Двуроги пчелици населиха двора на Регионалния исторически музей в Кърджали. Цяла пролет те радват посетителите и колектива на музея. И не, не жилят. Защото двурогите пчелици не са насекоми, а рядък и защитен вид дива орхидея, който е разпространен в крайните погранични райони на страната ни - като Ивайловград и Странджа, но не е характерен за Кърджали.
"Как се появиха? Нямаме обяснение. Сами си дойдоха при нас", казва уредникът в отдел "Природа" Лидия Кирилова. Преди три години се е появила първата орхидея, сега вече са трийсетина коренчета, пръснати в целия двор, който е тип "английски" - дървета и поляни. Сега вече са прецъфтели и не са толкова атрактивни, но пролетта са привличали погледите на посетителите, въпреки дребните си цветчета.
"Много интересен вид. Характерно е, че имат визията на женска пчеличка, която привлича мъжките екземпляри. Така става опрашването. Но най-интересното е, че излъчват феромони, които привличат допълнително мъжките", обясни Лидия Кирилова.
Тя припомни, че на територията на Източните Родопи се срещат около 34 вида диви орхидеи. Нашите се различават от екзотичните тропически орхидеи, които имат въздушни корени и виреят по корите на дърветата. Дивите български орхидеи растат в пръстта, по поляните и ливадите на най-южните погранични райони. "Струва ми се, че напоследък със затоплянето на климата северната граница на техния ареал на разпространение се разширява и може би това е причината те да се появят в двора на музея", коментира Лидия Кирилова.
Една голяма част от дивите орхидеи са редки видове и са защитени от от закона за биоразнообразието. Такава е и двурогата пчелица, която се е "настанила" в двора на музея в Кърджали. А в него се срещат и други интересни видове, като тризъбестият салеп, който се е появил незнайно откъде тази година. Или като родопския силивряк, който успешно се развива, след като е пренесен от района на Дяволския мост преди години.
"От 30-на години имаме устроен ботанически кът в Музея. Той е дело още на Стефана Василева и Стела Тодорова, предишния уредник в отдел "Природа". През годините сме имали много различни редки и защитени видове в този кът, но се оказа, че не всички от тях могат да се адаптират, една част изчезват", припомни Лидия Кирилова. Така, въпреки грижите, не са оцелели пренесените провански салеп, който е критично застрашен вид и има само две-три находища в района, както и пеперудоцветен салеп. Във времето устоява и оцелява родопското лале, което е пренесено в къта от вече изчезнало находище край яз. "Студен кладенец". То също е критично застрашен вид, от който сега има регистрирано само едно находище над Асеновград. Тази година в двора на музея обаче са цъфнали две от луковичките в ботаническия кът.
Повече може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева с Лидия Кирилова, уредник в отдел "Природа" в РИМ-Кърджали.
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..
Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478