо Христов изкачват изключително трудния връх “Талай Сагар” (6904 м.), като трасират първия български премиерен..

публикувано на 07.05.25 в 15:01

Разкриха кражба на 100 лв. от кола

Полицията разкри кражба на 100 лв. от кола. Автомобилът е бил паркиран в центъра на Кърджали в неделния ден, когато парите изчезнали.  Собственикът е подал жалба. При проведените издирвателни действия е установен и задържан извършителят, който е жител на Кърджали, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР. Оттам уточниха, в полицейското управление се..

публикувано на 05.05.25 в 10:52

Ученички от Хасково спечелиха първи места на Национален конкурс по приложно изкуство

Четири участнички и четири награди за школата по етнография, история и народно приложно изкуство при ОП „Младежки център“, Хасково. Успехите са от Националния конкурс по народно приложно изкуство „Лазарка, мома гиздава“. Конкурсът се провежда всяка година по повод Великден и има за цел да се задълбочат и развият познанията на участниците за..

публикувано на 04.05.25 в 10:45

Депутати отбелязаха с декларации 100-те дни на правителството

С декларации от парламентарната трибуна, посветени на първите 100 дни на правителството, започна работата на парламента. Тома Биков от ГЕРБ-СДС заяви, че препотвърждават ангажимента си да съдействат за излизане от политическата криза и утвърждаване на цивилизационния избор на страната:  "В този контекст парламентарната група на ГЕРБ-СДС оценява като..

публикувано на 30.04.25 в 14:22

България е с най-висок дял в ЕС на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване

През 2024 г. 93,3 милиона души в ЕС (21,0% от населението) са били изложени на риск от бедност или социално изключване, което означава, че са живели в домакинства, изпитващи поне 1 от 3 риска от бедност и социално изключване: риск от бедност, тежки материални и социални лишения и живот в домакинство с много нисък интензитет на труд, показват данни на..

публикувано на 30.04.25 в 14:09

Най-много ваксини се поставят срещу грип, тетанус и дифтерия

Близо 8.5 милиона са регистрираните документи за поставени ваксини в Националната здравноинформационна система (НЗИС) за 4 години. Това сочат данни, предоставени от "Информационно обслужване". Данните показват, че най-много са поставените имунизации срещу сезонен грип, тетанус и дифтерия.  Потребителите могат да видят поставените им ваксини, както и..

публикувано на 30.04.25 в 13:37