Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Кючуков: Еднодневните маршрути привличат все по-често туристите

Снимка: Георги Кючуков, фейсбук архив

Днес настъпва астрономическото лято, а с него и летните туристически маршрути. В ефира на Радио Кърджали разговаряме с екскурзовода Георги Кючуков за дестинациите, които привличат туристите в Кърджалийско. 
Засилен е интересът от страна на туристите към Перперикон. На скалния град туристическия сезон не е спирал през цялата година, казва Георги Кючюков:

"Лятото дойде малко късно, но туристическия сезон не е спирал. Тази година и зимата беше, съвсем спокойно можем да го кажем, активен туристически сезон. Не толкова колкото пролетта, лятото и есента, но все пак доста повече хора посетиха околностите на Кърджали през изминалия зимен сезон, отколкото са правили това в предишните. Летния сезон е предварително заявен - до края на август, така че, очаква ни един доста интензивен, активен туристически сезон.

Георги Кючуков казва, че освен Перперикон, хората все по-често предпочитат да разнообразяват с различни еднодневни маршрути в Източните Родопи: 

"Знаем, че тук има много места, които събуждат вниманието на туристите, които решат да почиват в нашата планина. А пък от известно време доста групи се отправят като еднодневни маршрути и в съседна Северна Гърция", каза Георги Кючуков и добави, че вече са оформили 3 лъча към Северна Гърция: 

"Единият се отправя към Авдира, което е родното място на древногръцкия философ Демокрит, като в съчетание гледаме и манастира, който се намира в езерото-резерват Вистонида "Агиос Николаос", прекрасният музей в Авдира и античния град. Другият маршрут, който промотираме за гостите на Кърджали ни отправя към Макри с разследване на циклопската пещера и Александрупулис с музея на Тракия и всичките красоти, които той може да предложи, и един друг маршрут, който е самостоятелен лъч до Димотика - столица на три империи, Софри - център на коприната в Северна Гърция."

С Георги Кючуков говорихме и за сигнала, който постъпи в редакцията на Радио Кърджали от наш слушател, който ни изпрати снимки на които се вижда Перперикон, потънал в отпадъци: 

"Темата стана особено чувствителна, когато известната българска режисьорка Зорница София в дните по Великден сама отдели четири часа организира сметосъбиране. Успя да събере около 10-11 чувала с боклуци, които за съжаление ги има на Перперикон. С екскурзоводите, които обучаваме сме си нарочили денят 27 юни да почистим Перперикон, като сме помолили за съдействие Община Кърджали да отдели малко техника, защото тревата, която е избуяла на пътеките, трябва да бъде окосена и след това събрана. За съжаление сигнала, който е дал вашия слушател е основателен. Перперикон не трябва да изглежда по този начин." 
Героги Кючуков се надява, че когато Информационно-посетителският център започне да работи, това ще бъде онова звено, което вече ще гарантира друга визия за Перперикон: 
"Това е най-посещаваният обект в България в областта на културно-историческия туризъм и заслужава да бъде показван с цялото му величие. Тези сигнали на хората трябва само да събуждат институциите и всички нас, че културно-историческото наследство ни е дадено, за да го опазваме и показваме, както трябва и може би вашият въпрос, свързан със сигнала на този човек, пак казвам е напълно основателен и поуките трябва да ги има, за да може такива сигнали да не се случват." 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Тимур Бобровски

Д-р Тимур Бобровски: Това, което видях на Перперикон, е колосална работа, завиждам бяло

Д-р Тимур Бобровски е украински учен, историк, археолог, спелеолог, специалист по скални образувания. Наричат го още пеещият археолог, заради таланта му да пее и свири на китара. Друг любопитен факт от биографията му е, че това е втората война, която преживява. Има зад себе си и афганската война на Съветския съюз през 80-те години на миналия..

публикувано на 09.09.25 в 12:45

Местни традиции оживяват на Малка Богородица

На 8 септември Православната църква чества Рождество на Пресвета Богородица , известно в народната традиция като Малка Богородица . Това е денят, в който вярващите почитат раждането на Дева Мария – майката на Иисус Христос. В народните представи Малка Богородица е продължение на Голяма Богородица (15 август), но с по-личен, женски характер...

публикувано на 08.09.25 в 09:45
Александър Туник

Александър Туник: "Игра на котки" разказва за самотата в цветния свят

На 16 септември от 19 часа театърът в Кърджали открива новия творчески сезон с премиера на пиесата "Игра на котки" на унгарския драматург Ищван Йоркен. Постановката е дело на Александър Туник, който тази година се дипломира в НАТФИЗ, в класа по режисура за драматичен театър на проф. Пламен Марков. "Игра на котки" е дипломната работа на младия..

публикувано на 05.09.25 в 12:02

Алиансът за права и свободи ще обсъжда мотивите за вот на недоверие

Обсъждане на мотивите, с които ще се иска вот на недоверие срещу правителството, предстои в Алианса за права и свободи . Това съобщи пред Радио Кърджали депутатът Павлин Кръстев . „Все още не сме го обсъждали като официална тема, защото не разполагаме с пълния текст на мотивите, които вносителите подготвят. Разбира се, ще ги разгледаме и, ако..

публикувано на 05.09.25 в 11:27

Маргарита Демирева: Откриваме учебната година с 1594 ученици

Със 185 първокласници и общо 1594 ученици ще открият в СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали новата учебна година. В 1-ви и в 5-ти клас има по една паралелка повече, като общият им брой е 62-ве. „ Готови сме за старта на новата учебна година. Направени са освежителни ремонти в училището. Очакваме тя да е добра и успешна.“, каза..

публикувано на 03.09.25 в 17:06

Отбелязват Международния ден на лешоядите на 6 септември в Маджарово

За осма поредна година Фондация „По-диви Родопи“, съвместно с Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ ще отбележат  Международния ден на лешоядите. Събитието е планирано за 6-сти септември в град Маждарово.  Празникът ще събере семейства, приятели и любители на дивата природа за цял ден, изпълнен с игри, изкуство, театър,..

публикувано на 03.09.25 в 16:53

Започват безплатни прегледи за диабет, сърдечни и белодробни болести в Кърджали

В област Кърджали започна кампания с безплатни скринингови прегледи за някои от най-разпространените хронични незаразни заболявания – диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови заболявания и рак на маточната шийка. Прегледите се извършват без направление и са достъпни както за здравноосигурени, така и за неосигурени лица. Това съобщи Росица..

публикувано на 29.08.25 в 10:25