Първият том на Енциклопедия „Тракия“ вече е факт. В обем от 576 страници той представя обобщена информация за българското национално движение в Тракия от епохата на Възраждането до наши дни. Изданието е отпечатано и на английски език. Това съобщи за Радио Кърджали доц. д-р Ваня Стоянова от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките и научен секретар на Тракийския научен институт към Съюза на тракийските дружества в България. Тя ще бъде в Кърджали тази събота, 1 юли, от 13 ч. в Дома на културата заедно с колеги от авторския екип, за да представи изданието.
„Енциклопедия „Тракия“ е замислена като научно-справочно издание, което в синтезиран вид да събере осмисли и представи огромната информация за Тракия и тракийските българи, натрупана в архиви, мемоари, монографии, статии, научни проекти и прочие изследвания. Тази идея възникна още през 2006 година, мина през различни етапи, през които се променяше обхватът на нейното съдържание, за да се стигне до днешния том Първи, който е началото на една тематична енциклопедична поредица“, съобщи доц. Стоянова.
Тематичният подход към разработването на отделните томове, който редколегията и авторите са избрали, позволява да се открои българският народностен елемент в Тракия, да се представят процеси, събития, организации и личности, свързани с тракийските българи. Отделено е внимание и на малоазийските българи, които през 1914 година се установяват първо в Тракия. Огромната част от тях остават в нея за постоянно.
„За написването на този том бяха привлечени авторитетни изследователи, които години наред работят в тази област. На първо място проф. дин Светлозар Елдъров“, подчерта доц. д-р Ваня Стоянова. Сред авторите са също проф. Боряна Божашка, акад. Стоян Райчевски, известен изследовател на националния въпрос и на тракийските българи, д-р Ваня Иванова, политолог и историк, д-р Мария Левкова, д-р Кръстю Йорданов, историци от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките. Отделни материали са написани от доц. Георги Митринов, който също е член на Тракийския научен институт и работи в Института за български език при БАН, д-р Стефан Шивачев, Иванка Мечева, Василка Ташкова. „Съдействие за написването оказаха и местните ръководители на дружества на Съюза на тракийските дружества в България, като предоставиха информация и факти за историята на своите организации“, уточни доц. Стоянова.
По-малко от година отнема подреждането на събраните материали и самото издаване на тома. Към момента не може да се каже колко ще бъдат общо, но е ясно вече, че вторият том ще бъде посветен на културните процеси в Тракия, на традиционната и модерна култура на тракийското културно-историческо наследство.
Енциклопедията е предназначена за широка аудитория. Естествено, очакванията са най-голям интерес към нея да проявят наследниците на тракийските бежанци. „Но и не само те. Вярваме, че ще бъде интересна за преподаватели и изследователи, студенти, ученици, както и за всички любознателни читатели. Надяваме се да се заинтересуват също така институции, политици и държавници, за които историята и съдбата на тракийските бежанци и техните наследници не е безразлична“, подчерта доц. Стоянова. „Разработваме и електронен вариант, защото си даваме сметка, че съвременните поколения ползват основно нетрадиционните, дигиталните библиотеки и сайтове, които са бързо достижими, веднага, за всеки, от която и да е точка на света“, допълни тя.
Все още не е наличен платен тираж, но се събират средства за преиздаване. В момента първият том се разпространява сред институции, библиотеки и организации.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..
Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..
Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..
Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..
" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението. Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..
Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..
Шестнадесет са номинираните за приза "Спортист на годината" за 2024-а, който Община Кърджали връчва ежегодно на изявени и доказали се спортисти, казаза Радио Кърджали заместник-кметът Веселина Тихомирова. Предложенията са от 11 клуба - по 10 вида спорт. Те са разпределени в две категории - „мъже и жени“ и „юноши и девойки“...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478