Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Ваня Стоянова: Енциклопедия „Тракия“ е за широка аудитория, подготвя се и електронен вариант

доц. д-р Ваня Стоянова
Снимка: Официална страница на СТДБ

Първият том на Енциклопедия „Тракия“ вече е факт. В обем от 576 страници той представя обобщена информация за българското национално движение в Тракия от епохата на Възраждането до наши дни. Изданието е отпечатано и на английски език. Това съобщи за Радио Кърджали доц. д-р Ваня Стоянова от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките и научен секретар на Тракийския научен институт към Съюза на тракийските дружества в България. Тя ще бъде в Кърджали тази събота, 1 юли, от 13 ч. в Дома на културата заедно с колеги от авторския екип, за да представи изданието.

Енциклопедия „Тракия“ е замислена като научно-справочно издание, което в синтезиран вид да събере осмисли и представи огромната информация за Тракия и тракийските българи, натрупана в архиви, мемоари, монографии, статии, научни проекти и прочие изследвания. Тази идея възникна още през 2006 година, мина през различни етапи, през които се променяше обхватът на нейното съдържание, за да се стигне до днешния том Първи, който е началото на една тематична енциклопедична поредица“, съобщи доц. Стоянова.

Тематичният подход към разработването на отделните томове, който редколегията и авторите са избрали, позволява да се открои българският народностен елемент в Тракия, да се представят процеси, събития, организации и личности, свързани с тракийските българи. Отделено е внимание и на малоазийските българи, които през 1914 година се установяват първо в Тракия. Огромната част от тях остават в нея за постоянно.

За написването на този том бяха привлечени авторитетни изследователи, които години наред работят в тази област. На първо място проф. дин Светлозар Елдъров“, подчерта доц. д-р Ваня Стоянова. Сред авторите са също проф. Боряна Божашка, акад. Стоян Райчевски, известен изследовател на националния въпрос и на тракийските българи, д-р Ваня Иванова, политолог и историк, д-р Мария Левкова, д-р Кръстю Йорданов, историци от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките. Отделни материали са написани от доц. Георги Митринов, който също е член на Тракийския научен институт и работи в Института за български език при БАН, д-р Стефан Шивачев, Иванка Мечева, Василка Ташкова. „Съдействие за написването оказаха и местните ръководители на дружества на Съюза на тракийските дружества в България, като предоставиха информация и факти за историята на своите организации“, уточни доц. Стоянова.

По-малко от година отнема подреждането на събраните материали и самото издаване на тома. Към момента не може да се каже колко ще бъдат общо, но е ясно вече, че вторият том ще бъде посветен на културните процеси в Тракия, на традиционната и модерна култура на тракийското културно-историческо наследство.

Енциклопедията е предназначена за широка аудитория. Естествено, очакванията са най-голям интерес към нея да проявят наследниците на тракийските бежанци. „Но и не само те. Вярваме, че ще бъде интересна за преподаватели и изследователи, студенти, ученици, както и за всички любознателни читатели. Надяваме се да се заинтересуват също така институции, политици и държавници, за които историята и съдбата на тракийските бежанци и техните наследници не е безразлична“, подчерта доц. Стоянова. „Разработваме и електронен вариант, защото си даваме сметка, че съвременните поколения ползват основно нетрадиционните, дигиталните библиотеки и сайтове, които са бързо достижими, веднага, за всеки, от която и да е точка на света“, допълни тя.

Все още не е наличен платен тираж, но се събират средства за преиздаване. В момента първият том се разпространява сред институции, библиотеки и организации.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Татяна Султанова

Следят "под лупа" проверките за острата задушлива миризма в Кърджали

Проблемът с излъчването на интензивно миришещи вещества от различни инсталации е породен от законодателни промени отпреди няколко години. През 2011 година е отменена наредба, определяща задължителни отстояния за изграждане на инсталации, които излъчват силно миришещи вещества в близост до населени места. Това каза депутатът от „Продължаваме..

публикувано на 25.02.25 в 12:53
Павел Павлов

Павел Павлов: Забраната на вейповете е недостатъчна и неефективна мярка

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху дилърите на дрога. Това е една от новините след проведения преди ден Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и лекари.  Забраната на вейповете беше приета на първо четене в парламента,..

публикувано на 20.02.25 в 18:37

Високите цени във веригите са в ущърб на българския потребител, смятат от "Системата ни убива"

Вторият бойкот на хранителните вериги на 20 февруари заради високите цени е с акцент да не се пазарува единствено от търговските вериги. Организаторите призоваха потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които ежедневно са мачкани от веригите. Ефектът от първия, който се проведе на 13 февруари, е добър, отчете Нели..

публикувано на 20.02.25 в 16:49

Приемът в детските градини в Кърджали започва на 1 април

Приемът в детските градини и яслените групи в Кърджали ще започне на 1 април, а не както беше досега - от първи март, и ще продължи само един месец - до последния работен ден на април, съобщиха от общинската администрация в Кърджали. Това е една от промените в Наредбата за записване, отписване и преместване на децата от детските градини, яслените..

публикувано на 20.02.25 в 16:11

платена публикация
За шеста година Фонд за подкрепа на бизнеса в Крумовград финансира проекти

Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град.  "Обявили сме, че Фондът..

обновено на 18.02.25 в 17:39

Антоанета Василева: Бум на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа, само за година те са достигнали 1 750 000

Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..

публикувано на 18.02.25 в 17:34

Благотворителен турнир "Да помогнем на Арджан" ще се проведе в Кърджали

Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..

публикувано на 18.02.25 в 10:23