Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дъжд и слънце беляза дванадесетия фолклорен фестивал "Кехлибарен грозд"

5
Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Радио Кърджали

Над 800 участници в рамките на два дни се качиха на сцената на Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в Лозен. Проливният дъжд изсипал се в съботния ден не успя да откаже съставите да дойдат и да вземат участие. Имаше участници от Добричко, Силистренско, Бургаско, Сливенско, Старозагорско, Пловдивксо, Смолянско и други региони на страната.

Димитър Сиваков е гайдар и ръководител на група за автентичен фолклор „Дядо, баба и внуче“ от с. Малево, общ. Чепеларе.  Те представиха песни от родопската фолклора област. Тази година посетиха фестивала след дългогодишно прекъсване. Димитър е участвал на „Кехлибарен грозд“ и с фолклорната група от с. Хвойна, на която също е ръководител.

„Представихме се добре. Изпяхме родопска китка със съпровод на гайда. Един много харесван и търсен музикален инструмент последните години, разказва гайдаря Димитър Сиваков.  

91-годишната баба Невена от свиленградското село Райкова могила беше най-възрастния участник в дванадесетия фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“. Тъжно ѝ е, че младите не искат да пеят народната песен.

„Не знам защо младите не искат да пеят Аз сън най-старата в селото и пак ходя с колежките да пея. Обиколила съм цяла Южна България, Западна България, по морето съм ходила, къде по участия на фестивали, къде с ей, така… много съм пътувала като млада“, разказва възрастната жена.

Седемгодишната Мария Христова от свиленградското село Младиново, пък беше сред най – малките участници на фестивала. Тя запява народната песен благодарение на майка си Магда Георгиева-Христова, която е народна певица и вокален педагог.

„Ходила съм на много фестивали - в Стара Загора, Сладун. Някои песни уча с мама“, разказва малката Мария.

Вторият ден фестивала „Кехлибарен грозд“ се проведе в сградата на читалището в съседното село Малко градище, поради очакваната прогноза за лошо време, която не се сбъдна.

Във фолклорния фестивал „Кехлибарен грозд“ участваха групи и изпълнители, които и миналата година, а и поминалата са участвали. Такива бяха тракийски хор „Яни Попов“ от Ивайловград, които  спечелиха Първа награда, Златен медал и парична премия в категорията Певчески групи и Народни хорове, а Тодор Чолаков, който е част от тракийски хор „Яни Попов“ участва с индивидуално изпълнение и журито му присъди Втора награда и Сребърен.

Впечатление направиха със своята масовост и добро изпълнение детска група „Хорце“ при НЧ „Заря – 1957“ с. Минерални бани, за което им беше присъдено Втора награда и Сребърен медал в категория Танцови състави и клубове – 1-ва възрастова група.

За втора поредна година Специалната награда на Българското национално радио и Радио Кърджали – Златна статуетка и студиен запис, се присъжда на вокално трио "Незабравка" с ръководител Виолета Карапеева, при НЧ„Просвета-1870” - Свиленград. Миналата година също триото също беше отличено с тази награда. Самата ръководителка участва в триото с двете си ученички Натали Грозева и Никол Узунова, които пеят от малки при нея.

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram

По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимката е илюстративна

Кметът на Перперек: В махала Дар дере не плащат такса смет затова тънат в боклуци

Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..

публикувано на 08.04.25 в 00:10

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер.  А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..

публикувано на 06.04.25 в 17:52

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04