Случващото се в Русия е нов център на нестабилност, посочи президентът Румен Радев при участието си в Европейския форум "Вахау" в Австрия.
"Според последните новини силите на частната военна компания "Вагнер" напредват бързо към Москва, без да срещат съпротива. Това е ново предизвикателство към нас, ако политическата ситуация в Русия се влоши, отново трябва да помислим, какво ще се случи с хилядите ядрени бойни глави, както и с химическите оръжия, с които разполага Русия", посочи Радев и допълни:
"В момента имаме нов източник и център на нестабилност и трябва да бъдем много внимателни. Надявам се, че европейските институции, НАТО, както и всички ние не само да наблюдаваме, а да обединим усилията си, да предприемем всички мерки, за да защитим страните си и да гарантираме сигурността си в бъдеще".
По темата за ветото на Австрия срещу присъединяването на България в Шенген, Радев коментира, че разбира, че въпросът е чувствителен за Виена:
"Не съм дошъл да лобирам по тази тема. Каквото й да решите ние ще продължим да охраняваме външната европейска граница по най-добрия начин, по който можем - като мобилизираме нашите човешки и финансови ресурси, защото това е наше европейско задължение. България и Румъния извън Шенген няма да направи системата по-силна. Напротив, можем да реформираме Шенген ефективно само, ако в нея бъдат включени и държавите на първа линия".
Сто години чества Осново училище "Васил Левски" в Кърджали. Създадено е през 1924 г. за децата на бежанци от Беломорска Тракия и до 1940 г. е само начално. Първата учителка е Надежда Гъркова Дацова, а първият директор е Иван Дончев. След това става прогимназия и събира деца от селата Гледка, Глухар, Опълченци, Айрово, Веселчани , съобщи настоящият..
Правителството предлага пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да се индексират с 5 процента от 1 юли. Така няма да се приложи законовият текст от Кодекса за социалното осигуряване за осъвременяване по Швейцарското правило. 5-те процента ръст са нова формула, която е сбор от 20% от нарастването на осигурителния доход и 80% от инфлацията за..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..
Премиерът Росен Желязков ще участва във втората извънредна среща за Украйна, чийто домакин е френският президент Еманюел Микрон, съобщиха дипломатически източници от Брюксел. България получи покана от Елисейския дворец за участие в срещата, която ще се състои по-късно днес. Премиерът Желязков ще участва чрез видеоконферентна връзка. На срещата са..
В сряда времето в източната половина от страната ще остане облачно с валежи от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд и сняг. Около обяд от север валежите ще започнат да спират, но в Югоизточна България все още на много места ще продължи да вали сняг. Над западната половина от страната облачността ще се разкъсва и намалява. Ще духа умерен, в..
"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още в началото на войната в Украйна, е да не се допуска въвличането на България в нея. Днес на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност този въпрос е още по-актуален. Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма",..
Предложение за създаване на звено Общинска полиция в община Кърджали са отправили от регионалната структура на "Продължаваме промяната" към кмета Ерол Мюмюн. Това съобщи в ефира на Радио Кърджали секретарят на областната организация на партията Джевдет Мустафа: "Основна функция натова звено може да бъдат опазването на обществения ред, опазването на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478