Над 800 участници в рамките на два дни се качиха на сцената на Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в Лозен. Проливният дъжд изсипал се в съботния ден не успя да откаже съставите да дойдат и да вземат участие. Имаше участници от Добричко, Силистренско, Бургаско, Сливенско, Старозагорско, Пловдивксо, Смолянско и други региони на страната.
Димитър Сиваков е гайдар и ръководител на група за автентичен фолклор „Дядо, баба и внуче“ от с. Малево, общ. Чепеларе. Те представиха песни от родопската фолклора област. Тази година посетиха фестивала след дългогодишно прекъсване. Димитър е участвал на „Кехлибарен грозд“ и с фолклорната група от с. Хвойна, на която също е ръководител.
„Представихме се добре. Изпяхме родопска китка със съпровод на гайда. Един много харесван и търсен музикален инструмент последните години, разказва гайдаря Димитър Сиваков.
91-годишната баба Невена от свиленградското село Райкова могила беше най-възрастния участник в дванадесетия фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“. Тъжно ѝ е, че младите не искат да пеят народната песен.
„Не знам защо младите не искат да пеят Аз сън най-старата в селото и пак ходя с колежките да пея. Обиколила съм цяла Южна България, Западна България, по морето съм ходила, къде по участия на фестивали, къде с ей, така… много съм пътувала като млада“, разказва възрастната жена.
Седемгодишната Мария Христова от свиленградското село Младиново, пък беше сред най – малките участници на фестивала. Тя запява народната песен благодарение на майка си Магда Георгиева-Христова, която е народна певица и вокален педагог.
„Ходила съм на много фестивали - в Стара Загора, Сладун. Някои песни уча с мама“, разказва малката Мария.
Вторият ден фестивала „Кехлибарен грозд“ се проведе в сградата на читалището в съседното село Малко градище, поради очакваната прогноза за лошо време, която не се сбъдна.
Във фолклорния фестивал „Кехлибарен грозд“ участваха групи и изпълнители, които и миналата година, а и поминалата са участвали. Такива бяха тракийски хор „Яни Попов“ от Ивайловград, които спечелиха Първа награда, Златен медал и парична премия в категорията Певчески групи и Народни хорове, а Тодор Чолаков, който е част от тракийски хор „Яни Попов“ участва с индивидуално изпълнение и журито му присъди Втора награда и Сребърен.
Впечатление направиха със своята масовост и добро изпълнение детска група „Хорце“ при НЧ „Заря – 1957“ с. Минерални бани, за което им беше присъдено Втора награда и Сребърен медал в категория Танцови състави и клубове – 1-ва възрастова група.
За втора поредна година Специалната награда на Българското национално радио и Радио Кърджали – Златна статуетка и студиен запис, се присъжда на вокално трио "Незабравка" с ръководител Виолета Карапеева, при НЧ„Просвета-1870” - Свиленград. Миналата година също триото също беше отличено с тази награда. Самата ръководителка участва в триото с двете си ученички Натали Грозева и Никол Узунова, които пеят от малки при нея.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..
Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478